Poslední komentáře

 
Sváťa (Fernety Kadla)

Vyluštil jsem si až doma a moc pěkná!

Dero (Mladí muži se smartphony)

Cesta do pekel je mít pravidlo, které se tváří exaktně, ale je ve skutečnosti vágní.

Mně se v principu nápad s proměnlivou délkou abeced líbí, ačkoli klade na hráče poměrně velké nároky. Ale nelíbí se mi velikost té šedé zóny. Zatím po každém ročníku hry, kde toto pravidlo existovalo, se dohadujeme, jaká abeceda kde má podle pravidel být použita a proč.

Ono to totiž klade nároky i na orgy. Jasně, člověk (hráč i org) na binárce chce intuitivně použít A31. Ale odporuje to liteře pravidel. Tak co s tím?

Dodefinovávat, že případný nulový prvek v kódováních s aditivní vlastností je mezerou, by sice bylo přesné, ale škaredé.

Jednodušší mi přijde říct, že pokud princip šifry může kódovat N seřaditelných prvků, použije se vždy A(N). I s tím důsledkem, že binární nula se stane áčkem. Případně mít mezeru jako první prvek v potratím řazení písmen. Tím sice z každé abecedy ztratím písmenko, což je škoda, ale zase mezerou můžu lépe naznačit předěly slov. To se v tajenkách z malých abeced může dost hodit vzhledem k tomu, že je nutno častěji užívat zkratky.

A zároveň je třeba i víc dbát na to, aby v šifře bylo jednoznačně určitelné, co je jeden prvek. Třeba v této šifře by bylo nutné přidat trochu větší mezeru po každých pěti spojích.

reakce na #Dominik reagovali #Dominik
Dominik

Tak tohle mi přijde jako cesta do pekel. Respektive to bude znamenat, že týmy budou krom A26 a A31 zkoušet i A32. Doteď jsem měl pocit, že pětibitová binárka na PoTrati fungovala konzistentně tak, že získáš číslo 0-31 a to pro hodnoty 1-31 převedeš na písmena z A31 a pro 0 je to mezera. A pokud to tak není, tak šifra https://www.potrati.cz/2023/sifry/10-cwych je (vzhledem ke středové mezeře) sračka.

Jinou věcí je pak binárka s nepevnou délkou (s alespoň jedním znakem délky 5) - zde bych postupoval tak, že maximální délka binárního čísla je 5, tj. taky bych prvně zkoušel A31 a pak až A26.

reakce na #Václaf reagovali #Dero