Poslední komentáře

 
Michal (dostal)

Když koukám na tu mezitajenku, tak je asi dobře, že jsme ji přehlédli ¯_(ツ)_/¯

Petr (V řadě za sebou)

Tak po přečtení autorského řešení jsem velice překvapen, že to vlastně dává celkem smysl.

vaclaf
Diskuze k šifře 1 – Stránky Re: Již pro mě nehlasují

Už nejsem vole

Caster (dostal)
Diskuze k šifře 1 – Stránky Již pro mě nehlasují

Tahle byla jak?

Radek (freezybee)
Dotazy a připomínky Re: řešení

paměť už mi neslouží jako dřív, ale přinejmenším loni jsme na pár divných papírů při procházce Nuslemi narazili..

vaclaf
Dotazy a připomínky Re: řešení

A tam někdo došel?

Jiřík
Dotazy a připomínky Re: řešení

A budou i postupy řešení z roku 2019 (šifra 13 a další) a z roku 2020 (šifra 9 a další)? :)

Petr (V řadě za sebou)
Všehochuť Re: fík

Pro nás bylo nejdůležitější asi osekání informací na dřeň a pracování se zlomky místo spirály. Opakovaně jsme si odůvodnili, že jsme všechny prvky zadání využili. Když nám to dál nešlo, tak jsme se k papíru vraceli, ale nikam to nevedlo. Nápad s morseovkovým stromem není moc přímočaře vyanalyzovatelný, ale dává podle mě největší smysl.

vaclaf
Dotazy a připomínky Re: řešení

Časem určitě, jen co se trochu vzpamatujeme.

Yeti

Budou někdy postupy řešení šífer?

Petr

Orgové, díky moc za hru, jako odměnu přikládám reportáž a jestli v některých momentech reportáže budete cítit, že jsem na vás zlý, tak nebuďte smutní, já vás mám rád. https://docs.google.com/document/d/1nV9rDey7VqPqr9yz0VFnIzFIUNrjpXnU8jUgr7-STlE/edit?usp=sharing

Danka (Ananasova Sova)
Všehochuť Re: fík

Aby bola informácia úplnejšia, pridávam náš postup:

 1. Spirála
 2. Tie biele čiarky rozhodne nie sú tisková chyba
 3. Freestyle na stýl počítania čoho sa dá a snahy o nájdenie rozumného systému
 4. Hypotéza, že biele miesta sú vynútené tým, kde má začínať ďalší znak
 5. Rozumná frekvenčka
 6. Nejdeme to brutnúť? Aha tam na konci sedí Dlážděnka
 7. Spätne z toho morseovkový strom

Osobne sa mi spätne páči, ale tých slepých ciest je tam strašne veľa. Nápad na strihanie ani len nepadol.

Věšák (pytlicek)
Všehochuť Re: fík

Tak u nás to probíhalo nějak takhle:

 1. Ty bílý čárky budou asi tisková chyba
 2. spirála
 3. granularita jde až k šestnáctinám
 4. budem číst binárku od středu
 5. moc to nejde
 6. je toho 144 (i když je i pár hlasů pro to, že je toho víc), tak si to překreslíme do čtverce, třeba je to grafika
 7. hm, ne
 8. kolik je černých šestnáctin? 40. Jakto? Já mám 42.
 9. Píšem českou abecedu
 10. je tam pár moc hezkých závislostí (DĎ na stejných pozicích jako NŇ atd.)
 11. Hm hm hm
 12. Takže máme u každýho písmeka info o kvadrantu, počtu bílých před/za ním a vzdálenosti od středu
 13. asi chcem buď zjistit, proč je daný písmenko tam, kde je a nebo naopak z pozice písmene dostanem řešení
 14. nojo, ale vzdálenost od středu je závislá na kvadrantu, takže nás asi hlavně zajímají ty konkrétní kvadranty
 15. Pojďme si vypsat zlomky, které tvoří černé a bílé úseky
 16. nic moc
 17. hele, ty bílé čáry, to není vada tisku, ony dost jasně určují tady to rozdělení 1/2+1/4 a 1/8+1/16
 18. takže máme zlomky 1/2, 1/4, 1/8, 1/16
 19. chvilka nějakého random luštění (fakt nevím, co se zrovna dělo)
 20. hele, lidi, vždyť morseovkový strom má poloviny až šestnáctiny
 21. aplikace po směru od předchozího nefunguje (což je logický, protože z šestnáctiny na osminu nevím, jak jít)
 22. aplikace po směru od 12 hodin motat strom zleva doprava taky ne
 23. no tak jinak
 24. chcem, aby ta černá půlka bylo E, takže poloviny budou jasně pravá levá a pak stejným způsobem dělím dál
 25. vychází KŮL JZ OD HRDLA ZDEŇKA
 26. něco se Svěrákem nebo co?
 27. Hřiště Dlážděnka vy volové!
 28. Huronský smích...

Přičemž body 1) až 14) jsou cca 2 hodiny, zbytek asi čtvrthodina...

Dominik
Všehochuť Re: fík

Řešení pětky u nás probíhalo zhruba takto: Vidíme spirálu. Variantu rozstříhat ji a roztočit zavrhujeme, aspoň do doby, než selžou nestříhací postupy. Zjišťujeme, že černé úseky jsou násobky šestnáctiny kruhu. Pokud bychom chtěli hudební šifru, kde černá je nota a bílá mezera, tak nám chybí výšky not. Odhadujeme, že bílé mezery jsou takové divně dlouhé, skoro jako by tam byly jen kvůli tomu, aby odsunuly černé na příslušná místa jejich začátku. Když nepovažujeme bílé oddělovací čárky za divný tisk, ale jako legitimní součást šifry, tak je vidět, že černé úseky jsou jen polovičky, čtvrtinky, osminky a šestnáctinky, přičemž menší osminka je vždy v první či druhé půlce čtvrtinky, tj. jsou do sebe zanořené, tedy se jedná velmi pravděpodobně o morseovkový strom (zvlášť když i to pravidlo u dané šifry bylo nápovědné). A zbývá jen správně přečíst. Pro mě osobně jedna z nejhezčích šifer hry :-) Vždycky mě potěší těžká a smysluplná pomůcková šifra. Škoda, že na desítku jsme nepřišli tak o hodinku dřív...

Aleš (mmss)
Všehochuť Reportážní prasátko
Vladan (OT)
Všehochuť formátování

Hmm, ta poznámka pod čarou to dost rozsypala ... tak snad si s tím nějak poradíte.

Vladan (Opravte Zvířátka)
Všehochuť díky

Taky se přidávám k díkům za hru.

Rozhodně by letošní šifrovačka dopadla jinak bez alternativ v abecedách. Jak zásek na 3 (6:33) tak na 5 (4:43) by se bez toho nejspíš výrazně zmenšil. Působilo to na mne dojmem otestovaných šifer aniž by testeři měli informaci o alternativních abecedách.

Co se týče 3 tak je použití 26kové abecedy s pravidly vyloženě nekompatibilní*. Bez alternativ by 5 byla poměrně hezká.

Ostatní šifry (až do 9) se mi moc líbily (i když jsem byl víc pozorovatel než luštitel).


*Ajajaj, teď jsem si znovu přečetl pravidla týkající se abeced a formulace je tam jiná, než jsem ji vnímal. Naopak NANOTRUBIČKA měla použít abecedu 26 (neb není důvod dny v měsíci řadit).

Miki (sestynesmysl)

Taky bych chtěl poděkovat za hru. Na to, jak to s náma dopadlo, jsem si to překvapivě užil – ta první část hry (včetně startu) se nám líbila moc :)

K šifře číslo 5: podepsal bych se pod Derův názor. Když jsem po hře zjistil, že pětku vyluštilo osmnáct týmů, nemohl jsem uvěřit vlastním očím – znamená to, že alespoň osmnáct lidí mělo zrovna tenhle nápad, i přes všechno ostatní, co se s tím dá dělat. Hustý. Vždycky poslední dobou po Po trati přemýšlím, jakou vlastnost nebo schopnost mají ti, kteří tyhle zásekový (a z mýho pohledu bohužel (zatím?) neluštitelný) šifry dokážou pokořit, případně do jaký míry je to mapování de facto náhodný. Nechtěli byste se trochu rozepsat třeba konkrétně u pětky, jak jste k řešení dospěli?

Každopádně alespoň platí, že po trápení na podobných šifrách vždycky vznikne několik nápadů na jiné šifry, což je teda taky fajn. Jinými slovy – frustrace ze šifry samotné je poněkud zmírněna objevováním jiných (z pohledu luštitele v tu chvíli "lepších") nápadů.

vc. (dostal)
Všehochuť díky

Já také děkuji za zábavu, kterou jste nám připravili. Nečekaně dobré umístění našeho týmu nás celou hru stále překvapovalo, už od trojky jsme nad každou šifrou (mimo třídního srazu) sklesle seděli, že to je holt ta naše konečná, padaly zoufalé výroky (Já nechci skončit na trojce!!), utěšovali jsme se, že aspoň bude příště sleva za hloupost atd. A pak vždy ten správný nápad přišel, často nenápadně, mimochodem nebo v polospánku.

Moc se mi líbila šifra Skládačka - i když v průběhu luštění jsem tým přesvědčovala o tom, že to je určitě špatně, když ty střední dílky jsou jen výsledkem tvaru jejich sousedů... Na 9 jsme došli na 4. místě a docela rychlé vyluštění nás překvapilo - až jsme si začali drze myslet, že bychom mohli předběhnout tým, co seděl u letohrádku a dostat se na bednu! Za troufalost jsme byli ale právem potrestáni, podle statistik nás tu předběhly dokonce týmy dva a o jedno místo jsme spadli :-D Každopádně ještě jednou díky!

Dero (mmss)

Hezká minimalistická šifra. Škoda, že jsme sem nestihli dorazit.

Bára
Všehochuť Díky

Ahoj, diky moc za hru, na jakou dlouho nezapomeneme. Prekonali jsme 2 petihodinove zakysy, ze nedáme cíl bylo jasné už tak o pulnoci. A presto jsme byli neustále příjemně překvapení, jak moc jsme vepředu. Škoda, že došel čas, příště to prodluzte třeba až do pondělí, kdyz jsou nejlepší týmy ještě 5 sifer od cile :) Libila se mi trasa, bavilo mě to v našem skvělém týmu, sifry byly standardne jako PoTrati, nektere uplne super (metro, miliardy), nektere se zavádějícím balastem ale to k vám prostě patří. Těším se zase v breznu.

Jirka (krabice)
Všehochuť Poděkování

I já se přidávám s poděkováním. Hra se mi i přes tu obtížnost vlastně líbila. Nám to na potrati většinou jde. Asi proto, že mám rád hry bez nápověd. Je to úplně jiná výzva než nápovědove hry. A tady se nám podařilo na šifrách 3-5 prožít 3x prolomení zakysu, což bývají silné zážitky. Zklamání jsme byli z toho, jak jsme blbí a jak špatně dopadneme, což byl omyl, který jsme zjistili po příchodu na 6. šifru. Zůstaňte u těžké hry bez nápověd. Také tužka a papír stačí, což se mi líbí. U Terče souhlasím s Marwinem. Bylo to nakonec nejlogictejsi řešení. Jinak použití jiných abeced mi zas tak nevadilo, ale dávalo spoustu slepých cest. Kdyby se to použití jiné abecedy dalo opravdu tam, kde je to zřejmě, proc ne. Ale dává to větší nároky na testování, aby tam právě nenarustal počet slepých cest. Tak zas za rok.

Tomáš (zviratka)

Pro jistotu doplňuji, co podle Hrocha znamená "neluštíme v souladu s pravidly". V Pravidlech je napsáno: "je zakázáno luštit šifru ve vzdálenosti menší než 50 m od stanoviště". My jsme byli na louce nad šifrou a asi po čtvrthodince Hroch odkrokoval, že jsme jenom asi 47 m od uložení šifry (a asi 30 m od spojnice S okraje PP, což bylo hodně obecné řešení pivní šifry). Přesunuli jsme se o kus dál. Rychlým odchodem jsme nejspíš trochu vystrašili nedaleko luštící tým. Ale nakonec už při přesunu padla zmínka o sedmisegmentovce, která krásně vysvětlovala všechny nejasnosti v šifře a my se mohli přesunout k Rámusáku.

Tonda (spicivolove)
Všehochuť poděkování

Já se přidávám s poděkováním. Herního obsahu jsem příliš neviděl (více si můžete přečíst v reportáži), takže si netroufnu hodnotit nově zavedené pravidlo, jeho aplikaci a vlastně ani šifry nebo cokoliv. Ale zase jsem si vyzkoušel šifrovačku trochu jinak, což rozhodně považuji za přínosné.

Aleš (mmss)

On to byl možná nakonec jen náš problém, protože jsme ho nedokázali opustit, ale to, že některé ikony vypadají opravdu jako reálné ikony (pes, cigareta, skateboard), nám přišlo dost dobrý na to, abychom oběhávali Stromovku i vyrazili na dejvické nádraží hledat referenční zákazové nálepky.