šifra: vlajky

Zadání

Zobrazit nápovědu

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Přidat komentář
Dero

Já bych si tady s dovolením trochu přisadil, když už ve vlákně vládne taková bojová nálada. (To se mimochodem z šifrovaček dost vytratilo, už se neumíme hezky pohádat...)

Mám pocit, že to pravidlo o abecedách nechápou ani organizátoři. Aspoň teda u binárky, kde AFAIK tvrdošíjně používají A31, ačkoli pětibitové binární číslo má 32 seřazených stavů. Ta intuitivní představa, že slušný člověk čísluje od jedničky, zde tvrdě naráží na formulaci pravidla, které hovoří jen o stanovování pořadí, které se převádí na písmena.

Obecně bych byl vděčný, kdyby si orgové dali tu práci a pravidla v některých částech upřesnili či rozvinuli. Především bych ocenil upuštění od abstraktních formulací, které jsou v podstatě samy o sobě šifrou. Jde mi jak o pravidlo o abecedách, které, troufnu si říct, nikdo detailně nechápe, ale taky třeba o letošní pravidlo ohledně elektronických zařízení ("Hráčům je povoleno používat jakákoli elektronická zařízení, a to zejména k vyhledávání informací obecné povahy, jako pomůcku (nikoli nástroj) pro řešení šifer"), u kterého se členové týmů, které skončily na prvním a druhém neoficiálním místě (tedy ne úplně blbí lidé), shodli, že mu nerozumí a neví, co všechno zakazuje vs. povoluje.

Prosil bych tedy víc příkladů, méně abstrakt typu "pomůcku vs. nástroj" či "část šifry" nebo "množina" nebo "pořadí". :) My už si svoji individuální situaci k uvedeným příkladům připodobníme, rozhodně to povede k lepšímu porozumění tomu, co orgové od hráčů očekávají vs. co přesně omezují.

reakce na #Ondra
NnqJirka (Opravdu se do toho chcete pustit?)

Jak už napsal Kuča, my jsme si loga i textu všimli (v porovnání s minimální i průměrnou dobou luštění) hned, přesto jsme se nedokázali přenést přes tu spoustu od autora a prznitele (možná i dvě osoby) pravděpodobně schválných a nenáhodných pozorování (abecední řazení, zvláštní mezery v tomto abecedním řazení v porovnání se seznamem států,...) a binár v dané podobě s nesmyslnými nulami (byť samozřejmě nějak korektními) přečíst.

Václav, Kempas a další části org týmu vady týhle šifry samozřejmě znají, zvlášť když je tam každý rok do podobných šifer úspěšně zanáší (Václav; Kempas nic takového na after pravidelně nepřiznává). Nic s nima neudělají, i když bychom sebevíc naléhali, že to není férově-analytická šifra a podobně hra...

I přes to, že předchozí víme, a víme, že ty šifry můžou být z mnoha ohledů schválně nasírací, stejně to nám to nejde vyluštit, protože prostě ten stavový prostor je příliš obrovský, když není založený na jakékoliv logice.

Letos se mě ptali kamarádi, co mají odehráno -nějaké menší dvojciferné číslo- her, zda mají na Po trati jít, že hru neznají. Jako spíše začátečníkům jsem jim to přesně z těchto důvodů rozmluvil a Po trati jsem jim nedoporučil. Správně, protože po tomhle nevím, jak bych jim vysvětlil, jak se má u šifry uvažovat. Zde totiž žádné rozumné uvažování nepomůže. Už letos jsem nechtěl z tohohle důvodu sám jít a nechal se přemluvit.

Mohla by to být pravidelně hezká hra, na kterou bych i někoho nového pozval, ale vy jste řekli NE! Raději spánek! Tak teda jo.

Sváťa (Fernety Kadla)
ech

Orgové, v prvé řadě díky za hru. Bohužel i letos jsme to nedotáhli dál než na 4ku a mé trojanové déjà vu z loňska se opakovalo.

Sice je to šifrovačka s mottem "bude vám stačit tužka nebo papír", ale vzpomeneme si na upřesnění pravidel, vygooglujeme státy, vidíme abecedně seřazené skupiny délek 2-7 a najdeme mezitajenku o schůdku vlevo (která se zpětně ukáže nebýt mezitajenkou, ale upřesnítkem). Zatím jsme na šifře 20 minut a netušíme, že dalších 14 hodin ještě budeme. Se státy se dá dělat nepřeberné množství pokusů. Cestovat mezi časovými zónami, kreslit po globusu, obarvovat barvami olympijských kruhů, hledat podobnosti s českou vlajkou, vlajkovou abecedou, zapojit hlavní města atd atd. Nešťastná zmínka o jihu u geografické šifry, takže hledáme, mezi kterými dvěma dvojicemi se posunujeme na jih, cestujeme po schůdkách celou dobu na jih v rámci skupin.....

Celou dobu pracujeme jen s pasáží zadání mezi čarami, protože pravidla říkají "Texty zřetelně typograficky oddělené od zadání šifry (...) s příslušnou šifrou obvykle nijak nesouvisejí." Obvykle.

Jaký byl medián luštění testerů, než tenhle nápad dostali?

Nápověda, která (nám) nepomůže. My ji interpretovali "dostali jsme VLAJKY" a "státy jsou seřazené podle ABECEDY". Vlajková abeceda je nápověda. Kdyby bývala řekla něco ve stylu "Pravidla hry, která platí obvykle, nemusejí tím pádem platit vždy", trklo by to asi víc. Případně stačilo, kdyby v zadání chyběla horní čára.

Po zjištění autorského řešení nepřišlo "to nás mělo napadnout", ale "wtf". Proč byly státy seřazené abecedně po řádcích? Proč vedoucí nuly, aby nás počty odvedly od bináru pryč? Jeden až šest přechodů mezi státy nám několik hodin spálily jen na braille teorie. Kdyby bývala mezitajenka vyšla interrupce, upřesnítko bylo kurzívou pod čarou a počty v rozmezí 1-5, byla by to sice možná docela lehká, ale pro stanoviště 4 adekvátní šifra. No nic, po pitvě je každý generál.

Děkuji každopádně za všechny ročníky, zažil jsem na Po trati moc hezkých chvil, ale pro mě byl tento poslední.