šifra: verzálková

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Přidat komentář
Dero (Mladí muži se smartphony)
Re: Postup

O žádném hintu nevím. My jsme si rozepsali písmena na řádcích a všimli si, že jsou dvou druhů. Potom jsme nějakou dobu koukali na ty množiny písmen a měli z toho takový nespecificky rusko-řecký pocit. A až po chvilce googlení národních cyrilic jsme zjistili, že to je vlastně ukrajinština.

Petr
Re: Postup

Ješiš, tak to jsem byl ještě dobře daleko. Měl jsem zanalyzováno, že v některých řádcích chybí buď BPX a písmeno nebo NRS a písmeno, ale dál nic. Pak jsem pracoval se sjednocenou potratí abecedou 15písmennou, což logicky nic nedělalo. Byl tam nějaký hint na tu cyrilici, nebo se na to mělo přijít čirou analýzou?

Dero (mmss)
Re: Postup

V celé šifře se vyskytují pouze ta písmena ukrajinské cyrilice, která lze zapsat písmeny latinky. Na řádku jsou vždy všechna až na jedno, vždy z jedné z následujících množin:

  • А В С Е І К М Н О Р Т Х (litery cyrilice, řazené dle "anglické" abecedy)
  • A V E I K M N O R S T Ch (náležející česká transliterace, řazená dle ukrajinské abecedy)

Vypíšeme chybějící písmeno na řádku a přeložíme dle potratí abecedy A12: A D E I K L N O R S T V

Proces:

V prvním řádku chybí písmeno O ze sady "litery", to je v sadě 9., přeložíme na 9. písmeno A12 – R V druhém chybí C ze sady "litery", to je v sadě 3., tj. bereme 3. z A12 – E ... V pátém chybí N ze sady "transliterace", to je v sadě 7., tj. bereme 7. z A12 – N V šestém chybí E ze sady "transliterace", to je v sadě 3., tj. bereme 2. z A12 – E V sedmém chybí V ze sady "transliterace", to je v sadě 2., tj. bereme 2. z A12 – D ...

Řazení jednou dle anglické, podruhé dle ukrajinské abecedy nás na stanovišti tak o hodinu zdrželo. Ani zpětně moc nechápu, proč by mělo být logické řadit právě takto.

Petr (Radkův Pot)
Postup

Jak se luští tohle? Nějak jsem se zasekl.