šifra: bulvární
Zadání
Postup řešení
- Ačkoli jsou nadpisy napsány verzálkami, vyskytují se v některých z nich slova, která mají velké počáteční písmeno. Tyto iniciály tvoří heslo gramatika, jež je zároveň nápovědou k nalezení dalších hesel.
- V nadpisech se vyskytují pouze tři slovní druhy – substantiva, adejktiva a verba. Z uspořádání slov v jednotlivých nadpisech lze vysledovat, že slovní druhy vystupují v roli římských číslic: přídavné jméno značí číslici X, sloveso V a podstatné jméno I. Převedeme-li slovní druhy každého nadpisu na římské číslice a jimi zapsané číslo na pořadí písmene (v abecedě o 26 písmenech), získáme shora dolů další heslo.
- Sečteme-li v textech článků v rámci každé věty čísla slovních druhů všech slov věty, získaný součet je vždy menší nebo roven 26. Tyto součty převedeny na písmena abecedy (o 26 písmenech) napovídají v pořadí vět k zadání hesla zlovolnost.
- Slovesa v textu každého článku mají návzájem různé slovesné třídy, kterých v češtině rozlišujeme pět, proto pro vyluštění užijeme dvojkovou soustavu s pevně pěticifernými čísly. Pro každý článek zapíšeme binární informaci o výskytu slovesa určité třídy v pořadí tříd zleva doprava (výskyt slovesa 1. třídy značí jedničku na první pozici zleva), čímž vytvoříme ve dvojkové soustavě přirozené číslo od 1 do 31. Převedeme-li tato čísla na písmena (abecedy o 31 písmenech) dostaneme shora dolů heslo vysoušeč.
- V textu každého článku se vyskytují podstatná jména v návzájem různých pádech, což napovídá k užití sedmisegmentového displeje. Je-li v článku uvedeno substantivum v určitém pádu, považujeme jej za rozsvícení segmentu téhož pořadí. Podstatná jména každého článku tak na displeji rozsvítí symbol jednoho písmene, která čtena shora dolů tvoří další startovní heslo.
- V textu každého článku se vyskytují tvary sloves, které se navzájem liší v osobě a čísle. Tato slovesná flexe může být zapsána v tabulce o třech řádcích a dvou sloupcích, což je struktura znaků Braillova písma. Je-li v článku uvedeno sloveso v určité osobě a čísle, považujeme jej za vystouplý bod na příslušné pozici. Slovesa každého článku tak generují jeden znak Braillova písma. Tyto znaky převedeny na písmena tvoří v pořadí článků další z hesel.
Řešení
GRAMATIKA
LEDVINKA
POSLISYSTEMUZLOVOLNOST
VYSOUŠEČ
MYSLIVEC
SRDCOVKA
Komentář
Počet týmů, které zadaly jednotlivá hesla:
- gramatika – 31 tým
- srdcovka – 30 týmů
- myslivec – 29 týmů
- zlovolnost – 11 týmů
- ledvinka – 10 týmů
- vysoušeč – 5 týmů
Statistika počtu hesel zadaných před získáním polohy 1. stanoviště:
- 5 hesel – 7 týmů
- 4 hesla – 12 týmů
- 3 hesla – 10 týmů
- 1 heslo – 3 týmy
- 0 hesel – 2 týmy
Diskuse k šifře
Kez bychom tak zili ve svete, kde by existoval nejaky slovni druh, ktery by s desitkou korespondoval lepe nez druha adjektiva, coz? Realne si myslim, ze by pak nadpisy znely ponekud zvlastne, takze proto orgove nepouzili citotoslovce. Ale souhlasim s tim, ze orgy vybrany klic ke kodovani mi v tomto pripade prisel spis stredni.
Šesté heslo (Ledvinka): slovní druhy v nadpisech a pak římská čísla. 1 = I 2 = X 5 = V
Schovat do textů 6 hesel pomocí gramatiky je pěkně. My dali 4, chyběl nám vysoušeč a zlovolnost. A pořád jsme tam lovili morseovku kde se dalo :)
Aha, vysoušeč jsme neměli. V nadpisech jsou pouze tři slovní druhy a kódují římská čísla.
Zlovolnost taky souvisela se slovními druhy - šlo o jejich součet ve větách.
Takže žádná morseovka v nulté šifře nebyla.
Za tým "Sleva za blbý jméno" můžu posloužit postupem k heslům:
GRAMATIKA: První písmena všech vlastních jmen. Zároveň, jak se ukázalo, je heslo nápovědou k dalším šifrám.
Ta další tři hesla, která jsme vyluštili, už nijak nevyužívaly nadpisy, a pokaždé odpovídal jeden odstavec jednomu písmenu.
MYSLIVEC: Pády podstatných jmen interpretované v sedmisegmentovém displeji. Například první odstavec dá 5, 2, 3, 6, 1, tedy M.
SRDCOVKA: Braille na slovesech: Jednotné číslo je levý sloupec, osoba udává řádek.
VYSOUŠEČ: Pro každé sloveso určíme jeho třídu (takové to "1. nese bere maže peče umře / 2. tiskne mine začne / 3. kryje kupuje / 4. prosí trpí sází / 5. dělá") a čteme binárku. Jenže podle pravidel musíme k interpretaci binárky musíme použít 31prvkovou abecedu, tj. anglickou + Č Ch Ř Š Ž. (Dost mě překvapilo, když se tahle úvaha ukázala jako správná.) Například poslední písmeno dostaneme takto: Nevypiju je třetí třída (nevypije jako kupuje), tj. 00100, takže čtvrté písmeno abecedy, což je Č.
Ale fakt nás zajímá, jak se četla ta morseovka. Počty slov v nadpisech na to navádějí, ale heslo Ledvinka jim zjevně neodpovídá. Budu rád za doplnění postupů ke zbylým dvěma heslům!
Jak zvláštně? Úplně v pohodě, jenom ten předposlední řádek by byl trochu oříšek:
HYBAJ GUSTAVE VANDROVNÍKU / ODMÍTÁM / RADEK VYHRÁL / BRR FUJ, ALEŠI, MATYLDA / ANNA HOP / AUVAJS, TOMÁŠ IVANA / ÍHA, KLEOPATRA / ADOLF