šifra: bulvární

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Přidat komentář
Robert (Opravte Zvířátka)
Re:

Jak zvláštně? Úplně v pohodě, jenom ten předposlední řádek by byl trochu oříšek:

HYBAJ GUSTAVE VANDROVNÍKU / ODMÍTÁM / RADEK VYHRÁL / BRR FUJ, ALEŠI, MATYLDA / ANNA HOP / AUVAJS, TOMÁŠ IVANA / ÍHA, KLEOPATRA / ADOLF

Kaja (SLsTaP)
Re:

Kez bychom tak zili ve svete, kde by existoval nejaky slovni druh, ktery by s desitkou korespondoval lepe nez druha adjektiva, coz? Realne si myslim, ze by pak nadpisy znely ponekud zvlastne, takze proto orgove nepouzili citotoslovce. Ale souhlasim s tim, ze orgy vybrany klic ke kodovani mi v tomto pripade prisel spis stredni.

Medvěd (Opravte Zvířátka)
Re:

Proč kua 2 = X?

Hanka (Rati tým)

Šesté heslo (Ledvinka): slovní druhy v nadpisech a pak římská čísla. 1 = I 2 = X 5 = V

Jirka (Krabice ve slevě)

Schovat do textů 6 hesel pomocí gramatiky je pěkně. My dali 4, chyběl nám vysoušeč a zlovolnost. A pořád jsme tam lovili morseovku kde se dalo :)

Ondra (Mladí muži se smartphony)
Re: Pojďme dát dohromady vzorák!

Aha, vysoušeč jsme neměli. V nadpisech jsou pouze tři slovní druhy a kódují římská čísla.

Zlovolnost taky souvisela se slovními druhy - šlo o jejich součet ve větách.

Takže žádná morseovka v nulté šifře nebyla.

Kuba K. (Sleva za blbý jméno)
Pojďme dát dohromady vzorák!

Za tým "Sleva za blbý jméno" můžu posloužit postupem k heslům:

GRAMATIKA: První písmena všech vlastních jmen. Zároveň, jak se ukázalo, je heslo nápovědou k dalším šifrám.

Ta další tři hesla, která jsme vyluštili, už nijak nevyužívaly nadpisy, a pokaždé odpovídal jeden odstavec jednomu písmenu.

MYSLIVEC: Pády podstatných jmen interpretované v sedmisegmentovém displeji. Například první odstavec dá 5, 2, 3, 6, 1, tedy M.

SRDCOVKA: Braille na slovesech: Jednotné číslo je levý sloupec, osoba udává řádek.

VYSOUŠEČ: Pro každé sloveso určíme jeho třídu (takové to "1. nese bere maže peče umře / 2. tiskne mine začne / 3. kryje kupuje / 4. prosí trpí sází / 5. dělá") a čteme binárku. Jenže podle pravidel musíme k interpretaci binárky musíme použít 31prvkovou abecedu, tj. anglickou + Č Ch Ř Š Ž. (Dost mě překvapilo, když se tahle úvaha ukázala jako správná.) Například poslední písmeno dostaneme takto: Nevypiju je třetí třída (nevypije jako kupuje), tj. 00100, takže čtvrté písmeno abecedy, což je Č.

Ale fakt nás zajímá, jak se četla ta morseovka. Počty slov v nadpisech na to navádějí, ale heslo Ledvinka jim zjevně neodpovídá. Budu rád za doplnění postupů ke zbylým dvěma heslům!