Přidat komentář

anonym
Re:

K hranici haluzení: já osobně ji mám dynamickou podle hry, délky záseku a momentální situace. Normálně (např. na iNule, kde jsou deady) bych nikdy nešel na místo, které vzniklo seřazením písmen tajenky "aby to vyšlo". Ale tahle situace byla výjimečná kombinace nepříznivých faktorů: je to Po trati, kde kryptické tajenky jsou spíše norma; z šifry už jsme vytěžili, co se dalo; dvě logická řazení nám nedalo nic, čemu bychom věřili (teda kromě rybníka byl): všechny týmy byly takto zmatené; ale především přišla bezprecedentní nápověda o jiném řazení, která dávala jasný signál, že se něco dost pokazilo a orgové by nas chtěli na další šifře.

Ondra (mmss)

Ještě k šifře - od tak protřelých sprosťáků, jakými jsou orgové Po trati, bych čekal, že znají rozdíl mezi vaginou a vulvou.

Ondra (mmss)

Když shrnu, proč jsme jeli k poště na první dobrou:

 • 10300 je číslo pošty. Hledám-li stanoviště, budova pošty je přirozenější volbou než nějaký bod, do kterého z ní dojíždí pošťák. K poště podle čísla už jsem šel i na Bedně (i když tam to byl i ten symbol obálečky, který by i tady pomohl).

 • je to daleko, ale z možných pošt je to jedna z nejbližších a jede tam co půl hodiny vlak, který má stanici na obou stranách doslova za rohem. Tady jsme měli výhodu, ale řekl bych, že orgové očekávali, že na čtyřku dorazí za méně než deset hodin hraní většina týmů. Holt nečekaně těžká dvojka nečekaně ztížila i čtyřku.

 • vlakem na PoTrati už se párkrát jelo.

 • v dobrých radách před hrou bylo uvedeno, že v týmu má být někdo, kdo se nezalekne delšího přesunu. Bývá to tam pravidelně? Mám dojem, že ne, ale na poherním webu to asi nejde dohledat.

Ještě cestou na nádraží jsme zvažovali dělení týmu, ale v čekárně už jsme si byli docela jistí, že jdeme dobře.

vc. (dostal)

Je hrozně zábavný sledovat, co všechno jsou týmy schopný vyhaluzit a vyzkoušet v terénu. U toho si nejde nevzpomenout na ty dřívější diskuze, kdy je šifra už vyluštěná a tým vyráží dál a co je jen haluzení... A jak tuhle hranici mají týmy nastavené různě.

Karel (Kanonický divisor)

My po prohledání obdélníkového jezírka a několika dalších míst v Pitkovicích a Uhříněvsi přišli ráno s touto interpretací (čtete haluzí):

 • střídání bílých a černých řádek má připomínat mapovou značku železniční trati
 • nádraží v Uhříněvsi je od domu 54R vzdáleno 310m (tohle spotřebuje znaky šestiúhelník, trojka a jednička)
 • znak J znamená, že se máme po trati vydat na jih
 • osmiúhelník máme interpretovat jako kolo a obdélník symbolizuje vrata => Kolovraty Je tedy "zcela jasné", že další šifru máme hledat na nádraží v Kolovratech. Do Kolovrat jsem následně odjeli (já osobně jel proti trudnomyslnosti). Na nádraží jsme sice šifru nenašli (jen nějaký další luštící tým), ale zato nám pak nebylo líto vyzkoušet poštu, když přišlo od orgů řešení.
Tonda

Ok, když už se tady předháníme v možných interpretacích, tak přidám ty z našich oběhnutých, které tady ještě nezazněly. :)

Obdélníkové hřiště v Pitkovicích, přesně 1300m od předchozího stanoniště. I když ten jih tady byl už hodně na hraně. A dostat se k němu stejně nešlo.

Bod na hranici oblasti 10300, kde ta hranice tvarem odpovídá tvaru J z šifry (kousek proti proudu potoka od onoha nešťastného obdélníkového rybníka).

A asi nejsilnější, kterému jsme jako jednomu z mála opravdu věřili, jižní strana mostku v místě, kde železniční trať (černobílé pruhy) vjíždí do oblasti 10300.

A jako nápověda na Potrati hodně překvapila. A ta druhá snad ještě víc. Ale nejvíc mě překvapuje, že přes explicitně sdělené řešení šifry je spousta týmů (včetně nás), které ho nezvládly správně interpretovat...

Petr (Radkův pot)

Dero, za mě je RGB CMY taky celkem kanonické pořadí, obzvláště když na něj šifra napovídá těmi řádky. Ale to druhé pořadí mě neuráží, takže v pohodě. Uráží mě, jako všechny ostatní, ta nelidská vzdálenost k další šifře. Máte můj obdiv za to, že jste si byli interpretací natolik jistí, že jste se na poštu vydali a za to samotné jste si zasloužili hru vyhrát.

Jinak co tady ještě nezaznělo je, že ten žlutý obdélník (říkejme mu pro nedostatek lepšího pojmenování nula) má zaoblené rohy a velikost přesně jako standardizovaná karta (platební, občanka...). Takže je to žlutá karta. Žádné fotbalové hřiště poblíž nebylo, takže nic. Z navštívených bodů bych přidal křižovatku pěšin 1003 STOP jižně od 54R a kótu 1003 STOP (305 m) na jih od 54R (kterou jde najít na na OSM)

Dál nemám nic objevného, jen se přidám k hlasům, že se mi šifra líbila, ale ta interpretace je z p*dele a měla potenciál celou hru zkazit úplně všem (včetně vítězů, kteří to prošli, bych řekl). Poslání Deus ex Machina beru jako správný krok od orgů a děkuju za něj, zároveň ho ale beru jako vítězství hráčů nad orgy - konečně jsme se přestali nechat šikanovat, vzepřeli jsme se a šifru jako celek odmítli. Celé hrací pole pak už mělo hru na salámu a orgové se museli připlazit, škemrat o naši pozornost a bát se o osud hry. A tak to má být!

Martin (freezybee)

Ještě k těm interpretacím: Mně se líbila varianta, že by šlo o rozcestí turistických značek, odkud vedou 3 zelené, 1 červená, 0 modrých a žlutých. To fialové J tam trochu nesedělo, i když přiznejme si, že ono moc nesedělo ani do autorské tajenky.

Naštěstí před nádražím v Uhříněvsi vede 1 červená a jen 1 zelená, zato 1 modrá (hledali jsme, zda tudy po aktualizaci map nově neprotáhli třeba zelenou naučnou stezku). A v Křeslicích jsou sice 3 zelené, ale červená tam prochází (tj. na 2 strany). A taky to bylo dost daleko, i když přiznejme si, ne tak daleko jako autorské řešení.

Martin (freezybee)
Re:

@tomas To by bylo ale taky pěkné! :) (Skoro až škoda, že to nebyla realita.) Když jsme na tuhle možnou interpretaci přišli, taky jsem se trochu vyděsil, že celou dobu sedíme prakticky na šifře. :)

Bingo (tykadla)

Ulice K dálnici je současně silnicí třetí třídy číslo 00310 a od nádraží vede modrá značka č. 1003.

Tom (lokomotiva)
Re:

Měl jsem teorii , že pětka je v té autobusové zastávce uprostřed oblasti. Vy jste ji přehlédli a sedíte tam a od té doby to nikdo nemůže vyluštit. :)

Martin (freezybee)

@tomas Chybí vám tam minimálně ještě dům s č.p. 1300 v Uhříněvsi! :)

Tom (lokomotiva)

Tu je náš seznam navštívených a zvažovaných stanovišť: https://en.mapy.cz/s/loguguhuso. Na poštu bohužel nedošlo, přišla nám moc daleko a J nás odradilo. Motivací pro některá místa byla pozorování

 • poslední 0 je žlutý odbélník na šedivém pozadí, tvarem připomíná tunel,
 • poslední 0 má tvar značky tunelu,
 • osmiúhelník má tvar značky STOP, můžeme měřit ve stopách (ale nebyl červený)

S potrzeným pořadím mi vzdálená pošta přijde stejně dobrá jako průsečík s oblastí přesně na jih uprostřed pole. Stanoviště 54R je uprostřed sídliště, vypadá to, že mohlo být vybrané tak, aby se měřilo od něj. A jih té oblasti horší jen protože je ještě dál.

@Radek Obálka by šifru změnila, šel by vykoukat tvar a objet pošty bez znalosti PSČ nebo i barev.

Petr (dostal)
Skoro i hezčí řešení

A ještě k Cimrmanové metodě slepých uliček u téhle šifry: úplně v centru Uhříněvsi je sloup veřejného osvětlení s krásným číslem 013000. Sice má o nulu navíc, ale zas byl rozumně blízko a rozklad světla a VO má k sobě poměrně blízko.

Elif (zviratka)
Re: Co znamená to J?

Áno, môžeme potvrdiť, že doberman Andy už je doma. :) Ale aj keď by sme si radi pripísali kredit za opravu zvířátka, pravdou je, že by sa zrejme našiel aj bez nášho výletu k obdĺžnikovému rybníku 1300J. Akurát sme zavolali slečne, že pejsek už beží smerom domov - a to asi 5 minút po tom, čo sa u nás zastavila s tým, že sa jej stratil. :)

Jirka (Krabice)
Re: re: klasické RGBCMY

Klasické jsou 2 barevné prostory RGB a CMY. A s těmi se pracovslo. Čekal bych řešení třeba jako 2 čísla. Azimut a vzdálenost. Ale rozumím čtení tak jak bylo a asi není o nic méně klasické :)

Tonda

Taky jsme měli první RGBCMY a přijde mi to intuitivnější (navíc první řádek je RGB a druhý CMY, což by na to taky trochu navádělo), ale ani řazení do kruhu/duhy mě nijak neuráží.

Tuhle šifru beru jako next level tradičního potratího trojanství, kdy existuje víc rovnocenných postupů a ten správný se potvrdí, až když vyjde tajenka. Akorát tady to nebylo o přečetní správné tajenky, ale o oběhání vyšších jednotek až desítek potencíálních stanovišť, podle toho, jak velký si člověk nastavil radius. A pošta v kolovratech, ač jako nápad padla, byla na našem seznamu prostě příliš hluboko...

Dero (mmss)
re: klasické RGBCMY

Co je na RGBCMY klasického?

(Ještě bych chápal, kdyby ty útvary v šifře vznikaly vždy s pomocí jednoho barevného modelu, tj. například. slova tvořící žlutý útvar by vždy byla složená z RG. Tam by asi dávalo smysl ty modely nechat rozdělené na RGB a CMY i při řazení tajenky. Ale tak to nebylo, žlutá prostě byla... žlutá, ať už RG, nebo samostatně Y.)

Radek (freezybee)
Re: Co znamená to J?

My si myslíme, že to je "jižní roh budovy" (asi pro případ, kdyby tam někdo dojel autobusem, který jede 1x za hodinu, podíval se na severní roh a zklamaně se vrátil). Mohlo tam být "P" nebo klidně obálka, když to šlo graficky kreslit. Ale jestli jsem správně pochopil post Zvířátek, že pejsek se našel, pak tato šifra měla smysl.

Jirka (Krabice)
Vzdálenost

Ani tak mi nevadí, že se četlo řešení v pořadí RYGCBM, což jsme dlouho ignorovali a měli klasické RGBCMY, ani interpretace pošty, ale ta vzdálenost přes 4km. I interpretace je součástí řešení. Nás pošta napadla po správném řazení skoro hned, ale brzdila nás ta vzdálenost, která se zdála velmi nepravděpodobná.

Kuba K. (kokodak)
Co znamená to J?

Když jsme po spoustě hodin a po první, ale před druhou nápovědou seřadili znaky podle barev duhy a dostali 10300J, celkem jsme věřili, že jsme na dobré cestě. 10300 je PSČ nevelké oblasti poblíž, a v ní se nachází jediná ulice, která začíná na J. (A mapy.cz na ni člověka směřují, když napíše 10300 J.) Nicméně tam šifra nebyla. Jak má písmeno J navádět na poštu?

Škoda těch problémů s interpretací, umocněných tou nešťastnou šestadvacítkou, kombinovanou s grafickou 13 a počtem obrázků 39. Kdyby místo čísel vyšla písmena a tím šifra skončila, považovali bychom ji za dost pěknou. I takhle děkujeme za hru – na Po trati člověk zkrátka chodí, aby trpěl. A nebývá zklamán.