šifra: jednořádková

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Dan (Fernety Kadla)
Re:

Nevadí! Tak zase si do života z šifrovačky odnášíme další esenciální poznatek, a to že je v morseovce zajímavý počet čárek :)

Sváťa (Fernety Kadla)
Re:

Auuuuu.

No, že máme vyrobené písmenko a důležitou jednu konkrétní čárku v něm, to jsme viděli. Dokonce i ten morseovkový strom se zakroužkovanou jednou čárkou byl namalovaný :-D. Velká, převelká škoda, že jsme se v tu chvíli stěhovali do jiných podstromů, invertovali, četli, co je ve stromě nad čárkou a dělali další podobné nedělní radovánky.

Marwin (Freezy Bee)
Re:

Ahoj, docela rozumím, taky jsme v tomhle stavu byli déle, než by se nám líbilo. Naštěstí zdaleka ne tak dlouho. :)

EDIT: (pardon, nějak jsem předtím nepozorně četl a nevšiml si, že ten první krok nemáte celý) Ty opakované výrazy (prefixy a suffixy) je potřeba "překrýt" s tím, co už tam je, ne je napojit. Trochu jinak se to dá říct tak, že se vezme vždycky to nejdelší morseovkové písmenko (je tam vždy jen jedno) a co je nalevo od něj, se překrývá z levého konce, co je napravo, z pravého. Tj. XU = -(..-) nebo EA = (.)- nebo MT = -(-) nebo delší QNT = -(-.)(-) a nebo něco co používá oba kraje ELI = (.)-(..) Uprostřed vždycky zbude právě jedna "nepřekrytá" čárka.

Klíčem je uvědomit si, že výsledkem toho prvního kroku není jen tak nějaký řetězec čárek a teček, ale vždycky validní morseovkové písmenko s vybranou jednou čárkou. Jinými slovy, že to vybírá právě jednu konkrétní čárku z morseovkové abecedy. A ukázalo se, že těch čárek je v morseovce přesně 42. Dál už to asi dáte...

Sváťa (Fernety Kadla)

Prosím, jak se řešila tahle? Velmi rychle jsme měli morseovkové výrazy lichých délek, kde část výrazu prefixovala nebo suffixovala jinou pomocí čárky. Vždy tak vyšla "důležitá" čárka na 1,3,5 nebo 7 pozici a napravo i nalevo od ní opakované výrazy.

XU = (-)..-..- / EA = ..(-) / MT = (-)-- / ...

So far so good. Je 8 ráno a nálada v týmu výborná.

Střih. Je poledne a unavení a přeanalyzovaní se loučíme. Vyráběli jsme z toho nové morseovky, převáděli na trojkovku (ve dvojicích tečky/čárky/rozdílné), brailly, znova segmenty, počítali počty permutací, jaké takovéhle výrazy jde vyrobit, snažili se doplnit na logické řady....nic.