šifra: terč

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Marwin (Freezy Bee)
Hrdlo Zdeňka

Jojo, nad "hrdlem Zdeňka" jsme taky dumali nějakých 5-10 minut. Čekal jsem buď interpretaci ve smyslu "zúžení ulice Fibichova" nebo nějakou slovní hříčku typu "Krkizera". Marné bloudění po mapách naštěstí ukončil náš nový spolutýmník.

Nicméně to pořád nemá na předchozí šifru, kde jsem si po získání tajenky málem ještě stihl ještě objednat jídlo v hospodě pod dojmem, že jde o nápovědu k dalšímu kroku... :-)

Bingo (Fernety Kadla)
Re: uff

Vladane, kdybys nebyl v týmu, tak nemůžeš odejít. ;-) Navíc je milé, že se ta vlastnost dá použít i opakovaně během jedné hry. :-))

vaclaf
Re: HI

Autor šifry ji zná, neb ji tenkrát luštil, ale při tvorbě své šifry na ni ani nepomyslel.

Yeti (t.č. JTHTN)
HI

Tady se asi hodil herní index, protože http://www.noctapuru.cz/2012/checkpoints#checkpoint-5 By mě zajímalo, jestli ji autor téhle šifry zná. Ne, že bychom s tím taky nezkoušeli ledacos, ale morseovkový strom byla přece jen idea, ke které jsem se vracel.

Sváťa (Fernety Kadla)
konečná

Vyzvedáváme 20:40. Část týmu vzdává v 5:00, část v 7:00, část bojuje do konce. Au au.

Na šifrovačce, kde ani nevíme, s jakou abecedou se defaultně pracuje, se za noc těch možností dá vymyslet opravdu hodně :-).

Jirka (Krabice ve slevě)
a další trápení

Po dlouhém luštění miliard odhadujeme propad. A my si ještě pár míst polepšili. No nic, je to letos nějaké těžké. Tomáš s Vláďou nemůžou najít zadání, ale nějak si to s orgy vysvětlují. My pak luštíme dole u Kuchyňky. Řešení bude samozřejmě vyhlídka :-) Ale sedíme tam asi 5 hodin. Hodně pomalými kroky si říkáme, že se to bude číst ve šnekovi. Jsou tam dílky - poloviny, čtvrtiny, osminy, šestnáctiny. Takže abeceda o 16 znacích? Až asi po 2 hodinách si uvědomujeme, že tam nejsou tiskové chyby, ale ty bílé linky jsou oddělení. Tak tam ty černé dílky jsou opravu jen v jednotlivých zlomcích kruhu. Kolik by jich mohlo být (16+8+4+2) (nebo ještě +1?). Každopádně je to 30 nebo 31. To by mohla být nějak binárka. Ale vůbec nevíme jak. A nebo si ty dílky nějak označíme. Ale jak možností je moc. Další 2 hodiny si je označujeme v pořadí od nejmenších po největší v těch abecedách 30 nebo 31, od předu, od zadu, v pořadí jejich "začátku v kruhu". Těch možností máme prozkoušeno minimálně 20 a nic. Až pak mě napadá morseovkový strom. To by se mi líbilo. ALe o pět to nevychází. Jak to? Ten strom jde označit také různě. Ach jo. Nakonec to z něj vymlátíme po 5 hodinách. To bude zase propad jak hrom! (na šestku dorážíme 12. tedy posun dopředu o 12 míst. Po 5 hodinách! co se to letos děje? obtížnost je opravdu velká)

Věšák (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)
Re: Hrdla Zdeňka

No vida, to mi vůbec nedošlo! :D

Petr (V řadě za sebou)
Hrdla Zdeňka

Však Zdeněk v další šifře vystupuje a jeho hrdlo rozhodně nezahálí!

Věšák (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)
Re: 42

Náš to zastavilo asi na hodinu :D Navíc ještě s tím, že při vepsání abecedy hezky lícovala většina háčkovaných/čárkovaných písmen se svými základy...

Jinak Eliško podstatný bylo nebrat dvě bílé čáry jako vadu tisku, ale jako jasné rozdělení poloviny/čtvrtiny a osminy/šestnáctiny. Pak stačilo si rozdělit kruh na poloviny levá-E, pravá-T a pak zas dělit ty poloviny atd tak, aby to odpovídalo Morse stromu. Pak jen přečíst ve šnekovi.

Vladan (Opravte Zvířátka)
uff

Dlouho jsme pracovali s 16 znakovou abecedou, pak ji redukovali na 12 znakovou. Tomáš začal prosazovat zlomky, ale pomohlo, až když jsem se s týmem rozloučil a čekal na zastávce MHD na další 201. Nějak zafungovalo, že tým nejlíp luštil, když jsem se rozhodl už se dané šifře dál nevěnovat. (To že jsem předtím už hodinu spal na tým neplatilo). ... tak nevím zda mne ještě někdo bude někdy chtít v týmu (viz 3).

Miki (Šestý nesmysl)
42

42 černých 1/16 segmentů je trochu nešťastných. Ne, že by zrovna tohle bylo to, co nás zastavilo, ale docela to asi šifře škodilo.

Michal (dostal)
Re:

Černé poloviny, čtvrtiny, osminy a šestnáctiny jsou chlívečky v morseovkovém stromu. Pak se to ještě musí správně natočit.

Michal (dostal)
Re: Hrdla Zdeňka

Nebyli jste sami :D

Eliška

Můžete mi někdo hintnout postup? Po 11 hodinách mám ten terč vypálený do nějaké špatné části mozku a asi neusnu, dokud nezjistím, co kromě těch patnácti set věcí, co jsme s tím dělali, se s tím ještě dalo dělat. Dík

Věšák (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)
Hrdla Zdeňka

Musím říct, že chvíli trvalo, než jsme tohle přeložili na správné místo. Náš následný smích musel být slyšet přes celou Bílou Skálu :D