šifra: miliardy

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Michal (dostal)
mezitajenka

Když koukám na tu mezitajenku, tak je asi dobře, že jsme ji přehlédli ¯_(ツ)_/¯

Sváťa (Fernety Kadla)

Tahle se nám líbila a sedla. Připadla nám na čtyřku dost těžká, čekali jsme, že bude sítem týmů a radovali se z našeho posunutí z devátého na čtvrté místo. Little did we know.....

Jirka (Krabice ve slevě)
další trápení

Vyzvedáváme s mírnějším propadem v pořadí, než jsme si mysleli. Asi značky netrápily jen nás. Stejně jsme ale hodně vzadu. Rovnou se přesunujeme ke kostelu U Jákobova žebříku, kde už jsme jednou luštili. A tam sedíme hodiny. I s vložkou výkladu o budoucnosti světa od místní ženy, která asi u kostela bydlí. Úvodní pozorování je jasné, ciferné součty 10. Ale pak nás to hodně trápí. Nakonec asi po hodině a půl objevujeme morseovku v nulách. Tak to už bude pohoda. Ani náhodou. Seřadit číslice? Jak? A co nuly, ty už zmizely? Nemysleli seřadit čísla? Přesun proti trudomyslnosti. Kam to asi tak půjde? Odhadujeme směr Ládví a jdeme na Kobylisy. Žádná hospoda nebo bar. Tak se svezeme na pumpu na Vozovně Kobylisy. Cestou máme zábavu s vracejícími se opilci domů. Teprve tam si všímáme, že po seřazení číslic těch možností není tolik, kolik by se zdálo. Nebude jich 42? Ne, máme jich 40. Aha, tady jsme ještě jedno zapomněli. No nic, zkusíme abecedu s 41 znaky. Něco tam vychází, občas písmenko vedle. To bude nějak 42. Podle toho č-d nám asi chybí A. Nevíme proč, ale dáváme si ho tam. Jinak by nám totiž vyšla žlutá skála. My chceme bílou, i když jsme pěkně daleko. Přesun je pěkně dlouhý, trasa jde úplně jinam... Takže veselé více než 4 hodiny. Ale líbila se nám víc než značky. Tady to vše dávalo smysl, ale byli jsme natvrdlí. Až na to A.

Petr (Fernety Kadla)
Re: abeceda

nuly tvořily mezitajenku v morseovce

Vláďa (Brouk v hlavě)
abeceda

ještě se rozbilo D - místo PŘIDEJ bylo PŘIČEJ. Spolu s tím zavádějícím GÁ místo GB nás interpretace této tajenky zaměstnala asi na hodinu. A před tím i nevyužitý potenciál těch nul. Nebo to k něčemu bylo?

anonym
Re: 41znaková abeceda

Jo jako že A bylo A a kódovaná slova měla součet A. To dává smysl, jen nás pracovat jiné než v desítkové soustavě nenapadlo.

Miki (Šestý nesmysl)
Re: 41znaková abeceda

Údajně je použita právě 42 znaková abeceda, ve které nelze "A" v šifře sestrojit, což mi připadá, že je v rozporu s pravidly – taky jsme pracovali s a líbila se nám víc ta 41 abeceda...

Tarba

My jsme si pomohli tím, že jsme si doplnili na začátek A=10, tím jsme měli plnou abecedu o 42 znacích a všechna písmenka seděla. Akorát nechápu proč to tam mělo být. Pokud se zůstalo u 41 znaků, tak vycházela ve slovech špatná diakritika.

Vladan (Opravte Zvířátka)
Re: 41znaková abeceda

Skála není žlutá ale bílá, neb v zadání je chyba a á má být b :(.

Miki (Šestý nesmysl)
Re: 41znaková abeceda

Souhlasím, taky by se nám mnohem víc líbila (teď už vím, že dokonce ta původní testovaná) varianta se 41 písmeny v abededě. I ta původní mezitajenka se mi zdá mnohem lepší ("A je XIX").

Taky jsme hledali Žlutou skálu (R rovněž G a...) a nakonec šli na Bílou s tím, že v šifře je nejspíš vynechán jeden řádek.

Ovšem až poté, co jsme si udělali výlet zpět po trase na gestaPORG a tam nic nenašli :)

Michal (dostal)
41znaková abeceda

Nebýt pravidla o zkracování abecedy, nevycházely by nám tam překlepy a Žlutá skála :). Ale beru, že existovaly důvodné pochybnosti o tom, jestli je zádání v desítkové soustavě.