šifra: miliardy
Zadání

Postup řešení
Ciferný součet každého z čísel je 10. Nuly v součtu nehrají roli a tvoří nápovědu zapsanou v Morseově abecedě (dvě nuly po sobě značí symbol čárky, jedna nula symbol tečky): serad cislice a stezi se psat dari. Seřadíme-li číslice každého čísla podle velikosti od nejmenší, počáteční nuly odpadnou a zbývající číslice můžeme chápat jako sčítance, jejichž součet je vždy 10. Některé kombinace sčítanců se v šifře opakují, jde tedy již o prostou substituci. Musíme však určit v jak velké abecedě.
Číslo 10 lze na součet přirozených čísel rozepsat celkem 42 způsoby:
- 10
- 1 + 9
- 2 + 8
… - 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1
Sčítance můžeme zapsat bez znamének „+“ jako číslice jednoho čísla v desítkové soustavě, s výjimkou „osamocené“ 10. To ostatně říká druhá část nápovědy: á stěží se psát daří, která zároveň napovídá, že jednociferným číslem 10 (jež se nedaří zapsat) je substituováno písmeno A. Zbývající písmena kompletní české abecedy se nahradí sestavenými vícecifernými čísly seřazenými podle velikosti, tj. Á = 19, B = 28, …, Ž = 1 111 111 111. Inverzní substitucí provedenou na čísla získaná ze šifry dostaneme shora dolů řešení.
Řešení
KETŘETÍMUPŘIDEJRROVNĚŽGBZÍSKÁŠPÁTÉ
Komentář
Správná interpretace řešení: vyhlídka Bílá skála
Jelikož z této šifry máme získat polohu pátého stanoviště, řešení chápeme jako návod na přičtení všech složek RGB ke třetímu stanovišti, kteréžto se nacházelo na vyhlídce Černá skála. Páté stanoviště tedy budeme hledat na vyhlídce Bílá skála.
Diskuse k šifře
Tahle se nám líbila a sedla. Připadla nám na čtyřku dost těžká, čekali jsme, že bude sítem týmů a radovali se z našeho posunutí z devátého na čtvrté místo. Little did we know.....
Vyzvedáváme s mírnějším propadem v pořadí, než jsme si mysleli. Asi značky netrápily jen nás. Stejně jsme ale hodně vzadu. Rovnou se přesunujeme ke kostelu U Jákobova žebříku, kde už jsme jednou luštili. A tam sedíme hodiny. I s vložkou výkladu o budoucnosti světa od místní ženy, která asi u kostela bydlí. Úvodní pozorování je jasné, ciferné součty 10. Ale pak nás to hodně trápí. Nakonec asi po hodině a půl objevujeme morseovku v nulách. Tak to už bude pohoda. Ani náhodou. Seřadit číslice? Jak? A co nuly, ty už zmizely? Nemysleli seřadit čísla? Přesun proti trudomyslnosti. Kam to asi tak půjde? Odhadujeme směr Ládví a jdeme na Kobylisy. Žádná hospoda nebo bar. Tak se svezeme na pumpu na Vozovně Kobylisy. Cestou máme zábavu s vracejícími se opilci domů. Teprve tam si všímáme, že po seřazení číslic těch možností není tolik, kolik by se zdálo. Nebude jich 42? Ne, máme jich 40. Aha, tady jsme ještě jedno zapomněli. No nic, zkusíme abecedu s 41 znaky. Něco tam vychází, občas písmenko vedle. To bude nějak 42. Podle toho č-d nám asi chybí A. Nevíme proč, ale dáváme si ho tam. Jinak by nám totiž vyšla žlutá skála. My chceme bílou, i když jsme pěkně daleko. Přesun je pěkně dlouhý, trasa jde úplně jinam... Takže veselé více než 4 hodiny. Ale líbila se nám víc než značky. Tady to vše dávalo smysl, ale byli jsme natvrdlí. Až na to A.
ještě se rozbilo D - místo PŘIDEJ bylo PŘIČEJ. Spolu s tím zavádějícím GÁ místo GB nás interpretace této tajenky zaměstnala asi na hodinu. A před tím i nevyužitý potenciál těch nul. Nebo to k něčemu bylo?
Jo jako že A bylo A a kódovaná slova měla součet A. To dává smysl, jen nás pracovat jiné než v desítkové soustavě nenapadlo.
Údajně je použita právě 42 znaková abeceda, ve které nelze "A" v šifře sestrojit, což mi připadá, že je v rozporu s pravidly – taky jsme pracovali s a líbila se nám víc ta 41 abeceda...
My jsme si pomohli tím, že jsme si doplnili na začátek A=10, tím jsme měli plnou abecedu o 42 znacích a všechna písmenka seděla. Akorát nechápu proč to tam mělo být. Pokud se zůstalo u 41 znaků, tak vycházela ve slovech špatná diakritika.
Souhlasím, taky by se nám mnohem víc líbila (teď už vím, že dokonce ta původní testovaná) varianta se 41 písmeny v abededě. I ta původní mezitajenka se mi zdá mnohem lepší ("A je XIX").
Taky jsme hledali Žlutou skálu (R rovněž G a...) a nakonec šli na Bílou s tím, že v šifře je nejspíš vynechán jeden řádek.
Ovšem až poté, co jsme si udělali výlet zpět po trase na gestaPORG a tam nic nenašli :)
Nebýt pravidla o zkracování abecedy, nevycházely by nám tam překlepy a Žlutá skála :). Ale beru, že existovaly důvodné pochybnosti o tom, jestli je zádání v desítkové soustavě.
Když koukám na tu mezitajenku, tak je asi dobře, že jsme ji přehlédli ¯_(ツ)_/¯