šifra: značky

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Petr (V řadě za sebou)
well,ok...

Tak po přečtení autorského řešení jsem velice překvapen, že to vlastně dává celkem smysl.

Caster (dostal)
Re: Dodatkove tabulky

Aha, tak to vystihuje realitu ještě věrněji, než jsem myslel :)

A poučení "když odstraníte osobní auta, odstraníte i zásek" ma taky super přesah...

Věšák (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)

Tak my jsme si tam ten Okrouhlík vysnili po chvíli lavírování s dvěma abecedami a různými směry čtení. Že tam není auto a naopak je MHD jsme si uvědomili až při přesunu, když jsme se snažili přijít na to, do jakého rohu že to jdeme. Ono nám totiž nepřišlo, že by Okrouhlík měl nějaký SV roh... Ale když tak teď koukám do mapy, tak on je hned těsně nad tím východním, co? :D

Yeti (t.č. JTHTN)
tajenka

K tomu, co bylo napsáno, bych jen dodal, že nám tady tajenka naopak pomohla. Nejdřív jsme ji vyhaluzili (jelikož to byla skoro-monoalfabetická substituce), a až poté dumali, co to sakra použili za divnou binárku, která neodpovídá ničemu, co jsme zkoušeli.

vaclaf
Re: Dodatkove tabulky

Dopravní značku „cyklistická zóna“ jsme použili tak, jak je ve vyhlášce. Proč tam zákonodárce na rozdíl od výjimek v pěší zóně přidal nápis „vjezd povolen“ nám není známo.

Caster (dostal)
Dodatkove tabulky

Oceňuji, že dodatkové tabulky vykazují podobný chaos jako reálně používané :D viz https://detizeme.cz/praha/andel/foto_andel04.jpg (celý článek https://detizeme.cz/zprava.shtml?x=167207 )

Nebo je např. nějaký rozdíl, který nám unikl, na konci druhého řádku značek, mezi obrázkem busu a obrázkem busu plus "VJEZD POVOLEN"?

Jirka (Krabice ve slevě)
trápení

Tak tady začalo naše trápení na trojboji značky-miliardy-terč. Šifru vyzvedáváme asi 20, protože jsme se nemístně zdrželi na startu. Sedáme kousek od Spících Volů. Když odcházejí, ještě vtipkuji, že se přesunem na jejich místo, abychom to také rychle dali. První nápady jsou jasné, vypíšeme si kdo tam může a uděláme binárku. Nojo, ale je tam 6 kategorií. A navíc první 2 písmena stejná. Proč by to dělali jinými značkami? Takže braille. Dlouho se v něm topíme, nemůžeme najít způsob jak by se četl samotný cyklista. Co kdyby se to nějak vyvíjelo vždy od předchozí značky? Taky ne. A co kdyby se v tom braillu nebo bináru četly jinak modré a jinak červené značky? (příkazy a zákazy). Co třepa ze předu (příkazové) a ze zadu (zákazové). Ne. A co tedy binárka se 6 bity, třeba se použije nějaké větší abeceda. Ale nevychází to. Po přesunu pod lampu si Tomáš uvědomuje, že nemá foťák, nechal ho u toho hřbitova, kde jsme seděli. Tímto díky týmu, který foťák našel a pak ho Tomovi předal v hospodě. My užz jsme zoufalí. Nakonec má Tomáš spásnou myšlenku, že tam auto vůbec není - na značce jen říká zákaz všem motorovým vozidlům. Po asi 3 hodinách konečně prolamujeme tajenku. To bude propad nějkam na konec startovního pole.

Ondra (JménoNeníPriorita)
+1

přidávám se, jen my to za celou dobu neprolomili, kombinace používání 31 abecedy protože proč bych proboha měl použít 26tkovou při těchto pravidlech, chodec je spíš a než p a začínající tajenka dvěma stejnými písmneny.. vedlo to do moc možností a nakonec už nás to ani moc nebavilo, škoda..

Vláďa (Brouk v hlavě)
+1

Přidáváme se k peklu. Ale v podstatě jsme za to rádi, jinak bychom byli bez večeře v blízké restauraci, časově to nakonec vyšlo akorát. :) Orgové to měli výborně promyšlené! ;)

Petr (V řadě za sebou)
+1

Vypadá to, že velká část hraciho ple si tady prošla binárním peklem. Trivialní šifra, ztížená pravidly hry, nadbytečným autem, těžkou tajenkou a neintuitivním řazením. I my jsme tam všude byli, i my jsme po vyluštění v hospodě nebyli nadšeni. Škoda, no...

Tarba

Přesně stejný pocit jak popsal přede mnou Vladan. Motali jsme se mezi pěti bitovou binárkou a šesti bitovým Brailem. Rovnali jsme to podle váhy, podle rychlosti od začátku, od konce... Milion možnosti. Ta která byla správná, mě osobně přijde jako jedna ze slabších možností. Nejtěžší bylo opustit myšlenku, že kategorie osobního auta tam není.

Vladan (Opravte Zvířátka)
uff

Tom vyzvedává zadání a posílá přez WhatsApp, my míříme do hospody. Objednáváme pití a váháme zda budemem mít čas na česnečku. Jasná binárka podle toho, kdo může pokračovat. Vychází A AŽ .... vše logicky zapadá, abeceda 32 (možná 31, později 30 znaků, ale to se doladí) nejlehčí účastník provozu má nejlehčí váhu, není důvod řadit to obráceně. Tajenka ale dál až ta k slibně nepokračuje. Nelíbí se nám moc stejné první dva znaky a začneme laborovat s modrá/červená značka, zda nejsou převraceny bity. Po chvíli dospějeme k názoru, že MHD autobusy by si mohly vysloužit vlastní kategorii a z binárky přecházíme na šestibitovou grafiku. Brzy si ale všimneme, že chodci a cyklisti jsou k sobě komplementární, což nemůže být u tak dlouhé tajenky náhoda a vrátíme se k binárce na vozidlech vyloučením chodců. V tu chvíli ale nastává problém s 32 písmennou abecedou, protože se začnou vyskytovat nuly. Je 0 ž nebo a? No nic ... auta jsou taky podezřelá, neb na ně nikde explicitně neupozorňují dodatkové tabulky, ale proč redukovat abecedu na 4 bity ... . No víc jak hodinu po zavíračce v hospodě, (dobře jsme se najedli), se loučím s týmem (nějak všeobecně padlo, že už nás nebaví zkoušet spousty rovnocenných slepých větví) a sedám na noční tramvaj. Po čtvrt hodině tým volá, že to prolomili, takže se obercím, chytám druhý dech ... kdo to proboha testoval?