šifra: značky
Zadání

Postup řešení
Sada dopravních značek na každém sloupku zakazuje vjezd (vstup) nějaké skupině účastníků silničního provozu, přičemž z těchto zákazů jsou různým způsobem stanoveny výjimky. Princip zákazů a výjimek naznačuje, že skupiny účastníků provozu jsou do sebe vnořeny, tedy každá další je podmnožinou předchozí. Dle užitých značek můžeme definovat následujících pět množin:
všichni účastníci ⊃ vozidla ⊃ motorová vozidla ⊃ autobusy ⊃ autobusy MHD
Rozdíly dvou po sobě jdoucích množin definují zleva bity dvojkové soustavy:
- 24: účastníci, kteří nejsou vozidla
- 23: vozidla, která nejsou motorová
- 22: motorová vozidla, která nejsou autobusy
- 21: autobusy, které nejsou MHD
- 20: autobusy MHD (chápeme jako rozdíl poslední množiny a prázdné množiny)
Jestliže značka zakazuje vjezd (vstup) celé skupině účastníků z rozdílu množin, zapíšeme na danou pozici číslici 0, pokud existuje výjimka, zapíšeme číslici 1.
Výjimka uvedená na značce může povolovat vjezd celé podmnožině vozidel, číslice 1 se pak zapíší na všechny další pozice, není-li z výjimky učiněna další výjimka.
Získané číslo pro každou sadu dopravních značek převedeme na písmeno (abecedy o 26 písmenech). Tato písmena po řadě tvoří řešení.
Řešení
PPOKROUHLIKSVROH
Komentář
10000 – stezka pro chodce
10000 – zákaz vjezdu všech vozidel
01111 – zákaz vstupu chodců
01011 – cyklistická zóna s výjimkou pro autobusy a zákaz vstupu chodců
10010 – pěší zóna s výjimkou pro autobusy mimo MHD
01111 – zákaz vstupu chodců
10101 – zákaz vjezdu všech vozidel s výjimkou motocyklů a MHD
01000 – stezka pro cyklisty
01100 – zákaz vjezdu autobusů a zákaz vstupu chodců
01001 – zákaz vstupu chodců a zákaz vjezdu motorových vozidel s výjimkou MHD
01011 – cyklistická zóna s výjimkou pro autobusy a zákaz vstupu chodců
10011 – pěší zóna s výjimkou pro autobusy
10110 – pěší zóna s výjimkou pro motocykly a autobusy mimo MHD
10010 – pěší zóna s výjimkou pro autobusy mimo MHD
01111 – zákaz vstupu chodců
01000 – stezka pro cyklisty
Zatímco výjimka pro autobusy povoluje vjezd všem autobusům, tj. včetně autobusů MHD, výjimka pro motocykly se vztahuje pouze na jeden typ motorového vozidla, který není autobusem.
Správná interpretace řešení: PP Okrouhlik SV roh – severovýchodní roh přírodní památky Okrouhlík
Diskuse k šifře
Aha, tak to vystihuje realitu ještě věrněji, než jsem myslel :)
A poučení "když odstraníte osobní auta, odstraníte i zásek" ma taky super přesah...
Tak my jsme si tam ten Okrouhlík vysnili po chvíli lavírování s dvěma abecedami a různými směry čtení. Že tam není auto a naopak je MHD jsme si uvědomili až při přesunu, když jsme se snažili přijít na to, do jakého rohu že to jdeme. Ono nám totiž nepřišlo, že by Okrouhlík měl nějaký SV roh... Ale když tak teď koukám do mapy, tak on je hned těsně nad tím východním, co? :D
K tomu, co bylo napsáno, bych jen dodal, že nám tady tajenka naopak pomohla. Nejdřív jsme ji vyhaluzili (jelikož to byla skoro-monoalfabetická substituce), a až poté dumali, co to sakra použili za divnou binárku, která neodpovídá ničemu, co jsme zkoušeli.
Dopravní značku „cyklistická zóna“ jsme použili tak, jak je ve vyhlášce. Proč tam zákonodárce na rozdíl od výjimek v pěší zóně přidal nápis „vjezd povolen“ nám není známo.
Oceňuji, že dodatkové tabulky vykazují podobný chaos jako reálně používané :D viz https://detizeme.cz/praha/andel/foto_andel04.jpg (celý článek https://detizeme.cz/zprava.shtml?x=167207 )
Nebo je např. nějaký rozdíl, který nám unikl, na konci druhého řádku značek, mezi obrázkem busu a obrázkem busu plus "VJEZD POVOLEN"?
Tak tady začalo naše trápení na trojboji značky-miliardy-terč. Šifru vyzvedáváme asi 20, protože jsme se nemístně zdrželi na startu. Sedáme kousek od Spících Volů. Když odcházejí, ještě vtipkuji, že se přesunem na jejich místo, abychom to také rychle dali. První nápady jsou jasné, vypíšeme si kdo tam může a uděláme binárku. Nojo, ale je tam 6 kategorií. A navíc první 2 písmena stejná. Proč by to dělali jinými značkami? Takže braille. Dlouho se v něm topíme, nemůžeme najít způsob jak by se četl samotný cyklista. Co kdyby se to nějak vyvíjelo vždy od předchozí značky? Taky ne. A co kdyby se v tom braillu nebo bináru četly jinak modré a jinak červené značky? (příkazy a zákazy). Co třepa ze předu (příkazové) a ze zadu (zákazové). Ne. A co tedy binárka se 6 bity, třeba se použije nějaké větší abeceda. Ale nevychází to. Po přesunu pod lampu si Tomáš uvědomuje, že nemá foťák, nechal ho u toho hřbitova, kde jsme seděli. Tímto díky týmu, který foťák našel a pak ho Tomovi předal v hospodě. My užz jsme zoufalí. Nakonec má Tomáš spásnou myšlenku, že tam auto vůbec není - na značce jen říká zákaz všem motorovým vozidlům. Po asi 3 hodinách konečně prolamujeme tajenku. To bude propad nějkam na konec startovního pole.
přidávám se, jen my to za celou dobu neprolomili, kombinace používání 31 abecedy protože proč bych proboha měl použít 26tkovou při těchto pravidlech, chodec je spíš a než p a začínající tajenka dvěma stejnými písmneny.. vedlo to do moc možností a nakonec už nás to ani moc nebavilo, škoda..
Přidáváme se k peklu. Ale v podstatě jsme za to rádi, jinak bychom byli bez večeře v blízké restauraci, časově to nakonec vyšlo akorát. :) Orgové to měli výborně promyšlené! ;)
Vypadá to, že velká část hraciho ple si tady prošla binárním peklem. Trivialní šifra, ztížená pravidly hry, nadbytečným autem, těžkou tajenkou a neintuitivním řazením. I my jsme tam všude byli, i my jsme po vyluštění v hospodě nebyli nadšeni. Škoda, no...
Přesně stejný pocit jak popsal přede mnou Vladan. Motali jsme se mezi pěti bitovou binárkou a šesti bitovým Brailem. Rovnali jsme to podle váhy, podle rychlosti od začátku, od konce... Milion možnosti. Ta která byla správná, mě osobně přijde jako jedna ze slabších možností. Nejtěžší bylo opustit myšlenku, že kategorie osobního auta tam není.
Tom vyzvedává zadání a posílá přez WhatsApp, my míříme do hospody. Objednáváme pití a váháme zda budemem mít čas na česnečku. Jasná binárka podle toho, kdo může pokračovat. Vychází A AŽ .... vše logicky zapadá, abeceda 32 (možná 31, později 30 znaků, ale to se doladí) nejlehčí účastník provozu má nejlehčí váhu, není důvod řadit to obráceně. Tajenka ale dál až ta k slibně nepokračuje. Nelíbí se nám moc stejné první dva znaky a začneme laborovat s modrá/červená značka, zda nejsou převraceny bity. Po chvíli dospějeme k názoru, že MHD autobusy by si mohly vysloužit vlastní kategorii a z binárky přecházíme na šestibitovou grafiku. Brzy si ale všimneme, že chodci a cyklisti jsou k sobě komplementární, což nemůže být u tak dlouhé tajenky náhoda a vrátíme se k binárce na vozidlech vyloučením chodců. V tu chvíli ale nastává problém s 32 písmennou abecedou, protože se začnou vyskytovat nuly. Je 0 ž nebo a? No nic ... auta jsou taky podezřelá, neb na ně nikde explicitně neupozorňují dodatkové tabulky, ale proč redukovat abecedu na 4 bity ... . No víc jak hodinu po zavíračce v hospodě, (dobře jsme se najedli), se loučím s týmem (nějak všeobecně padlo, že už nás nebaví zkoušet spousty rovnocenných slepých větví) a sedám na noční tramvaj. Po čtvrt hodině tým volá, že to prolomili, takže se obercím, chytám druhý dech ... kdo to proboha testoval?
Tak po přečtení autorského řešení jsem velice překvapen, že to vlastně dává celkem smysl.