šifra: kulový blesk

Zadání

Upozornění: k vyřešení této šifry jsou potřeba i informace, které zde nenajdete (např. je důležité místo šifry, součástí zadání byl předmět apod.)

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Ondra (mmss)
Re: fígl

Aha, tak to jsme to nepochopili (vlastně dvakrát).

vaclaf
Re: fígl

Ze zbývajícího času se odčítal průměr zbývajícího času (nikoli celého času) na vyluštění jednoho dosud nezadaného hesla. Optimální postup je luštit co nejrychleji a hned odevzdávat.

Ondra (mmss)
Re: fígl

Nevidím tady ten popis pravidel, ale bylo tam něco jako "budete odsud moci jít po čase T, zkrátit si to můžete luštěním, přičemž odečítat se bude za každou průměrný čas dosud odevzdaných hesel."

Takže správná strategie je luštit, ale nezadávat, a hlídat si, až uplyne (mám-li n vyluštěných šifer) čas T/n od startu, v tu chvíli tam všechno nasázet.

My tam v jurodivém nadšení poslali asi tři hesla docela rychle, čímž jsme si poškodili průměr i pro ta další (vyluštili jsme 5), což nás stálo asi 40 minut proti tomu optimálnímu postupu.

Yeti (t.č. JTHTN)
fígl

Může mi někdo vysvětlit ten fígl? My jsme luštili, zadávali hesla – a dopadlo to.

anonym
Re: jak?

Bezva, obešel jsem cílové adresy a to samo o sobě vypadalo jako dost blbý nápad.

Věšák (pytlicek)
Re: Systém

Jak to myslíš, nachytali? Vždyť takhle to v zásadě fungovalo :D

Ondra (mmss)
Systém

Jinak oceňuji ten fígl systému startovní hry, který trestá chování: "rozumíte tomu někdo? Tak budem prostě luštit a zadávat hesla a ono to nějak dopadne..." Samozřejmě jsme se nachytali.

Ondra (mmss)
Re: jak?

Domy v Podviní dávaly tajenku semaforovou abecedou. Četla se z pohledu obyvatele (tzn. jakoby otočím stranu, kterou obývá, na "semaforový sever") a vysním si, že ty tvary domů jsou ještě trochu semaforovější (takže třeba první dává P, i když dům není úplně přesně do pravého úhlu).

Jára (HakMat)
Re: jak?

Já dodám další - ta místa oběhat (původní adresy) a u každého najít písmeno.

Petr (tytoorganizujesnecovymysli)
jak?

Odhalili jsme: - přjmení (první písmena) - křestní jména (data jmenin vybírají slovo z odstavce) - křestní jména II (den jmenin v měsíci -> 28ková až 31ková abeceda) - původní adresy (orientační čísla domů na písmena)

a dál nevíme. Víme, že tam je 12 povolání, která jdou asi přiřadit, že jdou asi jména a příjmení spárovat, ze tam jsou domy z Podvinného mlýna, že tam jsou směry v 16směrové růžici, ale jak z toho vybít další hesla, to nevíme. Ví někdo?

Já nevím

Ahoj, na jakém principu funguje tahle šifra? Něco nám muselo uniknout...