šifra: kostky

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Zuza

Možná první a možná poslední šifra, jejíž luštění chtěl někdo dotovat: občan Bolívie, fascinován naším počínáním, nám po třetí hodině ranní nutil bankovku (ne, 1388 to nebyla). Obávajíce se jeho zvratků v našem zadání, po chvíli legrace jsme ho důrazněji vykázali z naší herní zóny. Ovšem kdybychom vyluštili, pravděpodobně bychom vedle hmotné odměny akceptovali i vyjádření obdivu na způsob mexické vlny. 

A jinak... Třináctka? Tak to je pohoda. Než jsme narazili, parádně jsme si zaluštili.

Tribon (Zlá koronaťata)

My ji naprosto tesne vyzvedavali v 11:59 a tak jsme se zasekli pouze na minutu, s podobnym vysledkem jako vetsina tymu :)

Yeti (JÁDRO)
Re: Trojan?

Schopnost opustit myšlenku je jistě důležitá. Jenže opustit jde spoustu myšlenek – a je stejně tak důležité neopustit správnou myšlenku a nenahradit ji hovadinou (aspoň ne na příliš dlouho).

Kruciální tady spíš bylo zbytečně to neluštit a postupovat jako Spící volové. Nevím, proč jsme to tedy nedokázali, když na přechozích šifrách jsme s tím neměli problém.

Petr

takže to nepokládáš za trojana? To je zajímavé

vaclaf
Trojan?

O tom, že součet ok na herní kostce je 21, že lze stěny kostky čísly 1–6 očíslovat dvěma způsoby, aby seděly součty, jsme věděli. Ale proč ta devítka?

A nic z toho nelezlo, takže se to musí udělat jinak. Schopnost opustit myšlenku se tu jeví jako kruciální.

Sváťa (Fernety Kadla)
Re: Hrubá síla

My to nakonec asi i docela autorsky dali, byť tomu předcházelo spousta slepých cest.

1) v zadání vždy šedá a černá, tedy máme dvě kostky

2) šipka prochází skrz a popisek je bílý, takže stěny jsou modrá+žlutá=9, červená+cyan=5, zelená+magenta=7

3) vypadá to vše jako dvojciferná čísla, kdy na první pozici je R/G/B, kterým chceme přiřadit 0/1/2

4) tmavá žlutá je podtržená, takže 6/9, ale díky omezení modré lze jen tmavá modrá=0, tmavá žlutá=9

5) aby šla mapovat celá abeceda, potřebujeme i 8ku, kterou si vyrobíme na světlé kostce tak, že světlá modrá=1, světlá žlutá=8

6) tmavá červená nemůže být 2, protože by 6.znak byl 28, takže tmavá červená=1, tmavá cyan=4, tmavá zelená=2, tmavá magenta=5

7) světlou červenou nechceme 0, aby to nezačínalo 00, takže světlá červená=2, světlá cyan=3, světlá zelená=0, světlá magenta=7

Takhle ctnostně jsme to tam cítili. Ale reálně jsme zhruba po bodu 5 už četli tajenku a nedohledávali, jestli nám to vůbec všechno správně sedí :).

tomas
Tomáš

V autorském řešení nás zabila nutná podmínka, že na každé stěně kostky musí být něco jiného. Bez ní jsme zjistili, že takové kostky existují, je jich mnoho a nevíme, jak vybrat tu správnou. Bavili jsme se o startovní úloze na Bedně, kde se takové kostky vytvářely.

Ve scrabblení nás zabilo to, že jsme zkoušeli oddělit puntíky od pozadí. I jsme věděli, že žlutá je 6/9, že chybějící magenta bude nejspíš 7, že RGB je nejspíš 210. Zkoušel jsi to doma doscrabblit a s informacemi, které jsme měli, to bylo na pár minut.

Věřili jsme, že šifra bude založená na skládání barev. Točení kostky v kostce jsme zkoušeli, ale jen s šestikostou. Pak padlo třeba mapování 6×6 an abecedu a číslice.

Pokud vynecháš kombinace cmy-cmy (které se nepoužily), zůstane ti ausgerechnet 27 kombinací, což jsou opět Pánové (abeceda s Ch)

Jde to ještě "vylepšit", v RGB jsou přítomné jen páry RR, BB, BR, GG, GB, GR (což je i pěkně symetrické), tím dostáváme 24 možných kombinací. Tmavě žluté jsou odlišené čárkou, přidávají další dvě kombinace, a máme 26. Je hodně možností jak to řadit - černé/světlé nebo nejdřív RGB, nebo červné/světlé jen v rámci barvy, odlišné žluté až na konci nebo po sobě. Nefunguje žádná.

Aleš (Mladí muži se smartphony)
Re: Co vás tu zabilo

Zhruba ve 14. hodině luštění jsme taky zjistili, že kostka se dá očíslovat ještě jinak, aby seděly součty a zároveň platilo, že všechny kombinace barev mají potom konzistentní pořadí (myslím, že CMYRGB = 123456). Vpodstatě pořád někdo na té šifře něco dělal, párkrát jsme se vzbudili do širší diskuse, ale nikdy jsme neopustili myšlenku, že kostka není standardní hrací.

Yeti (JÁDRO)
Re: co vás tu zabilo?

Jo, toho [téměř] standardního popsání kostky kvůli součtu 21 jsme se taky těžko vzdávali. Zkoušeli jsme kdeco z diskutovaného, a všechno možné zkoušeli i opustit, protože bylo jasné, že něco se má dělat jinak. Ale na to správné ‚jinak‘ jsme nikdy nenatrefili. Dokonce jsme tady i skutečně poctivě vyluštili 10 (nejen přečetli odhadem řešení) pro případ, že by tam byl nějaký trik, který se tady musí použít…

Karel (Spící Volové)
Hrubá síla

My jsme na šifru přišli 6., dali jsme ji za hodinu a půl a remcali, že jsme se s tím moc crcali a že se určitě propadneme... :-)

Popravdě, dát tohle autorsky mi přijde hodně těžké a nedivím se, že se zde tolik týmů zaseklo.

My jsme to po několika marných pokusech o interpretaci horního schematu dali během chvíle hrubou silou. Na 1. pozici se točí jen červená, zelená a modrá, no a chceme tam jenom 0, 1 a 2, aby se z toho daly dostat hodnoty písmen. Tmavá žlutá bude kvůli podrtržítku 6/9. Sedmičku tam moc nechceme (07 i 17 je fuj), čili jsme ji dali světlé magentě, která tam není. Chceme E (5) i O (15), tj. jako vhodný kandidát na 5 se jeví tmavá magenta. A pak už to vzhledem k příčetnosti tajenky byla hračka.

Petr (V řadě za sebou)
Re: Co vás tu zabilo

Sváťo, my jsme na tom byli úplně stejně jako Mladí muži a Zvířátka (a taky Tomášové) - součet 21, Y je šestka, druhá šestka (M) chybí, všechno na sebe pasuje. Pracovali jsme s možnostmi jedné kostky i dvou, dvou kostek v sobě, svícení zevnitř kostky nebo z venku... Všechno ukazovalo na skládání barev (světlý a tmavý podklad např.). Do tohohle stavu se dostaneš maximálně do hodiny, a pak máš dalších 12 hodin (neboli neděli) na to, aby ses o šifře dozvěděl např.:

  • Každá rgb barva má jednu cmy barvu, se kterou se nepáruje (každá jinou)

  • Pokud vynecháš kombinace cmy-cmy (které se nepoužily), zůstane ti ausgerechnet 27 kombinací, což jsou opět Pánové (abeceda s Ch)

  • pomocí jednoho "kolmého" tahu (rgb +-) a jednoho kolmého nebo šikmého tahu (případně netahu - opakovaná barva) se dostaneš z prostředka kostky na libovonlou stranu, hranu, vrchol, kterých je 26

My jsme třeba i tušili, že chceme mít RGB=012, ale jak psali všichni, ty součty jsou tak silný trojan, že toho prostě chceš dosáhnout jinak, např. že si vytvoříš 36kovou abecedu, která začíná čísly 0-9 a RGB máš 123 (stále se krásně potvrzuje).

Další věc: u Wala doma jsme vytáhli hráčskou kostku, která (mmch. byla stejně velká jako ty čtverečky v šifře) nemá puntíky, ale čísla. A přestože by to nebylo nutné, má podtrhnutou šestku, přesně tak, jak je to v šifře.

V zoufalství jsem programoval bruteforce, který mi vyplivne řetězce, já z nich očima vyberu něco, co vypadá jako tajenka, a pak už to doluštíme (to jsme byli na šifře cca 8 hodin teprve). Akorát jsem tam dal několik omezujících podmínek, např. že černá žlutá bude 6... V permutacích mi pak chyběla devítka - CMYK byly 345678 místo 345789. Takže kdyby bylo zadání jinak, tzn. bude tam šestka, ne devítka (vím, že pak by neseděly součty), tak to vyplivne řešení a my dojdeme do cíle. Ale tohle už beru jako karmu za zneužití techniky.

V jednu chvíli jsem si řekl, že si to zjednoduším a přeložil jsem šifru v místě mezi kostkou a tajenkou a luštil jenom kostku. Měl jsem to udělat naopak - zakrýt tu blbou kostku a luštit jenom tajenku.

Považuju ten nápad s kostkami, na kterých se dá zapsat celá abeceda, za celkem nosný. Jenom to provedení není na pět z pěti úplně.

Tonda (Černá Letní Zvířátka)
Re: co vás tu zabilo?

My jsme měli po 1-2 hodinách skoro všechno, co se dalo vyanalyzovat: Bílá čísla říkají, že na protilehlých stěnách budou doplňkové barvy a součty budou dávat 5,7,9. Šipky jdou směrem od RGB, takže ty stěny dostanou menší čísla a CMY větší. Bohužel, jak píše Aleš, nic nenaznačuje, že by to neměly být čísla 1-6. A voilá, existují právě dvě možnosti očíslování kostky tak, aby to splňovalo předchozí podmínky. Pojmenujeme je třeba šedá a černá. 6 na černé kostce vychází na žlutou, proto ta čárka, a na šedé kostce vychází na magentu, která se jako jediná v šifře nevyskytuje.

Všechno se tak krásně potrvrzuje, že to nemůže být náhoda :) Takže máme sadu dvojciferných čísel a teď co s tím... Nápadů přehršel. Například přepis do bináry a četní braila, několikahodinové variace se skládáním barev a tak. Jako nejpravděpodobnější způsob řešení, které (můj názor) o třídu převyšuje autorské, se nám jevilo:

Výsledná dvojciferná čísla mají desítky 1-4 a jednotky 1-6 (+9 v jednom případě), což se dá krásně namapovat na tabulku popravených pánů (9 odkazuje na poslední 3 kříže, které jsou z nějakého neznámého důvodu přiřazeny k předchozímu řádku). A pak už by se jenom přečetla substituovaná abeceda :) Akorát že ne :(

Sváťa (Fernety Kadla)
Re: co vás tu zabilo?

"když si člověk čísla 1-6 přiřadí na pořadí barev RGBCMY, součty sedí"

Uf, tvl, tak ještě že na toto jsme nepřišli. Tak to už začínám chápat.

Aleš (Mladí muži se smartphony)
Re: co vás tu zabilo?

Tak předně to, že se to nemělo luštit. Taky to, že čísla 5+7+9 dávají dohromady 21, což je součet normální kostky. To jsme považovali za natolik silnou věc, že jsme nikdy nezkoušeli kostku očíslovat jinak než 1-6. Navíc, když si člověk čísla 1-6 přiřadí na pořadí barev RGBCMY, součty sedí.

Dál to, že jsme nikdy neuvažovali o tom, že jsou to dvě kostky. Padlo to, ale neměli jsme dojem, že by nám to šifra říkala. Ztratili jsme se v přehršli možností, co dělat s aditivním a substraktivním skládáním barev. Brutit tajenku jsme nechtěli, ale měli.

To, že se nějak popíšou kostky a pak se přečtou čísla, jsme věděli dlouho, ale čekali jsme, že to bude nějak chytře.

Jirka (Krabice ve slevě)
zabiják

My jsme jí dali po 3 hodinách a říkali jsme si jak se tu propadneme někam do třetí desítky. O to větší šok byla informace o 6. místě na dalším stanovišti. Také by mě zajímalo, kam se během 12 hodin dá s touto šifrou dostat. Aditivní a subtraktivní kostky jsme také řešili. Nakonec to za nás byla prostě doplňovačka tak, aby seděly součty pro bílé světlo ve třech směrech na dvou kostkách a každá z barev RGB byla maximálně 2. Dost pomohla ta žlutá devítka/šestka. A co nešlo vyřešit, tak se prostě vyzkoušelo, aby to dávalo smysl.

Sváťa (Fernety Kadla)
co vás tu zabilo?

Přesně tak.. včera jsem na ty statistiky koukal dost se zděšením. Když jsme potkali Tomáše dopoledne v KFC, viděli jsme, že se trápí na 13ce, ale netušili jsme ani ve snu, že už 13 hodin :-o. V tomto kontextu je o to vtipnější jejich kapitulační zpráva :)

Top týmy, co vás tu zabilo?

My taky začali kombinovat do složitějších konstrukcí, semaforů, taky jedna kostka byla v jednu chvíli aditivní a druhá subtraktivní, CMY z první kostky sloužily jako definice pro druhou atd.... ale naštěstí jsme se zastavili a položili si otázku, jaká je nejjednodušší možná interpretace toho zadání.

Dominik (voy-a-ger)
Zajímavá šifra

Zajímavá šifra... Hned tak si nevybavím šifru, kterou nedá prvních pět týmů, které na ni přijdou (a dá ji alespoň někdo), natož když na ni mají víc než 12 hodin času...