šifra: kostky

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Petr (V řadě za sebou)
Re: Co vás tu zabilo

Sváťo, my jsme na tom byli úplně stejně jako Mladí muži a Zvířátka (a taky Tomášové) - součet 21, Y je šestka, druhá šestka (M) chybí, všechno na sebe pasuje. Pracovali jsme s možnostmi jedné kostky i dvou, dvou kostek v sobě, svícení zevnitř kostky nebo z venku... Všechno ukazovalo na skládání barev (světlý a tmavý podklad např.). Do tohohle stavu se dostaneš maximálně do hodiny, a pak máš dalších 12 hodin (neboli neděli) na to, aby ses o šifře dozvěděl např.:

  • Každá rgb barva má jednu cmy barvu, se kterou se nepáruje (každá jinou)

  • Pokud vynecháš kombinace cmy-cmy (které se nepoužily), zůstane ti ausgerechnet 27 kombinací, což jsou opět Pánové (abeceda s Ch)

  • pomocí jednoho "kolmého" tahu (rgb +-) a jednoho kolmého nebo šikmého tahu (případně netahu - opakovaná barva) se dostaneš z prostředka kostky na libovonlou stranu, hranu, vrchol, kterých je 26

My jsme třeba i tušili, že chceme mít RGB=012, ale jak psali všichni, ty součty jsou tak silný trojan, že toho prostě chceš dosáhnout jinak, např. že si vytvoříš 36kovou abecedu, která začíná čísly 0-9 a RGB máš 123 (stále se krásně potvrzuje).

Další věc: u Wala doma jsme vytáhli hráčskou kostku, která (mmch. byla stejně velká jako ty čtverečky v šifře) nemá puntíky, ale čísla. A přestože by to nebylo nutné, má podtrhnutou šestku, přesně tak, jak je to v šifře.

V zoufalství jsem programoval bruteforce, který mi vyplivne řetězce, já z nich očima vyberu něco, co vypadá jako tajenka, a pak už to doluštíme (to jsme byli na šifře cca 8 hodin teprve). Akorát jsem tam dal několik omezujících podmínek, např. že černá žlutá bude 6... V permutacích mi pak chyběla devítka - CMYK byly 345678 místo 345789. Takže kdyby bylo zadání jinak, tzn. bude tam šestka, ne devítka (vím, že pak by neseděly součty), tak to vyplivne řešení a my dojdeme do cíle. Ale tohle už beru jako karmu za zneužití techniky.

V jednu chvíli jsem si řekl, že si to zjednoduším a přeložil jsem šifru v místě mezi kostkou a tajenkou a luštil jenom kostku. Měl jsem to udělat naopak - zakrýt tu blbou kostku a luštit jenom tajenku.

Považuju ten nápad s kostkami, na kterých se dá zapsat celá abeceda, za celkem nosný. Jenom to provedení není na pět z pěti úplně.

reagovali #Aleš