šifra: křížová

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Miki (sestynesmysl)
Re:

Čekal jsem to úplně stejně :)

vaclaf
Re: tak tady jsme si užili...

Jasným „natrknutím“ z naší strany byla forma a pravidlo, větší nápovědu od nás opravdu nečekejte (nejspíš ani nikdy v budoucnu), navíc na jedenácté šifře.

Petr (V řadě za sebou)

Já bych spíše ocenil nápovědu ve zločinu (že by se prostě zopakoval zločin z první šifry). Ale nám to nevadilo, nápad přišel hodně brzo.

Yeti (jadro)
Připomenutí

Nám připomenutí nepomohlo – a to i s tím, že jsem celkem rychle provedl numerologii správně a dostal 27 možných kombinací křížků. Vytáhli jsme archiv, vzali jednu po druhé všechny předchozí šifry… A všechny odložili s tím, že s touto nemohou nijak souviset [facepalm]. Jura dokonce správně zrekonstruoval ten tvar, ve kterém mají být křížky napsány, akorát bez té substituce.

Sváťa (tykadla)
Re: tak tady jsme si užili...

No právě nám vyšlo 36 různých možností křížků. (Jeden černý v uskupení, kde jsou 4 * 0-3 čar) + (jeden černý v uskupení, kde jich je 5 * 0-3 čar) = 16+20. Vzhledem k tomu, že se ze spodní řady vybíralo jen 2x, nemohli jsme tušit, že kombinace "černý křížek dole + nenulový počet čár" neexistují.

A 36 nás už vedlo spíš na různé mřížky s anglickou abecedou + číslovkami apod. A tvar křížů na polské kříže.

Kdybychom byť jen jednou za celou dobu narazili na číslo 27, tak souhlasím, že si asi na první šifru vzpomeneme a zbýval by už jen ten menší problém vymlátit to z té permutované abecedy bez znalosti dlažby. A pořád by to asi bylo ještě maso.

Tonda (zviratka)
Re: tak tady jsme si užili...

My (Aleš) jsme ten nápad dostali hned, takže nemůžu hodnotit z vlastní zkušenosti, ale nepřijde mi, že ta externí znalost je k vyluštění nutná. Analýzou se podle mě dá dojít k tomu, že tam je 27 různých křížků a substituce 27písmenné abecedy byla v první šifře. Jediný, co by mohl být problém je ten výsledný tvar (4*6 + 3), ale i k tomu by možná šlo nějak dojít.

Sváťa (tykadla)
tak tady jsme si užili...

Tady jsme zakysli na 6 hodin a už to vypadalo, že končíme. Bingo se i stihnul přesunout na home office domů, odkud najednou posílá screenshot ze streetview ze Staromáku.

Dlužno teda ale i říct, že to byl stejný Bingo, který Danovu otázku po vyzvednutí šifry "hele, tady nahoře se píše o tom, že můžeme potřebovat něco ze dřív..?" odmávnul s "no jo, to oni tam tak píšou, toho si nevšímej" :)).

Tady bych se ale zpětně (a dopředně pro další ročníky) přimlouval za nějaké jasnější natrknutí. Stačilo by před tím kurzívovým textem nekurzívou "Nezapomeňte:" nebo tak něco. Protože bez té externí znalosti je šifra nedatelná a to, že je její druhá půlka pár set metrů odsud, je dost zásadní informace :).

Jirka (krabice)
pravidlo

Přesně. To pravidlo jsme si hned připomněli a vrátili se ke startovní šifře. Pak už to šlo pěkně, měli jsme i obrázek těch křížů z dlažby, takže identifikace písmen šla rychle.

Tonda (zviratka)

Tady jsem čekal, že hodně záseků, ale statistiky hovoří jinak. Zajímalo by mě, kolikka týmům pomohlo připomenutí pravidla o předchozích šifrách.