šifra: staroměstská

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

vaclaf
Re: chyba měření

Všechny papíry se šiframi ořezáváme podle obsahu, také málokterý z letošních má standardizovaný formát.

Miki (sestynesmysl)
Re: chyba měření

Alespoň naše zadání ale nebylo na A3, na výšku bylo kratší. O to podezřelejší to bylo.

vaclaf
Re: chyba měření

Ano, papír A3 má šířku 297 mm. Okraje jsou už devět let stejné, 19 mm zleva a 10 mm zprava. To pak všechny šifry na A3 (resp. A4 na šířku) mají tělo textu o šířce 258 mm ;-)

Honza
Re: chyba měření

Nám při měření (včetně patiček spodních 'p'...) vyšlo 26,2 x 25,8, takže jsme naštěstí považovali za pravděpodobnější, že jde pouze o pěknou náhodu. Byť těch několik 'x' v textu nás svádělo natolik, že jsme i tu mřížku zběžně zkusili... a 26 sloupečků vlastně také.

vaclaf
Re: Jen tak

Jen na startu, nechceme nechat naše organizátory čekat na prvním stanovišti věčně. Navíc bylo potřeba, aby si týmy tu abecedu zpřeházely samy.

vaclaf
Re: Jen tak

Na A4 se to ne a nechtělo vejít.

Ondra (priorita)
Re: chyba měření

Jo, taky se nám to stalo, ne sice uplně hned ale taky nás to chvíli zdrželo... až třetí nápověda nás vysvobodila :D a jo, na nultou šifru chodí nápovědy, obvykle na ně čekáme :D

Sváťa (tykadla)
Re: Jen tak

Přesně... ten formát nás taky zmátl, přišlo nám to natolik čtvercovité, že jsme už točili mřížkou a špendlíkama propíchávali :).

Btw. jaké nápovědy? Na Po trati chodí nápovědy? :-o

Náhodní kolemjdoucí
Jen tak

Nás tu zazdila myšlenka, proč by to dávali na takový zvláštní formát papíru, když se to pohodlně vejde na A4? Tam se určitě bude něco kreslit...No a nekreslilo. První dvě nápovědy mě vytočily do běla, chtěl jsem jít zavraždit nebohého orga, který seděl na startu. Zpětně, ale musím uznat, že svým zvráceným způsobem dávají nápovědy smysl... jak jinak říct, že vlastně jde pouze o ty jména, které už všichni stejně měli? Některé týmy dokonce ještě před začátkem hry, když si to tipnuli z místa startu. Tarba

Jakub Zlá kotata
Re: chyba měření

Ano, bohužel nam se stalo totéž..

Miki (sestynesmysl)
chyba měření

Stalo se ještě někomu, že by si hned na začátku kvůli podezřelému formátu papíru změřil šířku textu/šifry (podle čáry dole) a naměřil naprosto přesně 26cm?

Nás to stálo asi tři hodiny hned na startu (hezké bylo i to, že kromě klasické abecedy ve 26 sloupcích jsme měli k dispozici i abecedu odpovídající šifře v podobě 27 vertikálních oddělovačů).

Po zbytek hry jsem si myslel, že se tahle vlastnost startovní šifry ještě někdy později bude muset využít, ale zřejmě ne.