šifra: slovní
Zadání
Postup řešení
Všechna slova v šifře můžeme doplnit skupinami písmen, které lze chápat jako cizojazyčné předpony, i když u některých slov netvoří předponu. Středy slov, jež doplníme stejnou předponou, leží na téže kružnici.
Středy všech těchto kružnic (označené předponami) leží opět na kružnicích a předpony na téže kružnici lze tentokráte doplnit společným kmenem.
Tři středy předponových kružnic tvoří trojúhelník, jemuž lze opsat kružnici se středem ve středu slova park. Na této kružnici se potom nacházejí středy některých slov šifry. Čteme-li po směru hodinových ručiček první písmena těchto slov, dostaneme název parku, v němž leží další stanoviště.
Řešení
park MARIE TEREZIE
Komentář
Shora podle středu kružnice (slova uvedená kurzivou jsou na dvou či více kružnicích):
DIA – pivo, kritika, pozitiv, magnetismus, spora
BI – vak, sekce, metal, polarita, don
RADIO – lokátor, budík, terapie, maják, stanice, izotop, amatér
DATA – projektor, disk, banka, báze
KARDIO – graf, chirurg, stimulátor
TELE – varieté, novela, graf, pat
DI – frakce, sacharid, sketa, vačka, fúze, verze, pól, rektor, etolog
BIO – top, odpad, rytmus, plyn, palivo, etanol, hazard, graf, sféra
MONO – kultura, post, blok, článek, sacharid
RE – komando, citace, kord, kapitulace, aktivita, edice, verze, vír, petice, forma, míza, frakce, sekce
INFO – box, servis, linka, panel, stánek
AUTO – pilot, park, mobil, dráha, rádio, mat, servis, erotika, gen
ORTO – rula, praxe, fotomapa, klas
PRO – rektor, jev, forma, tlak, past, enzym, aktivita, pozice, statik, měna, hlídka, kurátor, padák, rok, fík, vozovna
EURO – okno, dotace, skeptik, paleta, hujer, zóna, mince
TERMO – článek, taška, kamera, papír, plast, prádlo, izolace, hrnek
SUPER – hrdina, pohár, velmos, uživatel, pozice, nova
bi, radio, tele, mono, pro, auto, kardio, dia – GRAM
data, bio, auto, orto, info, kardio – CENTRUM
tele, re, super, termo, euro, pro, di – VIZE
park: míza, amatér, rytmus, izotop, enzym, taška, edice, rádio, etanol, zóna, izolace, erotika
Diskuse k šifře
Když jsme si narýsovali kružnice Gram, Vize a Centrum a pak se snažili vyznačit jejich středy, vyšly nám (téměř) na slova GEN, JEV a TAŠKA.
Bohužel, žádný Jevgen Taška ani Generál Taškajev v Praze park nemá...
Jo, Adam šel s námi. Ale i tak jsme si celých 6 hodin říkali, že to přece po nás nemůžou chtít, když nám nedaly přesné body, které spojovat... Jinak (až na pár trojanů) fakt pěkná šifra...
Potíž je, že druhé zadání padlo poměrně pečlivému rýsování Raroha, který zvolil pravidlo, najdu takový střed kružnice, aby protla správná slova a vyhla se nesprávným. Kupodivu to šlo. Výsledkem bylo, že kružnice nemohly procházet středy slov a u malých kružnic byla dost velká tolerance polohy středu.
Pravdou je, že bez kružítka by mu nezbylo než dělat osy úseček a experimentální hledání vhodného středu by asi muselo jít stranou.
Je pravda, že jsem si říkal, že průchod středem slov by byl přirozený, ale to že šlo vyhnout se nesprávným slovům mne o správnosti postupu utvrdilo. Pokud bychom měli 3 zadání, asi bych při "pečlivějším postupu" zkusil i variantu se středy slov.
Jo a AUDIO jsme zkusili i zadat do systému (co kdyby cílem bylo nalezení hesla místo polohy stanoviště).
My jsme na postup přišli (resp. jsme si říkali, že jediné smysluplné je zkonstruovat kružnici z 3 středů kružnic), kružítka jsme měli dvě a stejně jsme to nedali :-( Střed jsme měli někde u článku (pouze směrem k parku) a kružnice procházela asi jen dvěma slovy ... A to jsme měli pocit, že to děláme důkladně, asi to chtělo nějakého nejmenovaného "úchyla přes pečlivost", ale ten s námi bohužel nešel :-(
Yeti: uznávám že pravítko trojúhelník v tomhle docela pomůže. Ale zas kdybych měl jen obyčejné tak si pravoúhlý trojúhelník vyrobím docela snadno.
Pořád myslím, že hlavní překážka je vymyslet princip. A věřím že kdybychom na něj příšli tak to vyřešíme i bez kružítka (které jsme neměli). (je dobré jít naprti přesnosti např vhodnou volbou vodů ze kterých se střed konstruuje, to bych ale bral jako samozřejmost)
Můžu soudit jen podle toho, že jsme se v jednu chvíli rozhodili do druhé kopie zadání vynést středy z prvního kroku přesně. Na pevném stole, s trojúhlníkovým pravítkem, tuškou a gumout to bylo na max. 15 min.
Uznávám, že věc na pomůckách je [myšlena jako nouzové] pravítko. Jestli to s ní lze reálně vyluštit při zachování duševního zdraví a zničení maximálně dvou kopií šifry, nebudu ověřovat...
Pravítko máte na pomůckách, které jste obdrželi ve startovní obálce. A tužka uvázaná na tkaničce od boty nebo niti vytržené z kapesníku je pořád tužka, žádné kružítko :-D
Navíc kružítko tak úplně potřeba nebylo, stačily středy těch kružnic – jediná potřebná kružnice byla ta poslední a šla udělat třeba podle pivního tácku v hospodě proti trudnomyslnosti ;-)
Farin: S jakým pravítkem? Na Po trati ‚‚vám k luštění postačí tužka nebo papír‘‘, jak se tím neustále chlubí, a žádné pravítko jsem v žádném doporučeném vybavení nenašel. O kružítku ani nemluvě.
A jentak mimochodem - ta "kružnice", která je od mono(sacharidu, kultury, postu a bloku) protažená až k mono(dráze, pólu a disku) a uprostřed má monočlánek(kterého jsme si nejdřív nevšimli) nás před započetím přesného rýsování taky dost zmátla...
Dan to hezky shrnul... po vyluštěném AUDIO jsme byli u rotundy sv.Longina po půl třetí ráno. Ta šifra pak padla až v 11 dopoledne.
Správný postup jsme během noci několikrát zavrhli s tím, že:
1) kdyby se to mělo dělat přesně, bylo by v pomůckách kružítko. Orgové jasně řekli, že stačí tužka a papír. Žádné pravítko, natož kružítko. V naší první verzi bez kružítka nebyly dokonce vidět už ani ty první tři kružnice -GRAM, -VIZE a -CENTRUM. Až po přerýsování s kružítkem. A i pak nám lítaly ty středy pár milimetrů kolem.
2) to úplně finální řešení nám vyšlo až po dalším, ještě přesnějším, přerýsování, kdy kružnice už začala skutečně procházet slovy. Je-li šifra založená na vícekrokové geometrii, bylo by fajn do zadání ke slovům přidat jednoznačné body.
Kružítko se nám hodilo třeba proto, že jsme si s ním rychle ověřili, že na kružnicích leží středy slov a nikoliv začátky či středy jejich předpon. Prostě na středy slov ta kružnice vycházela nejpřesněji.
Tak jsme byli hodně blízko, ale 3. kružnici jsme měli LOG - dialog, monolog, biolog, kardiolog, to přece není náhoda, objevil se tam ještě nepřesvědčivý, ale existující datalog, a LOG nám dokonce zpětně spadl na kružnice radio-log a kardio-log, což nás zmátlo dokonale... Bohužel střed GRAM, VIZE a LOG byl někde u slov rytmus, past, vačka a izotop, a nad těmi jsme teda bádali marně ;-)
Nám (bohužel dlouho) dávalo smysl v té iteraci pokračovat a znovu hledali k příponám -gram, -centrum a -vize společnou, dosud nepoužitou předponu a celkem bez problémů našli audio-. Pokud vychází smysluplné řešení AUDIOPARK, v upřesnítku je "zprávu hledejte za rotundou" a najdete Foniatrickou kliniku VFN, za ní park a Rotundu sv. Longina, jdete téměř najisto :)
Ty jo, takhle přesná konstrukce vyžaduje fakt pečlivý začátek (čemuž nic nenasvědčovalo). Kde si orgové představovali, že budou slova na kružnici ležet? Zkusili jsme počátky slov a středy slov a ani jedno nešlo zkonstruovat tak přesně, aby všechna slova opravdu na kružnici ležela. Bylo to snad opsání kružnice slovům? Či vepsání? A jak jsme to měli vědět?
Tak zrovna středy kružnic se dají přesně konstruovat bez kružítka jen s právítkem, takže bych se za nedoporučené kružítko nezlobil.
(Ale my jsme tady skončili s ještě o krok hůře rozpacovanou šifrou, našli jsme jen 15 kružnic z pvního kroku. Trochu nás i mátlo to, že nějvětší kružníce měla průměr 26cm.)
No tak koukam, ze vzhledem k nutnosti dost presneho rysovani jsme kolem spravneho reseni jen...krouzili (ba dum tsss:)
Klíčová a dobře pojatá šifra. Nedostatkem bylo, že nic nenaznačovalo, jak podstatné je přesné měření podle autorských představ. Postup řešení jsme měli po mnoha hodinách už v malíčku. Našli jsme předpony (či přesněji první písmena slov) k zadaným slovům soustředěným v kružnicích. Správně jsme měli i druhý krok. Našli jsme tři skupiny vzniklých předpon, která měla něco společného: ležela na kružnici a bylo možné k nim dohledat společný základ: VIZE, GRAM a pak ještě něco jako CENTRUM. Zkoušeli jsme i poslední správný krok: společná kružnice ke středům těchto kružnic. Dokonce jsme zjistili i PARK uprostřed. Ale konstrukce kružnice byla zatížena obrovskou chybou: jednak jsme od počátku nepokládali přesnost konstrukce kružnic za až tak podstatnou (v doporučené výbavě nebylo ani kružítko!), ale hlavně jsme netušili, jakým bodem prochází kružnice u vybraných slov. Výsledná kružnice tak prochzela trochu jinými slovy a to nám nedalo šanci přečíst řešení. Místo toho jsme se pokoušeli interpretovat výsledná slova tří kružnic a hledat v okolí potenciální cíle k vizím, gramům a dalším složeninám. Nakonec jsme poprvé v týmové historii poslali kapitulační sms :-(.
Oprava - v prvním kroku přidáváme předpony .
Klíčem jsou kružnice. V prvním kroku nakreslíme 17 kružnic přes slova, kterým lze přidat stejnou příponu. V druhém kroku se zaměříme na středy těchto kružnic - ty leží na třech jiných kružnicích a tam zase můžeme přiřadit společné dosud nepoužité přípony. Ve třetím kroku se zaměříme na středy kružnic z druhého kroku - když nakreslíme kružnici přes ty tři středy, tak střed leží ve slově park a první písmena slov na té kružnici nám řeknou, o který park jde.
Tady jsme přebvedli nejlepší taktický prvek hry, když jsme si to vzali hned do hospody. Doteď nechápu, jak z těch našich brambor vyšla ta poslední na ta správná slova: hele, tady je něco jako "režisér Mariete".
Mimochodem, díky o obohacení, kolem toho parčíku jezdím každý den a jméno jsem neznal. Jo a "rotunda" je vzdadu ještě jedna - a mnohem větší.