šifra: lahvičky

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Dana (Dokonalost Netreba)

Tak my jsme rovnou přečetli zelený... Sice jsme se snažili, ale když červený a žlutý nic nedávaly, šli jsme na HERCOVKU ;-) ... Jen jsme se trochu prošli po trase zastávka - zahrádkářská kolonie - vila...

Tribon

Udelali jsme 3x48 kombinaci trojkove soustavy bez vysledku. A pak precetli zelene, protoze proc je neprecist.

I kdyz nam ten trojan prisel jako uz moc. :)

Ti (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)
princip

Mě se moc líbilo, že tajenka vůbec nebyla v polském kříži / v trinárce, ale v zelených lahvičkách. A velmi mě zamrzelo, že nebyla další část tajenky v dudlíkách a v držadlech. Byla by to výborná orgovská sviňárnička navést týmy na klasický princip a vůbec ho tam nepoužít...

Tomáš (Opravte Zvířátka)
Opravte Zvířátka

Zkusili jsme prakticky vše, co tu už zaznělo. Kromě toho jsme se ještě pokoušeli aplikovat souřadnice x,y,z, protože právě tato písmenka chyběla v abecedě. Po mnoha neúspěšných pokusech jsme už skoro věřili v řešení Trojská 3. Proč? Protože jsme byli kousek od Troje, byly tam tři trojice vlastností bez smysluplného řešení a vypadalo to na jasného trojana).

Nakonec jsme se rozhodli sepsat písmenka u barev, že k nim nějak přičteme ty dudlíky a ouška. Začali jsme zelenou a Hroch se hned zeptal, proč si rovnou nepřečteme řešení. A ta Trojská 3 byla hned u zastávky Hercovka :-).

Yeti (JÁDRO)
Hercovka

Spíš než permutace (systémem ‚‚nechci Q‘‘ je lze probrat rychle) nás tedy zdržela interpretace. Lampu jižně má kdeco. Například Hercovka zastávka (tam jsme potkali několik dalších týmů), Hercovka hospoda (s bulharskou uzavřenou společností, naštěstí zatím nelétaly nože), Hercovka kadeřnictví (nebo co to bylo), ... Když už jste jednou ve stejnojmenné oblasti, dá se tam takových věcí najít.

Robert-Antonio (Albert randí s Jeníčkem)
Re:

My na čtvrtý pokus.

Celkem logicky jsme předpokádali, že pořadí číslic bude od nejvyšší featury k nejnižší, velký dudlík je 2 a malý 0, počet držáků určuje číslici a barvy víčka jsou seřazeny podle semaforu. Takže jsme jen kombinovali pořadí dudík-držáky-barva a dudlík-barva-držáky s interpretací barev čv=2 ž=1 z=0 a čv=0 ž=1 z=2.

Ale samozřejmě jsme jako první Hercovku a řešili, že to nemůže být tak primitivní a že tam bude zašifrováno ještě něco dalšího.

Ondra (Mladí muži se smartphony)
Re: to pořadí...

Trefili jsme se do autorského pořadí na první pokus. Ale my jsme holt klikaři, no.

Věšák (Chlupaté Fraktály Kurta Gödela)

Fakt by mě zajímalo, kdo se tady trefil do autorských hodnot... My to nakonec vybrutili s pomocí absolutní appky, což teda ještě komplikoval fakt, že neumí trojkovku... Takže jsme rozumně vypadající permutace zkoušeli převádět do trojkovky, až tam na nás +- vybafly ty zelený lahve...

Pali (JménoNeníPriorita)

My sme mali slovo HERCOVKA asi po piatich minútach. A keďže fľaštičky ostatných farieb nedávali žiadne slovo, snažili sme do konca hry (asi 9 hodín) ostatné písmena nejak posúvať, a ďalej napasovať na to buď trojkovku alebo poľský kríž. Žiaľ na správne poradie trojkovky sme neprišili... Ísť na Hercovku sa nám moc nezdalo, načo by tam predsa boli ostatné fľaštičky, rôzny počet držiakov, či veľkosti cumlíkov, ktoré na získanie slova HERCOVKA sa vôbec nepoužilo? Naviac Hercovka je názov celej tej záhradkárskej oblasti a prehľadávať tam všetky lampy podľa upresnítka je dosť haluzenie...

Sváťa (Fernety Kadla)
to pořadí...

Trefil se někdo napoprvé do autorského "sání, úchop, rozlišování barev"? :) U nás nastal paralelní bruteforce poté, co selhala intuitivní pořadí (shora dolů dudlík-barva-úchyty nebo akce vidím-chytám-piju).

Ale shodli jsme se, že i kdybychom si HERCOVKA všimli na začátku, stejně bychom ji asi luštili.

Vašek

@Marwin: Jasně, jen trojkovka od nuly je totéž jako polský kříž bez ch, to už by nám byly ukázaly ŠPA. A poznat a přečíst sekvenci smysluplných písmenek pozadu už neberu za součást principu. Palec nahoru za správné řešení bez mezitajenky :-)

Dita (Spící Volové)

S appkou na permutaci možných variant šifra na pět minut, bez appky na tři a půl hodiny. Zrovna na PoTrati ("technika by vám většinou snad ani nemusela pomoci") bych takovou šifru teda fakt nečekala. No nic, příště budeme lépe připraveni...

Tonda (Zimní Vánek)
Re: Jo ahá ...

My na tom byli úplně stejně... Spíš jsme teda věřili poláku, protože semafor tak nějak hezky implikuje řádky. Povedlo se nám vyzkoušet asi 30 kombinací než jsme se přesunuli do restaurace Na Verandě, kde přišel spásný nápad se zelenými. :)

Marwin (Freezy Bee)
Jo ahá ...

... tak ono v té trojkovce nakonec fakt něco bylo! V tom případě naše schopnost zkoušení možností dost selhala. Nutno říct, že obrovského množství víceméně rovnocenných možností. Myslím, že jich bylo vlastně ještě víc než zmíněných 72: 6 pořadí x 6 permutací barev x 3 způsoby číslování (trojkovka od 0, od 1, polský kříž) x 2 pořadí čtení - dává dobrý smysl číst od plné lahvičky k prázdné. Jasně, některé z možností moc pravděpodobné nejsou, ale naopak si klidně dovedu představit z nějakého důvodu třeba obráceně očíslované dudlíky.

Naše dlouhatánské trápení naštěstí ukončila nevinná věta "kluci, to není možný, vždyť je to teprve čtyřka. Není tam nějaká nápověda? Nevím, třeba v těch zelených?" Trojkovku jsme pak považovali za svinského trojana navíc.

Vašek

Jako jó, ale měl člověk možnost nějak přijít na to kanonické přiřazení a pořadí tritů? Nás tahle šifra stála dvě hodiny, protože jsme našli 72 možností, co to úplně stejně dobře může být (6 permutací X-Y-Z × 6 permutací barev × ještě trojkovka nebo polský kříž) a tohle byla bohužel až jedna z posledních vyzkoušených.

Jakub (Zlá koťata)

Když to dlouho neúspěšně mixujete tak, aby z toho vznikla smysluplná trojkovka nebo polský kříž a nakonec si přečtete Hercovka, tak to začnete považovat za nepěkného trojana, zvlášť, když se u jednoho opravdového ještě objevíte.