šifra: osová

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Aleš (mmss)
Řečtina

Podělil bych se o jednu alternativní cestu. Když jsme už dlouho luštili, zkoušeli jsme různé věci a jedna z nich byla, že jsme posouvali v řecké abecedě, podle spouštění na osu jsme odčítali číslo od písmena. Jedním způsobem vyšlo ΩΛΘΟΣΜΝΟΛΕ, což Google Translator přeloží jako "ostatní". Interpretovali jsme to jako že děláme něco dobře, jen trochu špatně. Tak jsme místo odčítání přičetli a vyšlo ΩΛΧΗΥΠΦΗΛΗ. A překladač filuta na tohle řekne OLYMPIC. Tak jsme se šli projít a kupodivu tam nic nebylo. Moc jsme tomu nevěřili, ale být to správný řešení se skutečnou řečtinou, byla by to frajeřina.

Dero (mmss)
Re: Postup řešení?

Neměli, protože jsme neměli ani žádnou indicii, že se máme zaměřit na přeponu.

Měli. Mohli jste si položit otázku, proč má ta vertikální osa 10 centimetrů, když by stačilo osm. My jsme si tu otázku kladli celkem pravidelně, ale nikdo z nás z rukávu pythagorejsou trojici 24, 10, 26 bohužel nevysypal.

Robert-Antonio (Albert randí s Jeníčkem)
Re: Postup řešení?

Neměli, protože jsme neměli ani žádnou indicii, že se máme zaměřit na přeponu. Říkat přeponě osa je hodně kreativní výklad pojmu, mě od malička učili, že osy procházejí počátkem souřadnic, tedy nulou vlevo dole.

Dero (mmss)
Re: Postup řešení?

Robert-Antonio: Jen ze zvědavosti, vy jste tu přeponu změřenou měli?

My totiž ne a v cíli se bili do hlav. Kdybychom ji totiž měli, tak jsem si skoro jistý, že i tu terminologicky nepřesnou nápovědu bychom uměli aplikovat celkem bez problémů.

vaclaf
Re: Postup řešení?

Je to „třetí“ souřadnicová osa.

Robert-Antonio (Albert randí s Jeníčkem)
Re: Postup řešení?

Takže nápověda „kolmo na osu“ ve skutečnosti znamenala „kolmo na přeponu“? Protože pod osou si logicky představím naznačené osy grafu.

Aleš (mmss)
Re: Postup řešení?

Přepona v naznačeném trojúhelníku měří 26 cm. Spustíš na ni kolmice z vyznačených bodů a voilá, písmena. Ale celočíselné přepony jsme hledali leckde, jen ne tady.

Robert-Antonio (Albert randí s Jeníčkem)
Postup řešení?

Prozradíte prosím postup řešení? Dostali jsme se celkem rychle k na vynesení 10 bodů do grafu, ale pak jsme se až do konce hry nehnuli z místa :-(