šifra: most

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Bingo (Tykadla)
Re: :(

Aha, ono to bylo obráceně, to dává o něco větší smysl (tady jsem u luštění nebyl, tak detaily neznám). A dát místo abecedy "náhodná" písmena, to by asi bylo moc přímočaré. Myslel jsem, že je to takhle, aby se písmena na okraji dala použít 2x. Obráceně je to na kraji zase nejednoznačné, ale koukám, že kromě jedné mezery to na kraj nesahalo.

Marwin (Freezy Bee)

Týmy, musím se Václava zastat minimálně v tom, že nevidím vůbec žádný problém, když princip nedovoluje opakování písmen. Už jsem viděl (i pěkné) šifry, kde omezení na tajenku byla mnohem zásadnější.

Václave, musím se týmů zastat, že použitý způsob rozhodně není ten nejintuitivnější (ano, asi to ani nebyl záměr, ale i tak). Navíc, když jsi před hrou v diskuzi na otázku, zda abeceda obsahuje CH, napsal něco jako "Jak kdy", jak si pod tím málokdo představil, že se obě možnosti abecedy (s CH a bez CH) použijí najednou v rámci jedné šifry...

Osobně nám taky přišlo přirozenější (a zkoušeli jsme to jako první) číst to obráceně - tj. použít pro pořadí tu abecedu na mostě (včetně Ch) a pro čtení tu z mince. Mimo jiné by to dovolovalo několik málo písmen (na kraji mostu) použít dvakrát.

Každopádně, jsem rád za to, že jsme si nestihli všimnout, že vlastně nepoužíváme ten most. :)

Savlik
Re: :(

Pozor, jako poradova cisla se brala ta pismena napsana na minci (tedy ta permutace z predchozi sifry). Tato abeceda s Ch se pouzila pro cteni tajenky - Tedy kazde pismeno slo z principu precist jen jednou a proto bylo potreba ch.

Bingo (Tykadla)
Re: :(

Pokud mám k dispozici abecedu A-Z včetně Ch, tak použít ji jako pořadová čísla 1 až 16 bude to poslední, co mě napadne s ní dělat. Mně by se třeba místo toho líbily fotky 16 soch nebo příslušná data v kalendáři, apod.

Robert
Re: :(

Václave, nikdo netvrdí, že funguje obrácená implikace, jenom nadáváme orgům za zákeřného trojana. Z terapeutického pohledu to funguje, tak se nám do toho laskavě nepleť ... ;-)))

vaclaf
Re: :(

Myslím, že obrácená implikace Obsahuje-li abeceda také písmeno Ch, je třeba k řešení využít velkého polského kříže. z pravidel rozhodně neplyne.

Sváťa (Tykadla)
Re: :(

ááá, pravda vlastně, obráceně to bylo..

Nicméně i já bych se zastal interpretace s polským křížem.. i já to vyluštil tak, že jsem si namapoval polský kříž na minci a až zpětně z toho vykoukal to řešení.

Matěj (Šestý nesmysl)
Re: :(

proč by přítomnost Ch měla navádět na polský kříž

Jeden důvod mě napadá: "Je-li v šifrách použita latinka, potom je zpravidla užito pouze 26 písmen (A–Z). Pokud je k řešení třeba využít velkého polského kříže, obsahuje abeceda také písmeno CH." Jistě, striktně vzato to z toho neplyne, ale na navádění by to mohlo stačit :-)

Jinak souhlasím se Šavlíkem. Pokud mám v "tabulce" celou abecedu, hledám mechanismus, jak z ní opakovaně vybírat písmena. Pokud ve skutečnosti používaný mechanismus neumožňuje vybrat jedno písmeno dvakrát, je to transpozice a není důvod, aby "tabulka" obsahovala celou abecedu. Za mě trojan.

V kombinaci s (doufám!) nezamýšleným trojanem 2+10+15=27 to bylo hodně nepříjemné.

vaclaf
Re: :(

Obezlička s Ch není obezlička, soch (bez Václavů) je 27, to je krásná abeceda s Ch. Nevím, proč by přítomnost Ch měla navádět na polský kříž, to písmeno za to nemůže ;-)

Savlik
Re: :(

"Písmena v zadání jsou písmena abecedy, používají se jako písmena řešení, proto musí být v zadání celá abeceda" - To neni pravda. K reseni staci pismena, ktera maji vyjit (plus nejaka zbytecna, ktera se nepouzijou, aby neslo to haluzit). To ma navic tu vyhodu, ze nektera pismena tam muzou byt vicekrat a neni potreba pouzivat obezlicku s "Ch", ktere ted spise navadi na polaka.

vaclaf
Re: :(

Písmena v zadání jsou písmena abecedy, používají se jako písmena řešení, proto musí být v zadání celá abeceda. Očíslování těchto písmen přinášela dvacetikoruna a její označené hrany.

Sváťa (Tykadla)
Re: :(

Souhlas.. proč se v zadání vyskytují písmena P až Z, nerozumím doteď. Moje teorie byla, že toto zadání je nějaká snazší verze a původně se fakt muselo pracovat se sochami (a ne to vyluštit v KFC na Václaváku jako my).. potvrdí někdo z orgů?

Savlik
:(

Proc je tam kazde pismeno prave jednou? Docela jasnej umyslnej trojan. Palec dolu.

Aleš (Mladí muži se smartphony)
:(

O tolik by to bylo lepší, kdyby to s mostem nemělo vůbec žádnou souvislost!