šifra: kurent

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

vaclaf
Re:

Podle statistik dělala interpretace řešení problém tak nanejvýš šesti týmům, z toho jeden šifra zastavila. Za nás na šestku dobrý.

Honza
Re:

No když už se ptáte, chtělo, proto jsme po loňsku na Po Trati nešli. Normálně bych sem tím pádem vůbec nepsal, jen mi přišlo líto, že v diskuzi zapadlo velmi elegantní řešení toho, co tu někteří vnímají jako problém.

vaclaf
Re:

Řešení bylo korektní, to vy jste ho nepochopili ;-)

kempas
Re:

Chtěným, nechtěným... A vám by se opravdu chtělo jít na zcela korektní hru s mizivou možností vzrušení a překvapení? Sorry jako :-)

Honza
Re:

Jak už níže navrhuje Ondra, zcela korektní tajenka s mizivou možností vzniku podobných problémů je dubnovapruchodnaseverunovystrom. Ani písmenko navíc a neodrovnalo by to žádný tým nechtěným (?) způsobem.

Síba (Pralinky zvlášť)
Re:

Nepíšu, že něco ve druhém pádu očekávám nutně. Píšu, že to tam očekávám přednostně, a něco jiného tam hledám teprve tehdy, když tam ten druhý pád nenajdu.

Ondra (digipig)

Síba: jak ji napsat jinak bylo již dříve napsáno, stačí tam například přidat "ul" aby bylo zřejmé, že jde o ulici... pokud mám někde napsáno "průchod na severu", tak to beru jako samostatný údaj a rozhodně za tím nutně neočekávám něco ve druhém pádu jak píšeš... problém zde byl s tím krátkým "a" na konci, díky kterému jsme dubnovy přiřadili k tomu stromu jakožto přídavné jméno (nejprve dub, nový strom a poté dokonce dubnový strom - s trochou fantazie vrba) a hledali průchod na severu... a že jich tam bylo, v každé naší mapě několik ;-) (to jen k tomu, že by to jinak nešlo... jinak je to samozřejmě naše blbost, ale stejně potají doufám, že tam příště to "ul" přibude :D )

Síba (Pralinky zvlášť)
Re:

A já myslím, že tam žádný chyták není. Ani úmyslně, ani neúmyslně. Postrádám nějak rozumný způsob, jak ji napsat jinak, aby přestala být dezinterpretovatelná a současně nebyla méně česky. A současně postrádám dezinterpretaci použité tajenky, která by současně byla obhajitelná. Ne. Jakákoli s tím dubem to není. Dub je z množiny obhajitelných interpretací vyloučen neexistencí předepsané mapy.

Ondra (Mladí muži se smartphony)

Mně to připadá, že tam ten "chyták" byl úmyslně. Protože celý ten proces "to zní trochu divně, podívám se do rejstříku mapy, jestli se mi to neobjasní, aha, tady je fakt Dubnova s krátkým" je často takový milý bonus k vyluštění.

Síba (Pralinky zvlášť)
Re: Zastřené tajenky

Nerozumím, proč když reálně problémy způsobila tajenka pokud už ne úplně normální, tak minimálně takové, do které nebyly vneseny žádné schválnosti, mám z diskuze neodbytný pocit, že organizátoři jsou na nás zlí a měli by se polepšit. Nevidím pro to žádný prostor.

Dero (Přizdisráči)
Re: Zastřené tajenky

Čemu přesně nerozumíš, Síbo?

Interpretačně náročná přece může být za určitých okolností i úplně normální tajenka. Tým si většinou musí domyslet diakritiku, hranice slov a interpunkci. Pokud navíc nevím, že se v okolí vyskytuje něco s neočekávaným jménem (zde ulice Dubnova s krátkým A), mám tendenci tajenku rozčlenit nesprávně na slova, která už mi dávají smysl. Především v situaci, kdy se v dochozí vzdálenosti nachází památný dub. Argument slovosledem moc neberu, ze spousty šifer padá tajenka lámaná. Zde mohli orgové nepřirozený slovosled tajenky preferovat například proto, aby se lépe střídala zrcadlená a nezrcadlená písmena.

Moje "samozřejmě" byl jenom takový povzdech. Náš tým má s interpretací některých tajenek často větší problém než se samotným odhalováním principu šify. Konkrétně v tomto případě si nejsem jistý, jestli orgové slovo "strom" přidali na konec záměrně, aby tajenku trochu zastřeli, nebo jestli ten "chyták" vznikl úplně přirozeně. Ale v kontextu malebnýho středu jsem měl tendenci spíš věřit tomu prvnímu. Ale to je samozřejmě (sic!) náš problém.

Síba (Pralinky zvlášť)
Re: Zastřené tajenky

Samozřejmě, že jsme tajenku nečetli "dub, nový strom". Prostě a jednoduše proto, že pokud mi začne vycházet "na severu", tak jako další slovo chci v první řadě něco, co bude ve druhém pádu. A teprve pokud bych se ujistil, že tam není, budu uvažovat o jiných výkladech.

Já tomu pořád nějak nerozumím. Zastřené tajenky mohou být součástí zadání. Schválně. My jsme si z nich vloni udělali leitmotiv ročníku. Ale není mi jasné, co by u všech všudy mělo organizátorům připadat na téhle tajence zastřené, pokud už by si tedy řekli, že zastřené tajenky nechtějí (o čemž pochybuju). Ta tajenka je úplně normálním slovosledem, gramaticky je správně, neobsahuje naprosto žádné jinotaje, pouze zcela nenápaditě, suše a nejpřirozenějším způsobem popisuje lokalitu. Takže pokud už bych chtěl tajence něco vytknout, tak to, že to slovo "strom" v ní bylo s ohledem na podobu stanoviště tak trochu k ničemu a že objekt sám bych neoznačil jako "průchod", ale "podchod".

Dero (Přizdisráči)
Zastřené tajenky

Samozřejmě jsme četli tajenku jako "dub, nový strom". A víc než půl hodiny na téhle interpretaci sveřepě trvali. Takže jsme tady zkusili aplikovat fintu z dvojky, totiž zadat přesné znění tajenky jako heslo ke stanovišti v naději, že nás orgové vezmou za ručičku a na další stanoviště dovedou. Nu, dostali jsme zpět SMSku, ze které jsme pochopili, že nás orgové vezmou za ručičku a narvou nám ji... é...

Jinak teda mně taky záměrně zastřené tajenky, které je potřeba ještě nějak inovativně interpretovat, pijou krev. A to teď koukám i směrem k malebnýmu středu a dál, až někam ke světu láček. Pijou mi krev především proto, že se téměř vždycky nechám nachytat. :)

Bratr (Zadek nenakrájíš!)
Re:

Tahle debata se zcela zbytečně docela vyhrotila a já bych to s dovolením uzavřel. Můj původní příspěvek byl myšlen především jako feedback pro orgy (ok, trochu mojí frustrace tam bylo taky :)), protože mi přišlo, že matoucí tajenka není úplně žádoucí prvek a že by si na to třeba orgové mohli chtít dát příště více pozor. Zjevně jsem v tomhle špatně odhadl filosofii Po trati, a tedy prosím tento feedback, který byl zjevně mimo mísu, ignorujte.

Co se telefonátu týče, byl to projev zoufalství po hodině a půl marného hledání. Osobně jsem byl docela proti a čekal jsem, že nás orgové pošlou do háje, což by mi přišlo vzhledem k daným pravidlům zcela a naprosto fér. Nicméně byli ochotní se s námi bavit (za což děkujeme, Václafe), jen tam prostě byly nějaké miskomunikace, které nám bohužel další luštění zkomplikovaly. Co se dá dělat, můžeme to brát i jako naši daň za to, že jsme vůbec volali.

Co Mára psal o chybě v šifře samozřejmě není pravda. Nepochopení je na našem přijímači.

Mrzí mě, že to teď působí že si tady hrozně stěžujeme a dohadujeme se o kravinách, holt nás ta šifra zastavila takovým nepěkným způsobem a ty emoce tam trochu jsou :) V každém případě, děkujeme orgům za hru a prosím, už to nechme spát :)

vaclaf
Re:

Předně v šifře žádná chyba nebyla. Šli jste na špatné místo. Z mapy lze velmi obtížně na sever od zmiňovaného dubu tušit nějaký průchod. Na místě jste zjistili, že strom je na soukromém pozemku, což jste ignorovali, ačkoli v pravidlech je jasně napsáno, že během hry nebude nutné vstupovat na pozemky běžně nedostupné. Volali jste organizátorům v situaci, která to nevyžadovala, a dostalo se vám odpovídající odpovědi, že to máte špatně (šifra je správně vyluštěná, když dokážete správně interpretovat řešení a víte, kam máte jít). Žádný organizátor není povinen vám říkat, co máte špatně, protože nápovědy neposkytujeme. Je nám líto, že jste na šifře skončili, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.

zadek
Re: Telefony orgům

No tohle nemělo být ani tak moc "svádění někam". Telefonovali jsme, protože jsme zkrátka přesvědčeni ve správnost řešení narazili na problém hlídaného pozemku. V tu chvíli nás vůbec nenapadlo, že bychom měli něco špatně vyřešené. Nemá smysl v tom hledat nějaké "kdo za to může". Zkrátka jen pointa je taková, že mohla přijít alespoň odpověď "sorry, nemůžu vám nic říct, na soukromém pozemku to určitě není". Nebo zkrátka něco co by explicitně neříkalo, že jsme to blbě vyluštili.

Dimitrii (Enigmafie)
Telefony orgům

Omlouvám se, jestli mi něco uniklo, ale Po trati je bez nápověd a orgům se má volat v případě problému vyžadujícího jejich zásah, např. docházející šifry nebo vážné zranění účastníka hry. To, že jsem špatně interpretoval tajenku, k tomu nedává důvod a pokud to neopravím, můžu jít domu. Svádět to na orgy je podle mě alibismus.

Mára (Zadek nenakrájíš!)
Re:

Inu, telefon byl se mnou. Je možné, že telefonovalo více lidí, protože nám bylo sděleno něco docela jiného, než se tu píše. O přehazování slov nebyla řeč. Řečeno mi bylo, že to zkrátka není správně a organizátor si ani nevybavoval, že by jakákoliv jiná šifra měla takto podobně vyjít - což je poněkud jasná instrukce k tomu, že to máme prostě blbě.

Situace, kdy se objevila chybka v šifře (a na místo A na konci Dubnova se objevilo Y) + zavádějící telefonát + souhra okolností, že když člověk opravdu pracoval s Y tak si to vyložil na jiné blízké dle mapy exizitující místo, které severně mělo vybízející průchod, který byl dokonce designován jako hezké procházkové turistické místo, je zkrátka v celé své trojkombinaci docela oser :)

Je mi jasné, že nic se neobejde bez toho, že lze sem tam něco interpretovat blbě, takže někdy je to hold prostě pešek. Ale ten zavádějící telefonát mi zkrátka přišel až moc zavádějící (obzvlášť když jasně řekl, že to řešení prostě správné není, i když jediné, co bylo špatně, bylo mé nesprávné umístění mezer mezi písmena a rozparcelování na slova - což ani nijak v šifře dané nebylo a člověk si zrovna tohle měl jen domyslet).

Ti (Nejnekvazi...)
Re: dub

Prostě jsme to neměli správně interpretované. A některé týmy ano a ty byly rychlejší. A někdo to zase nevyluštil vůbec...

Zůza (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)
dub

Já bych se s přihlédnutím k tomu, že jsme Dubnovu ulici objevili až poté, co nás štěkající psi zahnali od vrat vedoucích k památnému dubu, načež jsme místo dubnového stromu u průchodu severně začali hledat pravý opak, tedy záříjový strom v slepé ulici jižně, přimlouvala za to, abyste byli bývali přidali alespoň ul (tedy průchod na severu dubovy ul strom). Nepřítomnost celé ulice zcela chápu a jako tým jsme to chápali už při hře (potom, co jsme Dubnovu objevili).

Tonda (Zimní Vánek)
Dub

Taky jsme se nejprve vydali hledat nějaký průchod s dubem na severu, ale při odhalení Dubnovy ulice nás nenechalo nic na pochybách. Za mě naprosto korektni tajenka.

Ondra
dub

první zhruba dvě hodiny jsme hledali průchod na severu, když jsme nenašli tak jsme začali hledat ten dub, později vrbu a když ani to nešlo, tak jsem jel domu (a kolegove z týmu to ještě nakonec našli asi v 11 cca)...

Síba (Pralinky zvlášť)
Re: dub

Vyluštění nastává v okamžiku ujasněné interpunkce.

vaclaf
Re: dub

Ale podle toho, co píšete, jste nehledali průchod na severu a u něj dub, případně nový strom. Spíše to vypadá, že jste našli na mapy.cz dub (sic na východě) a u něj jste se jali hledat průchod, který však v těchto místech v mapě není patrný. V plánu města bych předně hledal ten průchod :-)

Ondra
dub

vydali jsme se tam taky, nenapadlo by mě, že po vylusteni za cca 10 minut strávíme cca 4 hodiny hledáním dalšího stanoviště kvůli nejasnosti interpunkce a množství průchodů na severu od šifry, imho by bylo lepší budto tou dubnovou ulici zacit nebo to nějak ujasnit, takto je mozne reseni, ze mame hledat pruchod na severu a upřesnitko je "dub, nový strom" nebo "dubnový strom", což by šlo pochopit jako vrba (a tech bylo v okolí hafo)...

Síba (Pralinky zvlášť)
Památný dub

Troufám si tvrdit, že vydat se k jakémukoli památnému stromu na městské hře, která nemá předepsanou mapu, je chyba samo o sobě. Památný strom je turisticko-vlastivědný obsah a ten není na městském plánu legitimní očekávat.

Farin (dostal)

U pamatneho dubu jsme byli taky, stekajici psi a zavora nas odradili od vstupu. Pak jsme nastesti nasli v mape Dobnovou a povazovali Y jen za nasi nepresnost pri lusteni.

vaclaf
Re: Obálka

Moc děkujeme za opravu.

vaclaf
Re:

Slovo ulice v řešení použít nešlo protože by z něj zůstalo čitelné celé lice, což by příliš napovídalo. Interpretace tajenky je součástí řešení a jestli si dobře pamatuju ten telefonát, tak jsem vám přímo říkal, že to máte špatně rozdělené na slova. Ulice se navíc nejmenuje Dubnová, ale Dubnova!

Bratr (Zadek nenakrájíš!)

Ač jsme tuto šifru "vyluštili" během asi 10 minut, tak jsme na ní bohužel skončili. Dešifrujeme "PRUCHODNASEVERU", je to jasné, máme řešení. Dešifrujeme "DUB", je to jasné, asi půl km odsud je památný dub a nějaký severní průchod tam jistě najdeme. "NOVYSTROM" nám přišel malinko zvláštní, ale řekli jsme si že tedy asi šifra visí na nějakém nově vysazeném stromku. Inu, asi po hodině hledání všude v okolí onoho dubu (přímo k němu jsme nešli jen kvůli výhružně vyhlížejícím cedulím "soukromý pozemek" a "střeženo psy a kamerovým systémem") dosahuje naše frustrace vrcholu a jelikož se nám nechce skončit, protože nemůžeme najít stanoviště, tak voláme orgům. Ti nám poměrně ochotně sdělí, že naše řešení je špatně. Což nám na náladě přidá jen pramálo. Absolutně nám není jasné, jak naše řešení může nebýt správně a přichází spousta zoufalých nápadů. Že otočená 6 vypadá jako 9 a tedy na devítce bude tatáž šifra a my jsme ji omylem vyluštili už teď, zatímco šifra 6 je něco triviálnějšího. Že jsme vyluštili jen mezitajenku a musíme luštit dál. Že "nový strom" odkazuje na nový morseovkový strom na šifrovacích pomůckách. Že možná řešení máme správně, ale jen špatně parsujeme nás napadlo taky, ale "dubnový strom" nám moc smyslu nedával. Zjevně jsme byli téměř jediní, kdo na tomhle ztroskotal, a ostatní týmy se nenechaly zmást, i přesto bych orgům rád vzkázal, že tohle se vám podle mého názoru příliš nepovedlo. Použít v tajence ulici Dubnovou když kousek vedle je památný dub (a ještě navíc použít upřesnítko "strom" (a naopak nepoužít slovo "ulice", ač by to šifru prodloužilo jen minimálně)), to skutečně nebylo úplně fajn.

Věšák (Zimní Vánek)
Obálka

Týmu před námi se nějakým způsobem povedlo ze zavřené obálky se šiframi urvat "zip", takže jsme nejdřív pár minut s obálkou bojovali, než se nám podařilo dostat se k zadání... Zip jsme našli a povedlo se nám ho i nasadit zpátky - tak snad ostatní už neměli problém jako my :)