šifra: rodinná

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Tomáš
Rudolf

Rudolf byl bratr Zlatovlásky a hláška o tom, že nedorazil byla použita v situaci, kdy Jasoňovi došlo, že hovořil se Zlatovláskou (já jsem ji použil ve chvíli, kdy mi došla podstata šifry). Druhým bonusem je vazba na tuto šifru, protože Rudolf (klidně i Robert, ale to už nebylo ono) byl původně otcem Jonáše. Tedy původním bratrem Petra. A když se nově stal otcem Jonáše Donald, nezbývá než konstatovat, že bratr Rudolf nedorazil.

Vašek
Re:

Teda Rudolfem, sss :-)

Vašek

Tak nechte tajnůstkaření s Robertem a poraďte nám bez smartphonů :-)

Radek (Freezy Bee)
Vichr z hor

Pokud fakt, že pro lepší čtení je potřeba aplikovat vichr z hor, je autorský záměr, tak to oceňuji :) Ale na to při hře nikdo nemá šanci přijít..

Ondra (Mladí muži se smartphony)
Re:

šuf: Říkáme myslím každý svými slovy totéž :)

Šuf
Re:

Ondra: Na rozdíl od morseovkoidních postupů vede k tomu autorskému výrazná ústřední postava Jonáše, kterému se na okolních pozicích přesouvají příbuzní. Nápad je to samozřejmě netriviální, a není ostuda na něm zemřít, jak už to občas na dvanáctkách bývá :).

Tom: I já jsem toužil člověka nepatřícího do rodiny zařadit. Bohužel, princip šifry cizí lidi moc nepřipouští.

kempas
Re: Řešení

Za toto tvrzení moc děkuju! To, že bratr Rudolf nedorazil, platí v rámci této šifry dvojnásobně, a je to (aspoň pro mě) geniální netušený bonus :-)

Tom
Řešení

AHA! Tak ony byly ještě nějaké zvláštní šifrovací pomůcky. A u nich je shodou okolností J (Jonáš) bratříčkem A (Aloise). A D (Donald) je bratrem S (Svena). Jaká náhoda...

V tom případě si myslím, že BRATR RUDOLF NEDORAZIL (jinými slovy: už to chápu a není nutno zveřejňovat řešení).

Tom
Pravda

Tuto scénku z Cimrmana mám docela rád. Snad tam chybí jen postava toho, který vůbec nepatři do rodiny :-). Takto je z toho hezká logická úloha a ten rodinný strom z toho jde vcelku dobře vytvořit. Vychází mi ale něco jako VIHSUNR (Když by starší sourozenec byl tuším tečkou - jinak vyjdou nesmysly). Asi se budu muset na ty speciální pomůcky podívat :-(.

Ondra (Mladí muži se smartphony)
Re: Popis

Je potřeba zapojit ještě jednu pomůckovou metodu.

Ve hře nás to teda nenapadlo. Asi mohlo. Ale stejně mi to připadá trochu zprdelený.

Vašek
Re: Popis

To byl můj první odhad, ale neúspěšný ve všech provedeních. Přidávám se se zájmem.

Tom
Popis

A jak na toto? Zobrazím si rodinný strom a z něj morse?