šifra: bludiště

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Věšák (Zimní Vánek)

Když jsme tak u toho balastu - nešlo jen o zavádějící slova. Co třeba takový narážky na brailla v podobě několikrát zmíněné sleposti, plus k tomu braille-friendly mřížka? Nebo fakt, že jde o šifru 11, vyškrtaných slov z morseovky je taky 11, mřížka má 22 sloupců a z mezitajenky vede 22 odboček?

Sečteno a podtrženo tahle šifra prostě obsahovala tolik věcí, že jsme měli na těch deset hodin skutečně o "zábavu" postaráno...

JiříK (Corn Flakes)
Re: Balast

Václaf: Jo, vyrovnaná frekvenčka odpovídající běžné češtině, ta padla několikrát. Jenže kde je potom Ú a další písmena s diakritikou?

Šifra se mi docela líbí a na poTrati podle mě patří (třeba na Tmou bych u ní prskal). V prvních dvou hodinách jsme něco docela podobného řešení zkoušeli, jen jsme nerozlišovali horizontální/vertikální zdi a měli jiné oddělovače. Pak ten nápad zapadal pod jinými.

PS díky za rozšíření slovníku o slovo "píčbuzina" :)

vaclaf
Re: Balast

Někde to už nešlo rozumně vycpat smysluplnými texty, které měly samozřejmě spíše odrazovat od toho, abyste ty slepé větve četli. Snažili jsme se také mít vyrovnanou frekvenčku (rozuměj odpovídající běžné češtině), aby nadměrný výskyt nějakého písmene, nebo absence jiného nesváděly k jiným postupům při řešení. Proto třeba po jednom Q nebo W.

Zůza (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)

My jsme navrácení se po osmisměrce k bludišti interpretovali dobře. Ale dál už bych opakovala komentáře níže. Kromě toho, že vyškrtaná morseovková pomůcková slova po otočení o 45° perfektně sednou do původního bludiště, ba co víc, vytvoří v něm cesty, zkoušeli jsme totéž, co jiní. A hlavně každý v týmu měl svůj nápad a ten rozváděl a prosazoval a všechny ty nápady dávaly smysl a přitom byly vzájemně neslučitelné. Já jsem se fixovala na slepé cesty (kvůli posloupnosti "slepé konce" částečně v bludišti a částečně v osmisměrce).

Usměvné je, že jsme do konce hry byli přesvědčení, že jsme si ještě něčeho nevšimli, něco jsme nespočítali, nenašli jsme tu nápovědu, co slibovala cesta bludištěm... a ono tam přitom už bylo jen to řešení.

Honza S. (Seš-lost)

"bludiště je důležité" => po osmisměrce se vrať k bludišti. K upozornění na morseovku by těch pomocných slov nebylo potřeba tolik => asi bychom měli nějak využít i samotná pomocná slova. Průchod bludištěm už je použitý => asi bychom měli pracovat se slepými konci. A slepé konce jsme nedokázali opustit. Chtěli jsme, aby morseovková slova dělila slepé cestičky, nebo nějakým způsobem rozhodovala, které slepé konce, když už je v osmisměrce vlevo dole i slovo 'konce' :), použít apod...

Řešení se mi docela líbí, ale nutnost ignorovat tu spoustu informací v bludišti to ztížila (pro nás) až příliš..

Ondra (Mladí muži se smartphony)

Mně se ten text "bludiště je důležité" právě v této hodně obecné formě nakonec líbil. Protože jsme ho hodiny furt dokola používali blbě jako "průchod bludištěm je důležitý". I jsme debatovali, že to tak nejspíš děláme blbě, ale ta pěkně zvýrazňovačem vymalovaná cesta nás furt přitahovala jak lampa můry. Objev správného použití pak byl silně osvobozující.

Marwin (Freezy Bee)
Balast

Tonda mě předběhl, mám přesně stejný pocit s tím balastem. Kdyby všechny větve obsahovaly nesmysly nebo naopak bylo všude vidět, že se tam autor snažil nacpat nějaký vtípek (někde to nešlo, ale to by bylo poznat), bylo by to férovější. Ale když někde vidím smysluplný text a jinde očividné nesmysly, tak hledám důvod, proč tam "jinde" taky nemohl být text (proč zrovna LEJNEM v tomhle pádě? proč X? Q? W? proč ta už zmíněná KOZA a NEGR?). Takže jsme nedokázali překročit svůj stín a ignorovat prakticky všechna písmenka.

Třeba to šlo určitě trochu líp nahintovat. Například místo "bludiště je důležité" něco jako "tvar bludiště je důležitý". Nebo víc textu ve smyslu, že se to nemá použít. To že je něco "slepé", ukazuje minimálně stejně dobře třeba na Brailla jako na to, že to mám ignorovat. Vyloženě odrazujících textů tam bylo pramálo.

Tím neříkám, že by to bylo vyloženě špatně, nicméně na šifrovačce bez nápověd trochu brzo, s ohledem na to, kolik týmů a kdy se sem dostalo. Být to na čtrnáctce, asi bych se s tím asi taky smířil líp. A ano, uvědomuju si i to s tou bitvou a generálem... :)

Tonda (Zimní Vánek)

Když jsem řešení četl poprvé, přišlo mi to jako blbost. Teď mi to naopak čím dál víc přijde jako elegantní a zajímavý princip. Co mi však na šifře vadí je tolik balastní informace ve slepých větvích. Stranový mamrd a negr už byli zmíněni. Mimochodem negr začíná hned vedle konce bílé rasy a u agrárníka se zase schovává koza. Náhoda? Nemyslím si. Alespoň jsem si to nemyslel většinu z 10 hodin strávených na šifře. Speciálně mi na tom vadí, že některé slepé větve obsahují smysluplný text a některé jenom náhodná písmeka. Proř by to někdo takhle dělal, kdyby ho k tomu nenutil princip šifry? To je prostě něco s čím se asi nesmířím. A to, že jsme k řešení byli opravdu blízko a akorát jsme špatně interpretovali čárky tečky a odděovače (vodorovná čára je čárka a svilá tečka, jedno slovo jeden znak), ale pak od něj byli odvedeni tou spoustou balastu, taky na náladě nepřidá. Takže celkově princip fajn, ale provedení trochu pokulhává.

vaclaf
Re: Zpusob reseni II

No, není to tak docela pravda, také může čára ten roh projít, kdežto všechny vyškrtávající diagonály v šifře se rohu pouze dotýkaly.

Pavel
Zpusob reseni II

Diky. Tak to jsem se uklidnil, ze jsme neco prehledli :). Ona sikma cara vzdy skrta v bludisti vodorovnou, svislou nebo roh. Ale i presto pro me trochu slozitejsi a nelogickou zalezitost musim letos PoTrati jenom pochvalit. Pekna trasa i sifry. Diky.

Radek (Freezy Bee)

Takhle s odstupem je ten princip vlastně docela hezký. Škoda toho stranovýho mamrda, negra a jejich přátel, kteří nás tak dlouho dokázali zabavit. Ale zas po odstranění trojanů by byla šifra nebezpečně lehká a stejně by nám pak zlomila vaz některá z těch dalších :)

Honza S. (Seš-lost)
zpusob reseni

Haha, tak to jsme se tim, ze jsme misto skrtani krouzkovali, celkem diskvalifikovali:))

vaclaf
Re: Zpusob reseni

Už.

Pavel
Zpusob reseni

Nemohl by prosim nekdo napsat, jak se to melo resit? Diky.