šifra: seminář

Zadání

Po začátku hry započal odborný seminář o počátcích šifrování. V jeho samém závěru byla akce narušena žižkovskou domobranou, která rozháněla účastníky slovy: „Rozejděte se, neshlukujte se.“
Příspěvky semináře, atlas hub a šifrovací pomůcky dodáme později.

Upozornění: k vyřešení této šifry jsou potřeba i informace, které zde nenajdete (např. je důležité místo šifry, součástí zadání byl předmět apod.)

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

vaclaf
Re: Co říci závěrem?

Co byste chtěli po dopravním podniku? Tu reklamu jsme zadali už v prosinci :-D

Aleš (Mladí muži se smartphony)
Re: Co říci závěrem?

Dnes jsem si na Florenci v metru všiml obřího plakátu "Víte, že v Praze také jezdily trolejbusy?"...

šuf
Co říci závěrem?

Marwin: Výzva k ignorování domobrany pronikla do semináře mojí chybou, kterou jsme ale zpětně povýšili na součást záměru. Tím samozřejmě bylo vyvolat schizofrenii, kdy týmy vlastně nevědí co poslouchat a komu věřit. Vítejte do reálného světa!

Trolejbus: Kdo řádně poslouchal seminář, neměl zpravidla s interpretací tajenky problémy. Řada týmů se na Orionku vydala dokonce i bez vyluštění šifry (aby byla následně odpálkována zpět).

Čili ano, autorsky bylo správné dávat pozor jak na domobranu, tak na seminář. To že se oba zdroje navzájem podrývaly tak nějak patřilo k věci :).

Aleš
Re: Nejnekvazi...

Edo, já si myslím, že si tu dobu dřevního šifrování trochu idealizuješ, tyhlety a mnohem náročnější prvky ve hrách bývaly odjakživa. Oni si ji teda možná vysnili i organizátoři...

Eda (Důlní úvrať)
Re: Nejnekvazi...

Stručně řečeno, stěžuju si na motto "Návrat do dob dřevního šifrování aneb stačí tužka nebo papír." Jeho využití přidalo mezi 1) správnou interpretaci a odhalení dalšího stanoviště a 2) uvěření, že to takhle organizátoři mohli vážně myslet a chceme tam jet, desítky minut. Na jiné šifrovačce bych vygooglil, odjel a pak v diskusi držel hubu. :-)

Ti
Nejnekvazi...

Já taky nějak nechápu, na co si tu stěžujete. Vyšlo naprosto čitelné a jasné místo. A bylo třeba ho nějak dohledat. Na mapě, na internetu, u kamaráda na telefonu, na informacích nebo na DPP. Tohle je přeci proti brehm, návratům na stromy, v rákosí, popisech cesty a podobných libůstkách úplně čitelné. Jen to najít.

A jak už psal Síba - Šifra je 100% vyluštěna až poté, co odhalíte umístění dalšího stanoviště...

Aleš (Mladí muži se smartphony)
Omnibus

Když pominu alternativní pravdy typu Ječný/Cígler, tak teda nevím, co mi brání jasnou tajenku, o které jen nevím, kam přesně vede, konfrontovat se všemi dostupnými zdroji informací. Když nevím, kde je Faustův dům, tak se taky zeptám. To tajenka úplně stejného druhu. To, že na hru stačí tužka a papír neznamená, že se po týmech nechtějí vědět nějaké znalosti, co třeba vědět všichni nemusí (jinak by to byla nuda), nebo že posledním krokem k postupu dál může být nějaký asociační obrat a součástí řešení šifry je i jeho provedení.

Btw, co byste dělali, kdyby vyšlo třeba "DUM GOETHEHO DOKTORA"? Šli byste k jeho praktikovi?

Síba (Pralinky zvlášť)
Re: Startovní překvapení

Prostředí vakovitých tělních dutin medúz na vás!!

Marwin (Freezy Bee)
Špatné rady

Tohle byla jasná svinská a faulová podpásovka, kterou jsme sežrali i s navijákem, takže se mi strašně líbila. Pomůcek už přeci máme tolik, že je rovnou házíme do archivu a ani se na ně nekoukáme. Některým spoluhráčům o jejich existenci raději ani neřekneme... :)

Jediné, co mi na provedení vadilo, byla předchozí rada od přednášejícího, abychom "domobranu" ignorovali. Beru jako takový nepsaný zákon, že když šifra/pokyn/stanoviště obsahuje sdělení, abychom něco dělali nebo nedělali, tak jeho (správně pochopené a občas doslovné) dodržování mi pomůže. Takže tady jsme vydrželi ignorovat aspoň 3 kola a ještě jsem se u toho posmíval týmům, kteří se nechali rozptýlit od přednášky, ve které musí za chvilku být to důležité. Být v týmu sám, vydržel bych to ignorovat nejspíš ještě dost dlouho po přednášce.

Něco podobného se párkrát vyskytlo i dál - např. na houbách jasná zmínka o tom, že houby se přece nejí žádné, protože je milujeme. To nás odvedlo od správného nápadu na dost dlouho. Byl to nějaký taktický záměr, nebo jak to mám brát?

vaclaf
Re: Startovní překvapení

Podle nás je řešení startovní šifry korektní, snadno pochopitelné a jednoznačné. Pro některé týmy může být obtížnější, nikoli však nemožné, jeho znění interpretovat. To byl ovšem záměr, neb interpretaci řešení považujeme za součást luštění.

Bratr (Zadek nenakrájíš!)
Re: Startovní překvapení

Míra: Lépe bych to nenapsal, naprostý souhlas.

Míra (Důlní úvrať)
Re: Startovní překvapení

Mám to tedy chápat tak, že pokud budete nějakou šifru v budoucnu považovat za lehkou (méně zajímavou, málo nosnou,...), tak její řešení ještě formulujete, aby nebylo lehce pochopitelné? Protože jiné vysvětlení pro tvůj komentář nemám. A též to osvětluje řešení jiných šifer. Raději bych si přál těžší šifru s jasným řešením, ale co už. Dobré vědět. Pokud to má být trend, nelíbí se mi.

Ať tak či tak, zpětnou vazbu jsme vám poskytli a je čistě na vás, jak s ní naložíte.

tribon (Zlá koťata)
zastavka

Kdybych kolem te zastavky denne nejezdil do prace a nemel na ni umistenou svou sifru, nedosli bychom tam 8. Ale tak 11. :)

vaclaf
Re: Startovní překvapení

Co by to bylo za šifru, kdybychom vám morseovkou nahlásili Orionka? To považujeme za úlohu nanejvýš pro táborovou hru, proto žádnou takovou na Po trati ani v budoucnu neočekávejte.

Eda (Důlní úvrať)
Re: Startovní překvapení

Čili explicitní být mohl, ale nechtěli jste. V Praze je spousta věcí, které jsou jenom jednou. Třeba rodný dům Jana Kubelíka, na který se jistě dá odkázat jako na DUMKUBELIK. Nicméně zrovna trojelbusová zastávka mezi ně nepatří, ta v Praze de facto není, má tu jen památník.

Shrnu to: Byla to první šifra, hráči ještě nebyli naladění na téma ročníku (nebudou vše historické odkazy na věci z doby Cimrmana?). Šifra umožňovala jasnější či delší text. Další stanoviště nebylo úplně za rohem. Není běžně známé ani lidem v Praze bydlícím. Šifra neměla vyžadovat nic než tužku. Z těch všech důvodů bych byl příště raději, kdyby byla tajenka k hráčům vlídnější, za hráče děkuji.

vaclaf
Re: Startovní překvapení

Protože trolejbusová zastávka je dnes v Praze právě jedna, proto bylo řešení jednoznačné a jediným způsobem interpretovatelné.

Eda (Důlní úvrať)
Re: Startovní překvapení

Pasáž o trolejbusech jsme v semináři slyšeli, letopočty jsme si poznačili -- ovšem o památníku se nemluvilo, takže řešení ukazovalo na kteroukoli z tehdejších zastávek kdekoli v Praze. Tudíž jsme řešení nepovažovali za úplné a s takovými za kolemjdoucími nechodíme. Stále nevidím důvod, proč zakódovaný text nemohl být explicitní.

vaclaf
Re: a mohlo byt hur

Pivo bylo jako součást šifry vyloučeno upřesnítkem ve startovních informacích, jednalo se o tradiční startovní pohoštění. A na programu Žižkovské divadla Járy Cimrmana zajisté nebylo logo hry.

vaclaf
Re: Startovní překvapení

Googlit jste nepotřebovali, určitě se stačilo zeptat jakéhokoli staršího Pražana, on by vás tam odkázal. Ostatně o trolejbusech se hovořilo v semináři, a to včetně období, kdy v Praze jezdily. Navíc jste v týmu měli mít někoho, kdo se trochu vyzná v Praze ;-)

Gimli2 (Happy Trosečníci Friends)
a mohlo byt hur

Na pive dole je zelena tecka presne jako symbol na programu divadla. Ignorujeme absenci loga hry a rikame si, ze piva maji i jine znacky na spodni strane v odpovidajicich barvickach - chapeme to jako napad, jak rozsekat startovni pole (a neinspirujte se tim! ;-)) a tak jdeme na spolecne krizeni Tolsteho ul. a Cechova namesti. A vono kulovy... takze se chvili pred patou hodinou vracime potupne na Kostnicke namesti a aspon mame po zbytek hry radost, ze je kam se posouvat v poradi nahoru.

Míra (Důlní úvrať)
Startovní překvapení

Budu upřímný. Start nepovažuji za šťastný. Tedy líbil se mi až na řešení šifry. Měl jsem za to, že nosnou ideou Po trati je šifrování s tužkou a papírem. Myslím, že to i bývalo někde napsáno. Nutnost googlení již na startu tedy bylo velice nepříjemné překvapení. Relativně rychle jsme startovní aktivitu vyřešili, pak velice dlouho přemýšleli nad tím, kam máme vlastně jít (hm, což se vlastně během hry ještě několikrát zopakovalo). Ulici Ječnou jsme naštěstí zavrhli a zbytek týmu mě přesvědčil, že bychom se na Orionku aspoň měli zajet podívat, když už na startu dlouho tuhneme a skoro nikdo jiný tam nezbyl (na Orionku jsme dorazili kolem 50. místa, takže v tu dobu nejspíš mnoho týmů ještě bloudilo po Ječné, nebo v jiných částech Prahy). Kdyby bylo po mém, tak tam určitě ještě dlouho budeme. Bylo mi líto Ječného s Zieglerem, kteří tam stále a čím dál bezradněji opakovali svůj výstup. Ne, opravdu jste nám již nemohli pomoci. Příště bych se přimlouval za jasnější řešení. Zejména ve chvíli, kdy tajence "TROLEJBUSORIONKA" vůbec nic nebrání.

Abych nebyl jen kritický, hra se mi líbila a děkuji za ni.

kempas
Re: Velkolepý start

Ještě že jste nešli do výlohy zlatnického krámu vyřezávat čtvercovou tabulku ;-) Každopádně upřesnítko nabádalo nehledat ve startovním pivu šifru.

vaclaf
Re: Morseovka

Zatím pomůcky aspoň takhle.

vaclaf
Re: Morseovka

Zveřejníme, ale nechte nás taky vyspat ;-)

Kuba (Krabice ve slevě)
Morseovka

Ahoj, prosím, bylo by možné zveřejnit šifrovací pomůcky, abychom si mohli zbývající šifry doluštit?

Elif (Zvířátka)
Re: Velkolepý start

Sme radi, že sme neboli jediní, kto prišiel s touto teóriou :) U nás teda nedošlo k realizácii, pretože sa nám nepodarilo dostatočne uspokojivo vysvetliť Zieglera (Cíglerova sa našťastie s Ječnou nekríži), ale strávili sme nad tým dosť času pri postávaní pred Divadlom Járy Cimrmana, než sme sa vrátili späť na námestie.

Absolutno
Velkolepý start

Ječné pivo, Ječného "Neshlukujte se" a zvony z chrámu sv. Štěpána? Jasně, že jsme vyrazili do centra – a že nejsme troškaři, tak zrovna celý tým! Cestou zpátky v pět se sklopenýma ušima už jen doufání, že Kostnické náměstí už nenajdeme opuštěné... :-)