Média

2017

 • Hřebíček na hlavičku uhodil ve své písni Když k nám přišla svoboda opět Xindl X. Zpívá o natěšených týmech a jejich zklamání z nenaplněných ambicí na úspěch. Zoufale bloudící týmy proto volají po zavedení nápověd, jejichž opratě by je vrátily do hry. Jenže na Po trati mají všichni svobodu kdykoli hru vzdát.
 • Kdežto balada Nad Sázavou bratří Nedvědů vypráví o tom, jak organizátorský A-tým znechucený nevydařenou hrou láme nad hráči hůl a přesouvá se do hospody. Zato B-tým v ostružinách očekává příchod dalšího týmu na šifru s pražci. Interpret vybízí týmy, aby se naučily bát, co hrozného je ještě čeká.

2016

 • Podařilo se nám infiltrovat repotáž ČT o šifrovacích hrách.
 • První zahraniční zmínku o naší hře jsme našli u slovenské rockové kapely Tublatanka, která v písni Pekelný vlak zpívá o týmu „aktuálně dlouhého doletu“ řítícím se po trase. Sil mu však ubývá a brzy po setmění už jen zoufale volá po řešení obtížných šifer.
 • O našem organizátorském B-týmu uTrati se ve svém Blues železničního mostu rozezpívala již v roce 1969 Laďka Kozderková. Její tým v písni „vyhaluzil“ stanoviště u viaduktu a marně čeká na příchod organizátorů. Po čase hru raději vzdává a pod rouškou tmy se potupně vrací domů.

2015

 • Narazili jsme na píseň se šifrátorům povědomým názvem Klára od Pacifiku. Jedná se vlastně o melancholickou reportáž týmu, který po dlouhém záseku již nemá inspiraci k luštění a stále ze setrvačnosti žmoulaje zadání šifry s morseovkou čeká promrzlý na první ranní spoj domů.
 • Druhou letošní skladbou je trochu drsnější píseň Kabátu Mouse decadence, jež se snaží varovat před chůzí Po trati a upozorňuje, že spěch má krátké nohy. Současně však týmy povzbuzuje, neb naděje umírá poslední. A nezapomeňte, že mobilní signál nemusí být všude.

2014

 • Letošní výběr z médií začneme reminiscencí (jak už bývá na Po trati zvykem). O prvním ročníku se ve své skladbě Nejlepší kuchař rozezpíval český „rapper s kytarou“ Xindl X. Pozornost věnujte textu, a to zejména ve druhé sloce, kde se dozvíte, co všechno jste mohli dělat, kdybyste neběželi Po trati.
 • Druhou písní poodhalíme roušku tajemství o průběhu letošní hry. Pod krycím názvem Cyklistika ji pro nás nazpíval Jarek Nohavica. Všimněte si jak jednotlivé sloky pravdivě vypovídají:
  1. Dozvídáme se o tradičním hromadném startu hry (za přítomnosti našeho B-týmu uTrati) – sexistické poznámky berte s rezervou.
  2. Zmiňuje utrhnuvší se Přizdisráče nebo jiný tým s vysokými ambicemi.
  3. Vypráví o většině obyčejných týmů, které potrápí již čtvrtá šifra.
  4. Seznámí nás s některými vítěznými praktikami Tučňáků.
  5. Upozorňuje, že stále existují týmy nepostupující úplně fér.
  6. Zpívá o týmech středního doletu, které se spokojí s vyluštěním prémiové desítky.
  7. Naznačuje, že poslední šifra bude opět krutá a mnohé týmy tu ztratí těžko získané vedení.
  Více prozradíme až v půli března naživo.

2013

 • Jaromír Nohavica ve své písni Metro pro krtky nabádá všechny účastníky ke včasnému zaplacení startovného.
 • Také neuznaný Největší Čech Jára Cimrman se ve své hudební tvorbě o naší hře krátce zmiňuje, a sice v písni Šel nádražák na mlíčí.

2012

 • Poněkud nevalně se o naší šifrovačce vyjadřuje Karel Čapek ve své povídce Modrá chryzantéma, kterou pro Čes­koslovenský rozhlas v roce 1954 namluvil Karel Höger – zaposlouchejte se.
 • Rádi bychom také upozornili na zmínku o naší hře v textu písně Václava Neckáře Půlnoční, jež je ústřední melodií filmu Alois Nebel. I s klipem ve vysokém rozlišení ji najdete na YouTube.