šifra: kulinářská

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

hroch (Opravte to)
NJN

OK, fráze "vybrat vše" či "vrátit zpět" nás asi mohly trknout. I pak by několik písmenek bylo přinejmenším víceznačných, přečíst tajenku by ale mělo jít.

Místo toho jsme fascinovaně koukali na to, kolikrát se v textu vyskytují tvary slova sto. Osy byly taky zajímavé, ale trochu divným směrem.

vaclaf
Re: Řešení

Vyčkej času. Jedeme od poslední šifry ;-)

tomas
Re: Řešení

Orgové ponechávají možnost si šifru vyluštit bez nutkání kouknout na řešení (aneb způsob řešení tu ještě není).

Add řešitelnost: stačí o existenci zkratek vědět, s konkrétními hodnotami pomůže přítel na telefonu

Šmudla (Opravte to)
Re: Řešení

já furt nikde nemohu najít ten ZPŮSOB princip řešení a ne jen tajenku:( ..asi už jsem úplně slepej

Tom (Opravte to)
Řešení

Pro uživatele Mac nebo jiných OS než od Mikrosoftu je to prakticky neřešitelné. A ani pro znalce OKEN není úplně triviální se v balastu zorientovat a uvědomit si, že například nahrazení znamená mimo jiné Ctrl H nebo že Ctrl+Z umí vrátit poslední krok - zvláště když se vše dá udělat alternativně.

Zuzka (Kanonický divisor)

Osa lososa :)) Bohužel naše konečná, v šifře se dalo najít celkem dost slepých uliček, do kterých jsme se lapili - velké množství homonym (takřka v každé větě), stupně přídavných jmen, neuvěřitelné množství odkazů na předešlé šifry, až se nám to přestávalo zdát jako náhoda (4$ - instruován videem, neúspěšné pokusy na automatu, otevření obálky, startovní fráze, "kopírování" obrázků na Václaváku, text na lahvi - půllitru, na pětce jsme zadání poprvé nedostali v hospodě - už nás omrzely hospody... atd.) a nakonec jsme se dost zasekli i u "osy lososa" :)) Celkem zrádné umístění slov "losOSA" v textu po spojení dalo dvě rovnoběžné osy, některá další slova se tam pak nápadně objevovala 2x, což nás hnalo ke spojování a např. spojením dvou kuchařek a omáček vznikly další dvě rovnoběžné osy... pěkná náhoda :) Zkoušeli jsme vše možné i nemožné, slov "tisknout, obnovit, podtrhnout..." jsme si všimli, ale bohužel nám to necvaklo, škoda, škoda...