šifra: zavíračka

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

rur (Divize nulou)
12 hodin bez happyendu

My jsme měli v týmu 3 lingvisty, z toho jednoho s diplomkou i dizertací na téma závislostní syntaxe (mě), ale nápad na stromečky přišel (po mnoha hodinách) od nelingvisty, a my lingvisti jsme ho bez zkoušení zavrhli... A to jsme nějakou dobu luštili přímo na Ústavu formální a aplikované lingvistiky.

Binárka, morse na mezerách, hledání názvů obrazů nebo jiných uměleckých děl, římská čísla z diakritiky... Nejslibnější vypadalo namapovat text na fotbalové nebo hokejové utkání (slova "domácí" i "hosté", předposlední 4 věty mluví o hraní), hospoda=stadion, hospodský=rozhodčí, náčelník=trenér... Ale na Edenu je málo bříz, pod nimi ještě míň keřů, a v nich žalostně málo zadání šifer.

Btw. v šifře jsme našli i návod k luštění, a to slovo "zvětral", tedy "z vět R a L". My jsme jen podtrhali ve větách všechna R a L. Ale teď už víme, že to znamenalo z rozebraných vět se podívat kde jde hrana doprava a kde doleva ;-)

Petr (FO3)
K šifře

Šifru jsme si vyzvedli v 9 večer, přestali řešit v 11:15 dopoledne ... Pozitivní bylo, že jsme se postupně vyspali a že jsme zkusili všechny možnosti, co nás napadly. Tedy morzeovkový strom ne. Těch 3 - 5 slov ve větách vedlo na hezkou binárku (navíc když na prvním místě bylo vždy podstatné jméno), bohužel bez výsledku. MGRC by nám nevadilo, zásadně dolušťujeme do konce. Ale šifra se mi tedy nelíbila ani po přečtení způsobu řešení. Mrzí mě, že nebyla třeba až devátá, tam se většinou nedostaneme :) Nicméně dík za hru. :)

Dero (Přizdisráči)
Re: Napoveda

A zrovna ta krátká slova tam klidně být mohla - zejména ty předložky. Větný člen může být i víceslovný, je to zcela běžné. Nám to analýzu spíš ztěžovalo, než že by ji to ulehčovalo.

hroch (Opravte to)
Re: Tak snad příště..

Taky jsme si ihned všimli strašného slovosledu u C (což jsme nevěděli), některé další slovosledy taky trčely, ale ne tak hrozně. Po pokusech s textem nesouvisejících se slovosledy jsem navrhl, že důležité budou germanismy, když už to má tak často německý slovosled. Anglikanismy to ale nepotvrzovaly. Pak jsem chtěl buď kapitulovat nebo jít spát. Po přesunu do tepla a přenocování jsem konečně začal zcela ignorovat text a nakreslil pouze příslušné stromy. To kluci správně interpretovali a bylo to ... po cca 10 hodinách, ale aspoň jsem se vyspal.

Kdyby člověk věřil tomu, že ten slovosled je skutečně jedinou informací, ... no snad příště.

vaclaf
Re: Tak snad příště..

Na nestandardní začátky tajenek byste na Po trati měli být zvyklí (viz např. šifra 2012/5) ;-) Snažíme se bourat zažitou tendenci týmů zahazovat tajenku po prvních čtyřech ošklivých písmenech. MGR tedy nemohlo být na konci, neb bylo záměrně na začátku.

Sváťa (Tykadla)
Tak snad příště..

Souhlasím s Michalem níž.. schovat někam "rozbor" nebo "strom" podobně jako kdysi u Vypičené "di a kriticky" by asi udělalo s průchodností divy. Možná i přesunout první tři věty na konec; CAPKOVAMGR by hráči odpustili spíš než MGRC ;))

V textu nás kromě divného slovosledu upoutala těch věcí velká spousta, namátkou: - jen dlouhá slova - slova cizího původu jako štamgast, kasírovat, arašídy, skaut, jackpot - písmena s diakritikou všechna v sudých počtech. Úplně chybí "é", které je shodou okolností na klávesnici na nule, naopak nejvýrazněji zastoupené "í" (18x, na klávesnici na 9) - "hra" ve čtyřech po sobě jdoucích větách (machrují, výhru, shrábl, dohrála) - Manetův Piják absinthu

Větný rozbor jsme nakreslený měli taky, ale mezi tou hromadou dalších pokusů v noci bohužel zapadl :/.

Karel (Spící Volové)
Re: Napoveda

S textem se podle mě právě nedá dělat skoro nic jiného. Respektive skoro nic jiného, co by beze zbytku vysvětlovalo základní prvky zadání, tj. věty o délce 3-5 slov, mírně ohnutý slovosled a absenci krátkých slov, jako jsou předložky, spojky, se, si a podobné záležitosti. Správnou cestu jsme měli nalinkovanou docela brzy, nicméně předčasné vzdání se po MGRC nás dobré dvě hodinky stálo, než jsme se dokopali k tomu zkusit to celé.

kempas
Re:

Šifru vymysleli nerodiče a profesní nečeštináři ;-)

vaclaf
Re: Napoveda

Nápovědou je samotná forma textu, zejména nepřirozený slovosled.

Michal
Napoveda

Proc ten text neosahuje aspon minimalni naznak smeru reseni? Slovo strom nebo neco co ma hrace privest na spravnou trasu. S textem se krome toho da delat asi milon veci.

anonym
Re:

já to říkám furt: rodičům, kteří dělají domácí úkoly s dětmi by se mělo zakázat dělat šifry :D

Dero (Přizdisráči)
Re:

SPOILER - řešení šifry!

http://pastebin.com/zhYFygGW

anonym
Re:

jaký byl tedy správný postup?

Stanimír (dostal)

No tohle byl náš největší zákys, protože prostě MGRC nemůže být v řešení..:-) Naštěstí po 3 hodinách nás napadlo zkusit to od konce..

anonym

jen bych řekl následující: vždy vás potěší, když první 4 písmenka jsou MGRC