šifra: kolečka

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

R.U.R. (Divize nulou)
Re:

Jestli se nepletu, tak první část šla vyhaluzit jako HESLO nebo POSLI, druhá pak jako KOMPARZ/KOMPARS/KONKURZ/KONKURS. No napodruhé jsme to trefili správně, ještěže limit na nový pokus byl jen 15 minut.

Des (Aplikovaní Hrošíci)
Re:

Právě že spojovaly :)

Miki (Set sail for fail)
Re:

Zrovna tady mi to seřazení podle abecedy připadalo nehaluzní a rozumný, když ta abeceda byla napsaná i dole. Spojovaly se vlastně vůbec čáry, pokud byl tácek otočenej špatně?

Marwin (Freezy Bee)
Re:

Jo ony byly všechny podle abecedy. My nakonec použili podmínku "menší v abecedě na menší v abecedě" (což samozřejmě vychází), ale tahle haluzící část se mi na téhle jinak moc pěkné šifře dost nelíbila. Vymysleli jsme asi 5 dalších podobně logických pravidel a zkoušet je bylo poměrně pracné. Navíc jsme byli přesvědčeni, že se ta druhá půlka taky použije, takže zkoušet posílat jsme začali zbytečně pozdě. Všechy 4 obrázky dle abecedy je - uznávám - trošku lepší, ale to člověk při luštění neví.

Lipča (Spící Volové)
Re:

Podtacek bylo vzdy potreba prilozit tak, aby vsechny ctyri obrazky v lajne byly podle abecedy.

Alnagon

Tak nevím, jestli nám unikl nějaký detail, ale vycházela nám pro každé písmeno symetricky dvě řešení. Samozřejmě na začátku jsme správně našli HESLO, ale už jsme nepostřehli, která z těch dvou cest je autorská, takže dál jsme museli haluzit a nejdřív jsme tam objevili KOMPAS (jedno písmeno a celý další řádek zbyl, co už. Nevyšlo, tak jsme si to opravili na plnohodnotný KONKURZ, na to jsme museli čekat čtvrt hodiny a chyba, tak po další čtvrthodině jsme to zkusili se S na konci, zase blbě. Další čtvrthodina přinesla správné slovo. To je schválně, tři možná řešení a jen jedno dobře? Nebo tam fakt byla nějaká metoda, která ke správnému řešení vedla rovnou?

Václaf
Re: Komentář na www pod zadáním šifry

Přidáme i PDF s táckem, takže pak to bude luštitelné z webu.

Zuzka (Kanonický divisor)
Re: kdo taky bez tácku?

My se zadáním taky málem hned utekli ven, ale pohotový org nás naštěstí se slovy, že nám to nedoporučuje, stihl zastavit. Tácků jsme si pak všimli okamžitě, ale kdybychom proklouzli, asi by nás nenapadlo se vrátit. Uff :)

Marwin
Bez tácku

My dorazili ve chvíli, kdy zrovna hostinský byl pryč. Takže nás do salonku nevykázal. Naštěstí po nějaké době (odhadem tak půl hodiny) dorazil s tácky Tomáš Kuča, že jsme mu nějak proklouzli. Vypadal myslím dost překvapeně, když jsme mu na otázku "jak to jde?" odpověděli, že dobře a že už to asi skoro máme... :)

Upozornění na další předmět by to asi dost zkazilo, ale možná by stálo za to víc zdůraznit, že se má luštit na místě. Protože nebýt Tomáše (tímto mu děkujeme), mohla tady pro nás hra klidně skončit.

hroch (Opravte to)
Komentář na www pod zadáním šifry

Možná by tam mohlo být uvedeno, že by se měl hodit další předmět.

hroch (Opravte to)
Re: kdo taky bez tácku?

Správný postup byl, prozkoumat plachtu, vyřešit ji do té míry, že víte, že vám něco chybí a pak už jen s příslušnou pomůckou doluštit.

My našli naopak tácek dříve, než jsme se posadili. Org nás "vyhnal", že teď už máme všechno a že to hned doluštíme. S tím táckem se ale dalo dělat věcí, než si člověk všimnul vzdáleností dvojic.

Sváťa (Tykadla)
kdo taky bez tácku?

Vyzvedáváme plachtu, salónek je plný. Chceme si sednout vedle, ale hospodský nám důrazně říká, že máme k dispozici salonek. S dotčeným "no dobrá, asi nás tu nechtěj, tak si sedneme venku" jdeme na lavičku a hodinu a půl hrdě luštíme bez tácku. Na druhé stanoviště nám to připadá poměrně těžké.

Ještě, že to Yetimu nedalo a šel se znovu podívat dovnitř... :)