šifra: šachovnice

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Karel (Spící Volové)
Spící Volové na patnáctce

Moc hezká šifra, která nám vyhrála hru, čímž jí děkujeme :-) Myslím, že byla výborně zařazená na poslední stanoviště a byl to opravdu řádný finální boj.

Vyzvedávali jsme ji kolem šesté ráno jako čtvrtí. Po dvou hodinách vymýšlení různých šachovnicových a figurek-rozmisťovacích aplikací, různých logických úloh s ohraničováním atp. jsme došli k závěru, že to nic takového snad ani být nemůže, neboť (mj.) četná sousedství 0/5 generovala řadu neřešitelných problémů. Padla i myšlenka na 3D sloupečky, ale tehdy jsme to ještě neuměli použít.

Přesun na Florenc do Mekáče nám zásadně pomohl. Jednak tam bylo teplo a jídlo, a druhak jsme tam našli Přizdisráče a Bazingu, což nás fakt namotivovalo :-)

Oproti ostatním jsme měli jednu výhodu, o které jsme ale dlouhou dobu nevěděli: http://per-partes.sifrovacky.cz/2014/ciphers.php (sjeďte na šifru "Terče")

Ano, na naší vlastní hře jsme měli šifru, která využívala tentýž princip. Jenže autorem nebyl nikdo z nás, nýbrž Yeti (čímž ho zdravím), už to bylo docela dávno, ve hře se k ní nikdo moc nedostal, čímž zapadla, no ale hlavně vizuálně vypadala dost jinak, čili nás to absolutně netrklo...

Až po půl hodině v Mekáči, po exhumování myšlenky na sloupečky, pronesl Honza zásadní postřeh: -- "Hele, a co kdyby to bylo něco jako tehdy ty Yetiho kužely?" -- (chvíle ticha) -- "!!@^#%^&!@%@@!!"

P.S. Snad mi Po trati odpustí menší reklamu: nestane-li se něco dramatického, Per Partes dodrží tříletou periodu a v roce 2017 opět bude!

anonym

Jak se tohle resilo?