šifra: rozházená

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

vaclaf
Re: Upřesnítka

Také se snažímě upřesnítkům vyhýbat, jak jen to je možné. Někdy je však potřeba šifry přiohnout dramaturgii hry, příp. vyměnit dvě šifry, které to předtím zvládly bez upřesnítka, ale po prohození už nezvládnou. S roustoucím tlakem na originalitu šifer celkem opodstatněně klesá jejich schopnost zašifrovat jakoukoli „tajenku“.

U téhle šifry by asi bývalo stačilo upřesnítko: „Zprávu hledejte uprostřed.“ To by mohlo problém s haluzením vyřešit.

Yeti (Tykadla)
Upřesnítka

Polohu dalšího stanoviště by především nemělo být snazší zjistit z upřesnítka než z šifry.

Pokud to totiž jde, tak se těžko lze vyhnout testování, kde má kdo hranice haluzení. Takže zařazení takto řešené šifry do hry je chyba.

Upřesnítka mi vůbec přijdou jako příšerně nadužívaná. Upřesnítko je nouzová pomůcka pro případ, kdy organizátoři nezvládnou organizačně, dramaturgicky, volbou šifer a trasy a umístěním organizátorů a schránek s šiframi dosáhnout toho, že tajenka šifry určuje dostatečně polohu následujícího stanoviště. Jsou výjimečné případy, kdy je upřesnítko vhodné nebo je součástí nějaké metašifry, ale nechápu, proč jich musí být na hrách tolik. Ze 120+ šifer posledních ročníků iNuly a Per partes měly upřesnítka celkem 3 šify. A nepřijde mi, že by absencí upřesnítek ty hry nějak trpěly...

Lipča (Spící Volové)
Re: Dotaz na orgy

Ja teda sel na sifrovacku a ne upresnovacku, takze jako prvni vec zkousim najit stanoviste podle vylusteni sifry.

Tribon (Zlá koťata)
Re: Dotaz na orgy

Jak není v souladu s pravidly? Hledat další stanoviště dle upresnitka je přeci první věc, zvláště když je tam něco takového.

Mates (Bazinga)

Já to teda od Set sail for fail chápu jako normální omluvu a normální otázku:) Týmy, které mají za sebou desítky her a viděly stovky šifer, už ví hodně přesně, co je v našem světě šifrovaček haluzení a co ne a i tak to má každý hráč nastavené trochu jinak. Tým, který jde na jednu z prvních terénních šifrovaček, kde dostane papír a cílem je zjistit, kam dál, úplně klidně mohl brát upřesnítko jako součást šifry a tuto informaci využít;-). Na první Tmou se z dnešního pohledu "haluzilo" fakt hodně, protože "etika" nebyla tak ukotvená.

Takže týme Set sail for fail, super, že se to ujasnilo a přeju hodně úspěchů i do budoucna;) A skvělá reportáž!

Miki (Set sail for fail)
Re: Dotaz na orgy

Rádoby filosofie vychází jen z toho, že jsem byl zmaten tím, co se ještě smí a tím, co se už nemá. Ta formulace (i "plavidla") byla jen narážkou na jméno týmu. A je-li sranda opravdu srandou, tak snad na tom, jak jsem to napsal, není nic špatnýho. A jinak jsem se přeci omluvil – nechtěl jsem nikoho takhle pohoršit a kdybych měl pocit, že dělám něco nechutnýho, nejspíš bych to 1) nedělal a 2) "nechlubil" se tím v reportáži. Kdyby v pravidlech nebylo explicitní povolení elektroniky a něco ve smyslu, že ani Google neví to, co orgové, nepřipadalo by to v úvahu.

Takže se omlouvám znovu, tentokrát bez syntaktického cukru.

Díky, Ti, za vysvětlení, to dává smysl. Dokonce vlastně někdo psal, že tam ty pece našel, protože věděl, co má vyjít. Ale důležitý je to opravdu v šifře najít.

Lipča (Spící Volové)
Re: Dotaz na orgy

Vau, clovek tady ceka pokornou omluvu a zklapnuti podpatku a misto toho si musim precist nekolik odstavcu radoby filosofie o tom, co to znamena vylustit sifru a jak se interpretuji pravidla. To cele zakoncene "navigaci podle hvězd se už budeme obloukem vyhýbat". Vazne? Jako sranda je sranda a hra je jen hra, ale od inteligentnich lidi, kteri se ucastni sifrovacich her, bych cekal vic.

Ti (3 s kouskem fosforu)
Re: Dotaz na orgy

Nedoluštit šifru, ale najít další stanoviště na základě pár písmen, je zcela běžný a uznávaný postup. Tým v tomto případě riskuje, že se spletl, nebo že bude na dalším stanovišti protihaluzní kontrola, ale to už je jeho riziko.

Také se občas hledá a odhaduje pozice dalšího stanoviště v mapě. Následně se tým snaží nějak toto stanoviště "vymlátit" z šifry. I to je ok postup.

Ale jakýkoliv postup bez alespoň částečného vyřešení šifry je chybný.

Takže najít na satelitní mapě kameny je ok. Určit, že tam je další stanoviště je ok. Použít tuto informaci k vyluštění šifry je také ok (dokonce si myslím, že právě u této šifry získala řada týmů písmena ze semaforu a přesné pořadí získali až z mapy). Ale jít tam rovnou bylo špatně.

Zuzka (Kanonický divisor)
Re: Dotaz na orgy

Tak já myslím, že v tomhle případě snad ani není nutné spekulovat nad tím, jak si vyložit pravidla. Tohle snad musí vnitřně cítit každý, že už je to daleko za hranicí fair play a nemá to s vyluštěním šifry absolutně nic společného... prostě jen ochcávačka.

Miki (Set sail for fail)
Re: Dotaz na orgy

Jak říká pravidlo: "Objeví-li tým jiné stanoviště (např. s vyšším číslem), než které právě hledá na základě vyluštěné šifry, nesmí na takovém stanovišti zprávu vyzvednout." Což musí znamenat, že jsme museli porušit tu část "na základě vyluštěné šifry" (jelikož jsme rozhodně šli na dané stanoviště).

Není mi pak jasné, co znamená "vyluštění šifry". Vyluštím-li její část, např. získám množinu písmen, a z ní si vymyslím polohu dalšího stanoviště, je to "vyluštění šifry"? Nebo když vyluštím počet písmen, které bude řešení mít, a na základě toho v okolí najdu místo (třeba jediné) tomuto počtu odpovídající, je to ještě "vyluštění šifry"?

Chápu, že je těžký definovat tu hranici – ale kdyby v pravidlech nebylo explicitně napsáno, že není proti pravidlům používat elektroniku (např. satelitní mapu), tak bych ji pochopitelně rozhodně nepoužil... Použití upřesnítka a mapy ke zjištění polohy dalšího stanoviště tedy není "vyluštění šifry".

I když teď mi dochází, že upřesnítko je vlastně asi napsáno kurzívou, a tudíž se pravděpodobně nepovažuje za součást šifry jako takové, a proto se jeho použití nedá považovat za součást jejího luštění. Takže to beru, dává to smysl. Moc se omlouváme (zejména se omlouvám já, jelikož to byl můj nápad) za porušení plavidel a navigaci podle hvězd se už budeme obloukem vyhýbat.

vaclaf
Re: Dotaz na orgy

Není to v souladu s pravidly.

Robert (Zvířátka)
Dotaz na orgy

Z reportáže Set sail for fail vyplývá, že šifru nevyluštili, ale prostě se na satelitní mapě podívali, kde jsou velké kameny v parku. Je to postup v souladu s pravidly? Zvláště mám na mysli pravidlo: "Objeví-li tým jiné stanoviště (např. s vyšším číslem), než které právě hledá na základě vyluštěné šifry, nesmí na takovém stanovišti zprávu vyzvednout."

Karel (Spící Volové)
Re: řešení?

Z každé dvojice má vždy (myslím že) levá ruka semaforu tučné(á) písmeno(a). Ano, u dvojic, které se použijí opakovaně, je to trochu zamotané. V tučných písmenech by pak měla být binárka ("naopak", začíná se bitem 2^0). My jsme to každopádně taky vyskreblili, neboť písmena vyšla opravdu hezká a kouknout do mapy vyšlo poněkud rychleji než pochopit výše uvedené.

Des (Aplikovaní Hrošíci)
řešení?

Další scrabble, jak se to mělo řadit autorsky?