šifra: houbařská

Zadání

Na druhé straně zadání byl vytištěn podrobný plán Ďáblického háje, který měl při hledání hub pomoci.
Mapa Ďáblického háje

Upozornění: k vyřešení této šifry jsou potřeba i informace, které zde nenajdete (např. je důležité místo šifry, součástí zadání byl předmět apod.)

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Ti (3 s kouskem fosforu)
Princip

Pro mě velmi rozporuplná šifra.

Nejdříve nadšení nad nápadem. Chodit ve 4 ráno lesem a hledat houby baterkou? Super nápad. Proto se mi líbí noční hry v terénu.

Ovšem po dvou hodinách bloudění, kdy jsem nenašel ani prašivku (všechny naše houby našel Šuf) a většinu doby jsem ani neviděl nikoho z týmu, mě to dávno přestalo bavit.

A to jsme ještě nakonec nebyli schopni určit polohu dalšího stanoviště dostatečně přesně a našli jsme ho vlastně ze zoufalství...

šuf (3 s kouskem fosforu (dříve vápníku))

Nalezena bedla, pýchavka, klouzek (východní větev), křemenáč (západní větev), vzalo nám to dvě hodiny :). Po odhalení principu ještě kontrolní .. asi muchomůrka zelená nebo holubinka.

EDIT: povznášející zážitek, zejména po rozdělení týmu :).

Radek (Freezy Bee)
Re:

Na západě jsme pak našli ještě holubinku zelenou, ryzce (pěkně daleko) a červenou muchomůrku (už dost blízko okraje lesa). Segment kružnice z toho na mapě vycházel hezky, upřesnítko bylo bohužel až na druhé straně papíru, který jsem při celou dobu držel v ruce.

Lipča (Spící Volové)
Re:

Na zacatku jsme nasli pychavku u cesty a tu bedlu. Kousek na zapad kozaka. Pomoci tehle tri jsme tak nejak navrhli tvar kruznice a na vychod od pychavky na te kruznici vazne dve houby nasli. Vic jsme uz nehledali. Naopak vubec netusime, jestli bylo neco na zapade.

Marwin (Freezy Bee)

Aha, to zní celkem logicky (tedy, předpokládám spíš necelou polovinu kružnice). Takže jedna z šifer, kde se vyplatilo číst upřesnítko PŘED nalezením řešení. Což jsme neudělali. A taky nás zmátlo, že jsme nenašli žádnou houbu na východ od bedly (kromě té pýchavky u cesty o kousek dál) - to jsme asi jen špatně hledali, co?

Můj obdiv všem, kdo tohle dokázali vyřešit za tmy. To si nedovedu ani představit.

Lipča (Spící Volové)
Re: Princip

Nas nazor je, ze houby tvorily kruznici, v jejimz stredu bylo dalsi stanoviste. Ale myslim, ze provedeni pak vypadalo uplne stejne - procesat les :-) V desti a tme nic zabavneho

Ti (3 s kouskem)
Hledání

I my jsme se strašně zasekli na hledání řetězu. Teprve po cca dvou hodinách bloudění ve tmě a mlze, kdy jsme měli stále pouze 4 houby jsme začali hledat jiný princip.

Radek (Freezy Bee)
Princip

Byl tady nějaký hlubší princip nebo stačilo pročesat les a dojít na konec řetězu hub? My jsme měli různé pracovní teorie, například "poblíž houby je vidlicovitý strom a jak houba 'střílí prakem', tak určuje vzdálenost a azimut k další houbě", nebo různé haluzení ze jmen hub, ale nic nedávalo smysl. Nerad bych to řešil potmě, i když ten les znám. Když člověka šifra v 11:50 vyplivne 100m od domova, velmi obtížně se hledá motivace k dohledávání jiným směrem :)