šifra: koláč

Zadání

Šifra je identická se šifrou označenou E, kterou týmy mohly dostat od organizátora na nádraží v Horních Počernicích nebo Vysočanech po předložení kuponu s řešením šifry D.

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Marwin
Re: politické strany

Hmm, žil jsem v dojmu, že jejich zkratka je SSO. Dle wikipedie to tak opravdu není, tak díky za poučení...

kempas
Re: politické strany

Pro každou stranu a hnutí existuje oficiální název a zkratka. Překvapivě zkratkami příslušných subjektů jsou také mimo jiné Piráti a Svobodní. Viz např. Seznam politických stran a hnutí v Česku. Barvy byly použity také oficiální podle manuálů stran, jen u ODS jsme tu modrou museli zesvětlit, aby se po vytištění dala aspoň trochu odlišit od ANO.

Bingo (Tykadla)

Když vidím řešení, tak se obávám, že bychom to dali leda tak při nějaké dlouhodobé šifrovačce, která se luští v teple domova. Na místě to bylo pro nás bez šance.

R.U.R. (nulou)

My jsme jako hlavní (a takřka jediný) postup zkoušeli míchat barvy na vlajkách vlajkové abecedy. Když se smíchaj barvy O nebo Y, tak vyjde oranžová (žlutá+červená v poměru 1:1), barvy Z jsou černá + trojice barev která po smíchání dá taky černou, a tak. Na to míchání naváděla ta výseč s tim barevnym přechodem (jasný E), která naznačovala, jak ta šifra vznikla -- vzalo se několik barev a ty se smíchaly dohromady, a luštit tedy máme tak, že provedeme opačný proces...

R.U.R. (nulou)

Hm, tak nejblíž správnému postupu jsme byli, když už se tým nějakou dobu marně snažil to napasovat na barvy duhy ("černá je osmá barva duhy!"), a já se ptal, jestli ty barvy nemůžou znamenat něco jinýho, jestli se nepoužívaj ještě někde. No a nic nás nenapadlo (teda krom železničního semaforu, o kterym jsme věděli akorát že má nějaký divný barvy, a dvě až tři různý modrý fakt nemá). Jinak jako barvoslepý se zdržuju hodnocení šifry (já rozhodně strany asociované s barvama nemám, ale já nemám barvy asociované prakticky s ničím, protože to pro mě není tak výrazný rys jako pro barvy dobře vidící lidi; takže metro v Praze je pro mě ABC a ne žlutá červená zelená, atd.)

Marwin (freezybee)

Tady jsme zabili spoustu času hledáním radnice, která má 11-členné zastupitelstvo v daném složení. Bylo to prostě příliš lákavé vzhledem k lichému počtu výsečí. A mimochodem, byla by to moc pěkná šifra do normální hry, kde by ta radnice byla umístěním dalšího stanoviště.

Jediná věc, která mi stále přijde trochu nepovedená - u všech stran funguje jak použití jejich zkratky, tak i oficiálního názvu. Jen u "sVobodných" neplatí ani jedno, musím vzít neoficiální zkrácené označení. Zajímalo by mě, jestli a) si toho autor nevšiml, b) bylo mu to jedno, nebo c) se nepodařilo vymyslet lepší tajenku.

Jirka (krabice)
Re: jak se toto řešilo?

Politicke strany, tolikate pismenko, kolik dilku (jedenactin kruhu) kazda mela. Ods, Pirati, Ano, sVobodni, csSd, Kdu, tOp: heslo OPAVSKO

Sváťa (Tykadla host)
jak se toto řešilo?

Už to nemůžu vydržet a hlavně když vidím ty časy řešení... jak se toto, prosím, mělo řešit?

My na tom strávili bratru 6 hodin a pak vzdali hru. Tolik variací na mobil, polský kříž a klávesnici (segmenty šířky 1/2/3) jsme už dlouho nezažili a doufám, že ani nezažijeme :). A k tomu práce s původním mapováním barev na LOMNICA, rozložení krajů předchozí šifry po obvodu papíru, sugestivní kruh řešený dne 03/14/15, dvojbarevný segment vnímaný jako závěrečný akord melodie, kreslení v rastru 3x8 atd atd....