šifra: zvířátka

Zadání

Šifra je identická se šifrou označenou C, kterou týmy mohly dostat od organizátora na nádraží v Horních Počernicích nebo Vysočanech po předložení kuponu s řešením šifry B.

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Des (Corn Flakes - tester)
Re:

Martin: Ani testeři to nedali ;)

Dero (Přizdisráči)
Technická

Martin: Technická - "cukrů cukrů" a "vrků vrků" není C.

Ondra (Seš-lost)
šifra typu hm

Patřím mezi ty, kdo se domnívají, že zdrobněliny téhle šifře neprospěly. Myšlenka, že by mohly navádět na "hraju s dětmi na jak dělá...", opakovaně zazněla, měli jsme ty zvuky i vypsány, ale pravidelně jsme s tím nepracovali dál, protože nám to pocitově přišlo jako nějaký náhodný směr, kdy musíme spoustu zajímavějších věcí ignorovat. Domnívám se dokonce, že kdyby tam zdrobněliny nebyly a zvířata byla v základním tvaru, vyluštitelnost bude vyšší a průměrný čas luštění nižší.

(Slepička budiž, ale fakt někdo řekne spíš "Jak dělá kohoutek" než "Jak dělá kohout"? O křepeličce a přezdrobnělém oslíčkovi ani nemluvě...)

Z nápadů, co jsme kolem šifry měli, se mi nejvíc líbil ten, že zdrobněliny naznačují, že z množiny možných asociací/slovních spojení k daným zvířatům máme vybrat ta, která jsou sama zdrobnělá - křepelčí vajíčko, slepičí prdelka, oslí můstek, kohoutí hřebínek... vlastně se mi to pořád líbí víc, než skutečné řešení.

Možná by původní verzi pomohlo, kdyby tam bylo i něco nezvířecího, leč s jasným zvukovým projevem. Třeba místo kohoutka mašinka. I když ta bude asi taky krajově závislá ("ši ši ši hů" vs. prosté "hů")...

(Na šifře jsme strávili přes šest hodin a nebýt Kotvuse, ochotného zkoušet i cesty, které zbytek týmu považuje za slepé, tak tam i skončíme.)

Ti (3 s kouskem fosforu)
Re:

Ale ty nejednoznačnosti o kterých píšeš, Vám vznikly tím, že jste na různá písmena použili různý systém - 4x jste neopakovali a pak 2x ano (u toho cuků a vrků). SUAAVA by se vám luštilo daleko lépe...

Vendulka (Divize nulou)
krákorá

krákorá vránička by byla dost trojan, protože vrána nedělá zvuk "krákorá" a ta šifra by musela být úplně jinačí :)

R.U.R. (Divize nulou)

Hm, jo, kdyby tam byla aspoň vrána (krákorá), tak by byla aspoň nějaká indikace správného postupu.

Martin (Pralinky zvlášť)

Náš zatím nejdelší historický zákys, který neskončil dobře. Správný nápad padl velmi rychle. Bohužel díky nejednoznačnostem (iá - íá, cukru - cukrů cukrů, vrků - vrků vrků) jsme dostali SUACVC. Protože nikde nebyla skrytá nápověda na převod citoslovců na morseovku, tak se správné řešení zahodilo a následovala 8 hodinová analytická etuda. Na to, že to bylo 6 slov jsme z toho vytřískali docela dost.

Podobnou šifru s citoslovci jsem tuším použil na Sově někdy 2011. Je to nápadovka, u které obtížnost záleží na jejím provedení. První problémem je, že tajenka je krátké slovo a ne stanoviště. Být to delší, tak zjistíme, že je to správný postup a chyby si opravíme. Druhým problém je použití různých stupňů zdrobňování (hrdlička 0, holoubek 1, oslíček 2). Zdrobňování bylo třeba jako hint na citoslovce, ale mělo být unifikované. Za třetí soubor zvířatek obsahoval samé ptáky mimo osla. Že to jsou ptáci případně zvířata bylo jedno.

Zase se ukázalo, že nejdokonalejším testem je samotná hra. Věřím, že testeři neměli problém, a tak se do toho nezasahovalo. Příště to chce více hloupých testerů na odhalování slepých uliček ;-)

Škoda, že jsme to na hře bez nápověd nedali. Dál byly hezké šifry, které nám nebyly přány.

Marwin (Freezy Bee)

Do šifrovačky bez nápověd trochu drsárna, ale nakonec se mi dost líbila, i když nám dala zabrat.

Osobně si taky myslím, že by výrazně pomohlo použití "křepelka" a "oslík". A ještě víc, kdyby tam (s jinou tajenkou) byl třeba "pejsek" nebo "kravička" (nejlépe obojí) - nebo aspoň něco podobně triviálního, co by navíc rozbilo ptačí hegemonii (ještěže aspoň ten oslíček).

Ti (3 s kouskem)
Zdrobněliny

Použití zdrobnělin nás na správné řešení navedlo, tak jak mělo. Škoda, že autor nepoužil "křepelka" a případně "oslík". Tím by se kritice vyhnul. Ale ostatní zdrobněliny v šifře být musely.

R.U.R. (Divize nulou)

Zajímalo by mě, kolik lidí zkoušelo pět penízků, íáček, cukříček, kokodáček... :-)

Hlasováním jsme v týmu napoprvé došli ke správným citoslovcům (což tedy neznamená, že na nich byla absolutní shoda), na Kladně máme citoslovce asi stejně jako autor šifry.

Pavel (Popocatepetl)
Zdrobněliny

Koukám, že jsme nebyli sami, kdo na téhle šifře pohořel :). Podle mě byla pěkná, ale trojský kůň ve formě zdrobnělin nás zlikvidoval :). Sice jsme se stále snažili kombinovat různé jiné postupy včetně těch zvuků, morseovky, literálních děl (kohoutek a slepička, holoubek od Erbena, hrdlička v Máji od Máchy atd.), ale nakonec vždy zvítězilo to, že řešení musí být ve slovech a ne v jejich významu. Jinak by přeci ty zdrobněliny byli nesmyslné a napsalo by se prostě kohout atd. Navíc oslíček není vůbez běžný. Řekno osel nebo oslík. Takže to přeci muselo být v tom :). Řešení mě napadlo až když jsme se v poledne probudil doma :).

"Dana" (Přizdisráči)
Papoušek!

Někde nad ránem jsem v zadaných slovech objevila ukryté EPÍČEK:

křepElička ... slePička .... oslÍček ... hrdliČka . kohoutEk .. holoubeK

Až před desátou dopoledne (14 hodin od vyzvednutí šifry ;-)) mě (už v Brně) ve vaně napadlo, že by se chybějící P mohlo doplnit dalším slovem. A pro koho je Pepíček lepší jméno, než pro Papouška? Navíc tak krásně zapadá mezi ptáčky v zadání! Byla jsem o správnosti hesla PAPOUŠEK skálopevně přesvědčená, že jsem mohla jít s klidným svědomím spát. Když jsem se po pár hodinách probudila, hned první úvahou jsem zjistila, že papoušek má o písmenko víc ;-).

Jirka (Krabice ve slevě)

Nas napadly naopak na prvni dobrou vsechny citoslovce v pohode. Zdrobneliny nas take matly, ale pak nas napadlo, ze tam jsou prave kvuli evokovani detskych citoslovci. Po napadu citoslovci jsem byl presvedcen ze to bude ono, tedy spravny aha efekt.

Dero (Přizdisráči)

BACHA, SPOILERY. :)

Správný nápad jsme zkoušeli a pohořeli na tom, že zvířecí citoslovce se regionálně různí.

Například já jsem zprvu dosadil pět peněz, kdák (nebo kokokokodák, nikdy kokodák), i-á (krátké i), cukrú, ký-ky-ry-ký (dlouhé ký na začátku), vrkú. Vyšlo mi tedy STAAXA. Paču to zkoušela taky se svými karlovarskými zvířátky a vyšlo jí zase něco jiného. Pokud by něco v této fázi naznačovalo, že jsme na správné stopě, tak to samozřejmě utlučeme. Nicméně nenaznačovalo, a tak jsme se věnovali postupům, které jsou vnitřně konzistentnější, nezatížené subjektivním názorem orga na správnou podobu nějakého slova. Nemám na mysli jenom citoslovce, ale třeba i to, že v šifře byly jenom samé -ičky a -ekové a nikoli třeba (alespoň pro mě mnohem běžnější slovo) oslík místo oslíčka. Ostatně ty zdrobněliny jsou v šifře, jako je tahle, velmi trojským prvkem. Chápu motivaci, ale fakt si myslím, že to není dobrý nápad.

Prostě mě šifra zklamala. Je škoda, že jsme nebyli u tohoto konkrétního nápadu vytrvalejší, ale nemám pocit, že jsme k úloze přistoupili nějak katastrofálně špatně, nebo že bychom něco přehlédli. O to hůře v retrospektivě vnímám, že jsme na téhle úloze skončili.

Tak třeba příště už budeme vědět, jak dělají různá zvířátka. :)