šifra: fráze

Zadání

Šifra je identická se šifrou označenou B, kterou týmy mohly dostat od organizátora na nádraží v Horních Počernicích nebo Vysočanech po předložení kuponu s řešením šifry A.

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Tíman (KVÍK!)
zákys

Měli jsme ji někdy od 18 hodin, v osm jsme zjistili, že ji máme fakt luštit, nakonec padla v 11 dopoledne po vydatném spánku - díky orgům za prodloužení nejdelšího kvíčího překonaného zákysu na 15 hodin :-)

R.U.R. (Divize nulou)
Re: indián inženýrem

Jo ještě jsem zapomněl... SMění SMetanu, NÁvrh NÁdoby, AMeričan AMpérmetrem, ZApříčiní ZÁvadu, STroj STíhá, ????. Když se čtou nejdřív první společná písmena a pak druhá společná písmena, vyjde "SNAZS?MAMAT?", což jsem vyskreblili jako radu "Snaž se! Máma" :-)

Ti (3 s kouskem fosforu)
hledání

Hledat zadání 71 minut v několika možných místech se dost nepovedlo. Zvlášť když podle pravidel má platit: "Proces hledání zpráv není předmětem hry.". Pro mne to byl jediný černý puntík jinak velmi vyvedené hry.

Yeti (JÁDRO)
Minimalismus

Šifra z dvanácti slov, kterou lze dvě hodiny smysluplně analyzovat, nacházet v ni nové souvislosti a postupovat k řešení, ve kterém se všechno nakonec spojí. Co dodat.

Zuzka (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)
Moc pěkná!

Předložky jsme měli, písmena jsme měli, bohužel ne dohromady. Škoda, že jsme takoví zabedněnci...

R.U.R. (Divize nulou)
Re: indián inženýrem

Hm... Tak body za snahu, to jo, ale přeci v okolí není jen jedna hospoda... (A rozhodně ne taková, do které by se vešlo najednou 40 týmů.) Ale tak co, my jsme si hospodu nakonec našli, tak bych si neměl stěžovat...

Ti (3 a kouskem)
Re: indián inženýrem

V cíli nám orgové vysvětlovali, že obsluha restaurace to věděla. Ale bohužel prý bydlí v prvním patře hospody nájemníci a je přísně zakázáno nedodržovat zavírací hodinu.

R.U.R. (Divize nulou)
indián inženýrem

Poté, co jsme vymysleli "INdián INženýrem" (podle Tomáše je lepší Američan ampérmetrem), tak jsme našli i "stroj stíhá", "zapříčiní závadu", "návrh nádoby" a "smění smetanu", a dost dlouho si s tím hráli... Ani můj argument, že to možná není správná cesta, protože takovouhle asociaci najdu i na náhodně zvolenou věc ze svého okolí (horký čaj = teplé té, zk...ená šifra = zasr..á záhada...), nebyl dost silný, dokud nebyl podpořen pozorováním, že slov obsahujících "iks", "té" či "há" není v češtině tak moc, a rozhodně se nevyskytují tak často jako v téhle šifře... Navíc to dobře vysvětlovalo mnoho podivností šifry, jako nezvyklé slovo kiks, slova v jiných než základních tvarech... (Jo, toho kozla zahradníkem jsme taky měli, btw.)

Pak jsme si dost dlouho hráli se VŠEMI písmeny (to že slova napravo měla skoro vždycky více než jedno písmena je dost velkej a nepříjemnej trojan, bez znalosti správného postupu nic nenavádí na to, že se má použít jen to první, nebo vůbec na to že se má vybrat jen jedno z nich), no procvičili jsme si různé varianty sčítání a odčítání písmen, kombinování brailových přepisů, morseovkových přepisů, semaforů... A byť od Vendy padlo pozorování o častém "od" a "do", potenciálně navádějící na správný postup, tak napoprvé zapadlo, protože předložky byly dost různé (a jednopísmenné nejsou v textu až tak výrazné, že -- teda Tomáš kontroval, že krom toho, že je tam hodně "od" je tam například taky hodně "k", ale nemyslel to jako postup řešení, byla to prostě argumentace četností unigramů a bigramů...), navíc jako další trojan buldozer obsahoval "do"... Nehledě na toho Aztéka, který je prostě o písmenko blbě... No když jsme to dali, tak mi ta šifra přišla vlastně hezká, ale zřejmě byla zejména příliš trojská...

No, uměl bych si představit i lépe strávených 5 hodin, naštěstí poté co jsme se nedostali k Čébovi jsme našli nonstop který zavíral až v 5 ráno (sic), nebylo tam ze začátku zakouřeno, bylo tam teplo a bezpečno, a hrála tam dobrá hudba rozumné hlasitosti... :-) No bez toho nonstopu bychom to nedali :-))

Orgy bych pro příště požádal, zda by v místě, kde očekávají přes noc kolem 40 kempujících týmů, nemohli předem požádat restaurační zařízení, aby počítala s návalem hostů a pokud možno prodloužila otvírací dobu, pokud v době zavíračky budou mít stále plno... Některá to zvládla sama od sebe (potkali jsme vietnamskou restauraci se zavíračkou cca ve 22:00, která ještě cca v 1 ráno byla plná týmů), ale většina zdá se brala zavírací hodinu za svatou...

Jirka (Krabice ve slevě)
kozel zahradníkem

Vytěsnit z hlavy to, co nám přislo jasné, tedy, že "Azték elektrikářem" je ložená nápověda na asociaci "kozel zahradníkem" nám zabralo několik hodin přemýšlení nad ostatními asociacemi, než jsme si uvědomili proč je tam ten kiks a kefír :-)