šifra: vla(j)ková

Zadání

Týmy se měly podle pokynů přesunout do Vysočan vlakem, což byla poměrně podstatná informace, neboť klíč k vyřešení šifry se nalézal ve vlaku.
Současně se zadáním třetí šifry dostaly týmy informace o dalších šifrách, které mohly luštit při čekání na vlak, a zadání šifry 5A označené pouze jako A.
Informace o šifrách s písmeny

Upozornění: k vyřešení této šifry jsou potřeba i informace, které zde nenajdete (např. je důležité místo šifry, součástí zadání byl předmět apod.)

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Kires (Horizontální dokonalost)
blízko k dokonalosti

Snad déšť a dobrý mok nás zavedli na scestí;) nedovedli jsme si připustit že nám něco ze zadání chybí a tak jsme luštili a luštili. Po 7 hodinách luštění jsem poprvé vzdával takhle brzo.... a za hodinu pak přišla sms o tom že se máme podívat na nádraží Vysočany že jsme kus zadání přehlédli... ale to jsem zjistil až ráno;)

Kempas
cedulky chybějící i virtuální

To, že na webu lze najít jiné verze cedulky, jsme věděli dávno, ale o to hezčí se nám zdála pointa všimnutí si jí ve vlaku oproti prostému googlení. Pak nám však nejenže každý druhý vlak v Horních Počernicích přestal kvůli výluce stavět, ale navíc začali na trasu posílat vlaky bez cedulek. Rušit aktivitu se nám nechtělo, tak jsme radši vyrobili vlastní samolepky, téměř identické s originály, a vylepovali je v úseku Čelákovice - Horní Počernice těsně před nástupem týmů (nakonec bylo třeba vylepovat u poloviny souprav!). A ta nálepka na batohu orga ve Vysočanech byl prostě nouzový sichr, hlavně pro případ selhání vylepování.

Ti (3 s kouskem fosforu)
vlak

Orgové v cíli říkali, že ČD těsně před hrou zrušili zastávku pro každý druhý vlak. Tím se týmy mnohem víc nahustili k sobě a to také vytvářelo tlak na následujícím stanovišti.

Jarda (Specialita sefkuchare)
Re: Více překladů
Zuzka (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)
Špatnej obrázek

Měli jsme stejný problém se špatným obrázkem (jen proto, že jsme chtěli být nenápadní a obrázek si nevyfotili). Naštěstí máme v týmu všímavé, kterým se ten internetový nezdál, a po příjezdu následujícího vlaku bylo vše napraveno. Jen nás lehce rozladilo, že ten správný obrázek měl v nádražní hale na Vysočanech org nalepený na batohu - my to luštili venku.

Vendulka (Divize nulou)
Re:

To zní jako kdyby nás ta třičtvrtě hodina bolela, ale nebolela - jak nám přišly vhod abecední předšifřičky!

R.U.R. (Divize nulou)

Jo, my taky měli nejdřív tenhle špatnej obrázek; postup jsme měli správně, ale až když po třičtvrtě hodině konečně přijel vlak do Vysočan, tak jsme to konečně mohli doluštit.

Pivník (Akomodace Hrachu)
Více překladů

Nápad jsme měli skoro hned, ale zbytečně jsme ztratili skoro hodinu řešením pomocí http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Regionova,_zast%C3%A1vka_na_znamen%C3%AD.jpg namísto čekání na vlak a řešení 5A. Kdo by to byl čekal... :-)

Aka (Zelená panda)
Konspirační teorie nám šly!

Musím se podělit o naši vynalézavost na této šifře :-) Po nástupu do vlaku jsme chvíli postávali na chodbičce přímo pod tlačítkem, které skýtalo správné řešení a rozhodovali se, jestli si jít sednout. Šli jsme, och, první chyba. Při postupu vlakem jsem měla pořád v paměti startovní aktivitu a chtěla jsem už už tým začít nabádat k pozornosti, ale pak jsem si říkala, že tentokrát už se snad žádné vyhlížení z okýnka konat nebude, protože kdybychom přišli až po tmě, uvidíme prd. Bezstarostně jsme tedy dojeli a až na Vysočany, chvíli venku blbnuli s brailem a poté zamířili do Lokálky na večeři. V tom mě to napadlo - no jsou to přec vlajky zemí, které podepsaly Mnichovskou dohodu. Uprostřed je to jednoznačně vlajka Japonska, rychle jsme změřili proporce, na vlajku seděly. Ruka s tlačítkem navíc odkazuje na svržení atomové bomby, to aby byl odkaz na válku patrnější. Na vlaječky se sice nedalo napasovat "Protektorát Čechy a Morava", tři vlajky značící mezeru tam nebyly, ale třeba je to úmysl a s "Protektorát Čechy Morava" jsme se spokojili a pak už to byl jasný posun písmen. Aha, ty ostatní země to podepsaly proti nám, u ČSR budeme odečítat, u ostatních přičítat... Pak jsem si vzpomněla ještě na plaketu v Horních Počernicích s rokem 1938 a začalo nám, ještě vzhledem k vlakovým přesunům, dávat smysl, že letošní podmotiv je 2. sv. v. :-) Škoda, že to tak nakonec nebylo, bývala by se mi ta šifra určitě líbila víc.