šifra: zlomky

Zadání

Upozornění: k vyřešení této šifry jsou potřeba i informace, které zde nenajdete (např. je důležité místo šifry, součástí zadání byl předmět apod.)

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

matejcik (nechci-uvést)

My jsme měli zlomky podělené a zprávu přečtenou za pět minut, a i tak jsme tam zvládli tvrdnout pět hodin. Úplně první nápad (vzít nějaké míry těch stromů, přečtené z ofocených cedulí) nefungoval, na zběžné prohlížení jsme si na fotkách puntíků nevšimli, takže jsme se zahrabali do těch dalších zajímavých věcí, který tady už padly. 9 různých jmenovatelů, které se ale stále opakují a ve výsledné zprávě jsou všechny použité; všechny mají v prvočíselném rozkladu trojku - je to aby vyšly periody, nebo periody vycházejí proto, že v každém jmenovateli je trojka? A co se myslí tím tajuplným vzkazem - zpátky na stromy jako že se musíme vrátit k minulé šifře, nebo že se musíme vrátit rovnou na minulé stanoviště? (taky jsme tam pak část týmu znovu poslali, jestli se tam něco nezměnilo a jestli třeba nejdou porovnávat ty stromy samotné ;e) ) Jsme ve slepé větvi, protože se máme vrátit, nebo to naznačuje brailla? (kterej by mimochodem šel poskládat z té trojkové soustavy, kdyby se jeden dostatečně snažil...)

a pak samozřejmě už nastoupilo klasické "tak zkusíme vzít různá čísla, která z těch šifer padají, a nějakým způsobem je zkombinovat, a těch způsobů je mnoho, protože žádný není ten zjevně správný..."

Vůbec toho systématického šumu tam bylo dle mého přehnaně moc. Proč se opakují jmenovatele? Proč z nich padá trojková soustava nebo případně polský kříž? Proč jsou tam vůbec periody? Proč jsou vždycky jednociferné, a co se dá kódovat číslicemi 1-8?

Kdyby to byla šifra nápad-nebo-smrt, tedy budete tam sedět tak dlouho, dokud nepřijdete na puntíky na měřítkách, tak pokývu hlavou a řeknu ok, jsme blbci, že jsme si jich nevšimli dřív. Teda to řeknu tak jako tak: ok, jsme blbci, že jsme si nevšimli puntíků dřív. Ale tím, že jste nám tam nachystali řadu komplikovaných pastí, se to přesouvá k šifrám ošklivým. Jestli opravdu jediným důvodem toho cirkusu s periodami a ne/systematickými jmenovateli bylo zabránit frekvenční analýze, tak bych tedy výrazně preferoval kratší a méně mnohosmyslnou zprávu, na které by frekvenčka nebyla nic platná...

reakce na #Václaf
Kolalok (Kolalok & syn)

Taky tak. Zlomky v první části jsme udělali na místě. Když jsme začali tuhnout, přemístili jsme se do tepla, a tam vytrvali až do konce hry. A řešili rozklady jmenovatelů, měřili šířky fotek stromů na fotkách cedulí... (Nejsou stejné, víte to? ;-) Jistě, chápali jsme, že je pro orga neodolatelné použít měřítko, když na ceduli je. Ale že by na něj jen tak maloval fixou čárku bez jakéhokoli vztahu k čemukoli dalšímu, to nás teda nenapadlo.) Ne, čárek jsme si na fotkách nevšimli. Zkoušeli jsme v zoufalství používat písmena z českých i latinských názvů stromů... Takže souhlas s Michalem ChFKG, Adamem Točená. (Až na to, že se mi šifra moc nelíbí ani teď. Snad kdyby věta o slepé větvi a zpátky na stromy byla jasnější, nebo tam ještě lépe nebyla vůbec.)

Kódy po podělení mi nevadí. Je to rozhodně zajímavý nápad. A chvilku zdrží, protože, jak píše i Petr Bureš, také nemáme sklony převádět zlomky na desetinná čísla, dokud si myslíme, že nás napadne něco lepšího. :-)

Jak jsem psal, uvažovali jsme i o další větvi vedoucí na čitatele. Ale ne o návratu. Ten měl být řečen jasně, když už to tedy vůbec bylo tak daleko. V tom se asi liší uvažování orga od běžného luštitele. (Ano, vím, že je tak běžný jako běžný prací prášek.) Orga v tvůrčí euforii nemusí nutně napadnout, že by to luštiteli nemuselo být "naprosto a úplně jasné". :-)

reakce na #Michal