šifra: kriskros

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

matejcik (nechci-uvést)

paradoxně nejvíc nás tu mrzelo, že k úspěšnému vyřešení stačila asi třetina křížovky, a tak jsme neměli čas/příležitost dolušťovat ten zbytek ;e)

Bara (popocatepetl)
Hospoda nonstop

Ahoj, tak to me mrzi ze jsme si nevsimli ze tam je hospoda nonstop. Diky za hospody proti trudomyslnosti, je to od orgu velmi ohledupne, doufam ze kazdou hospodu radne testujete :-)

tribon (Zlá koťata)

nanosekundu jsem mel uz v jedny sifrovacce z roku 2006 nebo kdy :)

Zuzka (Nejnekvazidiagonalizovávatelnější)
krásná

Tak tady mě teda obzvlášť mrzí, že jsme zkejsli na 8... tuhle bychom si určitě užili všichni. Klobouk dolů před vámi, co jste se s tím vymýšleli!

Kolalok (Kolalok & syn)
tu si vyluštím

... a až pak si zkontroluji řešení. Na první pohled to nevypadá na žádnou záludnost. A tolik hádanek (ano, shodovek) na jedné hromadě jsem ještě neviděl. :-)) Moc hezké, škoda, že nebyla někde dřív... ;-)

Jo, akorát je člověk z českých křížovek zvyklý vyplňovat ch do jednoho políčka... :-)

U 45 bych se nebál říct: sekty.

vaclaf
Re:

Výskyt sprostého slova v tajence nutný nebyl, spíš to vyplunulo při zkracování tajenky, která byla původně o dost delší a dost méně pochopitelná. Vytvářet shodovky (jak se útvary v křížovce nazývají) není nic jednoduchého – a protože jsme chtěli mít podobný princip v tajence, postupně jsme museli rezignovat na diakritika a záměna i/y byla to nejmenší. Když si to tým vysloví, mohlo mu to docvaknout (stejná hláska, jiný grafém). Nakonec tedy zůstal takový kočkopes, kde všechno kromě názvu ulice bylo přebásněné a hledala se „legenda“. Jinak bychom museli opsat pana Jakobiho, nebo umístit šifru jinam, a tím pádem předělat celou křížovku (asi počtvrté).

Do hospody jsme vás lákali jen jako známé, omlouváme se, pokud vás to obtěžovalo nebo tlačilo k něčemu, co jste nechtěli. Žádnou útratu jsme neslíbili, prodloužení otvírací doby bylo domluvené a zaplacené. Předpokládali jsme trochu rychlejší postup hrou, a tedy větší provoz týmů, z nichž by určitě někdo ze svobodné vůle do hospody zavítal. Protože tomu tak nebylo a provoznímu se tam nechtělo sedět, když nemá koho obsluhovat, dohodli jsme se, že ve tři zavře, což jsme pak uvedli u šifry.

Pejík (Carpe Noctem)

Trochu nás zdrželo nalezení šifry, protože skoro přesně na východ daný počet metrů byl záhyb řeky, u kterého byl v dost nedostupném místě pohozený pár krásně svítících A4ek :)

Ondra (Seš-lost)

K téhle úloze (jinak vtipné, kolektivní) bych měl dvě výhrady.

Chtěli jsme tajenkou dělat něco podobného, co se dělo v prvním kroku. Jakobiho se nabízela, ale ta změna I/Y nás mátla, protože celé zadání se bez takových berliček obešlo. Takže jsme se snažili docela dlouho hledat jiné interpretační cesty (z hovna lejno, protože v dosahu byl mlýn/mlejn, nebo si povolit více pravopisných odchylek a mít z kůlu tyč, aby nám vyšel u Jakobyho Botyč). Jasně, není to zásadní komplikace, ale chybí mi její smysluplná pointa (kromě organizátorské snahy vecpat do (mezi)tajenky sprosťárnu).

Druhá výhrada je více meta a pravděpodobně ji nesdílím se zbytkem týmu: obecně se na šifrovačkách hospodám spíše vyhýbám, protože mi přijde, že se v nich hůře soustředím a že zdržují. Tady byla v patičce výzva, ať zrovna tuhle hospodu navštívíme, protože tam orgové zařídili jakýsi provoz navíc, pak přišla organizátroská sms, ať přijdeme, a pak ještě u nás zastavilo auto s majitelem/provozním, který nás pozval osobně. To už jsem se cítil k návštěvě tlačen trochu nepříjemně (m.j. i obavami, že orgové naslibovali útratu, kterou hráči z důvodu nezájmu nebo kysnutí na předchozích stanovištích neplní).