šifra: milostná báseň

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Ondra (ROFL!)

Phoebe (a spol.):

Chápu, že máte nějakou představu o tom, jak má vypadat správná šifrovačka a správné luštění. Jasně, dělejte to, jak je vám libo. Ovšem je možné, že se vaše představa o tom, jak se má správně hrát, často nebude krýt s představou organizátorů o tom, jak jejich šifry mají správně luštit. Má to několik důvodů: Při náloži přes 20 šifrovaček ročně je potřeba udržet originalitu šifer, což vede i k tomu, že orgové hojněji prolamují různá tabu a využívají netradiční postupy, které s domnělým „haluzením“ počítají. Autoři šifer vyžadujících všeobecný rozhled navíc častěji spoléhají na to, že co tým neví, to vygooglí nebo ověří zpětně z toho, co mu vychází za tajenku (případ této šifry). V neposlední řadě může být problém v tom, že v šifrách se přes veškerou snahu mohou snadno vyskytnout chyby, které se týmům, co s nimi nepočítají a nejsou v luštění dostatečně flexibilní, nemusí podařit odfiltrovat - což mohl být váš případ tady. Sám jsem si "dechu" při testu nevšiml, protože mi celkem brzy vycházela rozumná tajenka. Škoda té chyby, i když z mého pohledu nebyla nijak zásadní a neměla by bránit úspěšnému vyluštění šifry. Ale zpátky k věci. Prostě, bez určité míry empatie k orgům a schopnosti odhadnout, jak autor šifru mínil, co je schválně a co je jen hloupá náhoda, potažmo chyba, a co lze při luštění považovat za legitimní postup, může člověka na hrách čekat dost nepříjemných a vlastně i zbytečných zákysů. Jen je třeba pamatovat, že když se autor šifry nestrefí do vašich představ a vy si na šifře posedíte déle než většina pelotonu, neznamená to hned, že je šifra fuj. Spíš bych tu kritiku pojal tak, že se vám nelíbila, případně vám na rozdíl od ostatních nesedla.

reakce na #Phoebe
Kolalok (Kolalok & syn)

O kapele East něco jsem psal já, ale rozhodně jsem si nestěžoval. Šifru jsem naopak velmi chválil.

V teamu byli členové tří různých věkových skupin. Díky tomu někdo přišel na East něco, a kolik to je byla jediná věc, kterou jsme zjišťovali na dálku. A přesto, že v teamu byli lidé, kteří šli do školy více i méně dříve i trochu i více později než v roce 1990, podařilo se jim této kapele vyhnout. (Nemyslím si, že by to někoho z nás mrzelo.) :-))

Filmy jsme dali bez problémů, každého napadlo něco, ale skoro všechno znali všichni. S filmy vyjmenovanými matejcikem také nemáme problém. Přesto, že jsem chodil do školy dřív. ;-)

Signální: A proč by měla? Je to známé spojení, odborný termín, bez ohledu na to, co se pak někdy podle něho pojmenovalo. Schválně jsem se podíval na Goo..., zcela správně najde jako první vysvětlení toho termínu (heslo na Wikipedii). Pak najde firmu toho jména dodávající železniční zabezpečovací zařízení, :-) a pak teprve písničku. Ale v šifře nejsou jen díla (knihy, filmy, filmy podle knih, písně) a kapely. A spousta těch děl a kapel se stejně jmenuje podle něčeho, co bylo předtím. Tak jsme taky při řešení hledali všemožná spojení, a ne nutně filmy a písničky. Jsou čtyři (Čtvero) roční(ch) období Vivaldi nebo obecný pojem? Původně jistě obecný pojem. (Ale v šifře na tom naštěstí nezáleželo.) :-)

reakce na #matejcik
Aka (Zelená panda)

Václaf: si z puberty pamatuju Sex Pistols, Znouzecnost, Sto zvířat, NVÚ a tak. A ani fakt, že mnoho z těch kapel si poslechnu ráda i dnes, nepokládám za důvod myslet si, že je punk kdo ví jaká "kultura" a že by měl každý znát Sex Pistols, přestože se třeba osobně domnívám, že už kdekdo někdy ten název slyšel (a měl proč) :-) A nemyslím si to ani o popu či jakémkoliv jiném hudebním stylu, protože když se někomu líbí to, je jasné, že se nebude zajímat o něco, co je úplně mimo tento styl. Opera mi přijde jako úplně něco jiného (přestože taky nejsem žádný její velký fanoušek), snad i díky faktu, že je mnoho slavných děl již z dob před naším letopočtem, které lze za opery pokládat, které přežily dodnes a díky kterým víme, jaká byla kultura ve starověkém Řecku. Pokud bude nějaká skupina známá i za sto let, pak bude označována za kulturu toho a toho století, protože ji asik nějak ovlivnila a lidi by ji proto měli znát, stejně jako dneska každý ví, kdo byli Beatles. Ale to už je poměrně OT, tak toho asi nechme.

Že jsme tam zakysli mi nevadí, na trojce taky a stejně byl pěkná. Ta šifra se mi nelíbila proto, že i přestože znáš princip řešení, nehneš se z místa. Trochu dílem faktických znalostí, trochu dílem toho bugu, trochu dílem nejasností ohledně toho, co je "ustálené slovní spojení" a co tedy balast a co ne. Při pohledu na výsledky jsme nebyli jediní a do zákysové hospody se taky dostavil i další tým, takže to asi nebude tím, že bychom byli úplný lamy a kulturní barbaři, ale že ta šifra možná nebyla tak úplně čistá a jasná. Nic jiného jsem tím říct nechtěla :-)

Spectator

Musím říct, že stížnosti k téhle šifře mě docela pobavily :D Nebyl jsem osobně na šifrovačce, na šifru se dívám až z pohodlí domova, takže co ztěžující okolost být mohla, je počasí a nálada v týmu. To je ale normální, kdo se s těmito běžnými problémy vypořádat neumí, na šifrovačky nechodí.

K samotnému principu šifry nemám nic než chválu, je to z těch snadných šifer na začátek, je spravedlivá a lousknutelná jen při troše (již níže zmiňovaného) všeobecného přehledu a různorodějším týmu než jsou 2 matematici a 2 programátoři :P

Sám jsem (opět níže zmiňovaný, a tedy již bývalý) student gymnázia s maturitou, a upřímně-pro to, abych přiřadil většinu čísel mi právě období střední bohatě stačilo. Co na tom, že nevím fakta o jednotlivých spojeních? Taková Hlava 22 je naprosto pasivní znalost, ale když vidíš Hlavu a víš že hledáš číslo, ono se objeví :) Šest medvědů s cibulky je film, který běží minimálně jednou v roce na Vánoce, a tedy celkem běžná znalost (dobrá, to je trochu subjektivní, ale zase hned první odkad po zadání "medvědů s cibulkou" do vyhledávače ;)).

Z hlavy bych nepřiřadil 5. kolonu, downing street 10, East 17 a 12 opic. Proto ale nejen proto má tým dalších několik členů. I kdyby nevěděli, tento nedostatek zatemňuje 3 písmena. To podle mě čtení nebrání.

Tak už si nestěžujte, že se nějakému týmu nepovede i sažší šifra je normální, faktem je, že orgům se tahle povedla a zaslouží pochvalu. (y)

reagovali #Aka
Aka

Pardon, ten anonym níže je můj.

reakce na #<em>anonym</em>
Aka

Kolalok: haha :-)

No my byly taky tři, ale to je snad vedlejší. Ano, Oko bere je sice známé a ač si s ním spojíš 21, nejedná se o ustálené spojení, pouze o totožný název pro tutéž karetní hru. Vzhledem k tomu, že se jedná o drobnou odchylku od zbytky šifry, považuji to za zásadní věc a je tedy na místě uvažovat, zda to součástí řešení je, či není. To samé 17. listopad.

Co se K2 týče, nemusíš být horolezec, ale stačí mít absolvovaný základoškolský zeměpis a údaj znáš. Což je fér.

Co se týče opic a deseti důvodů, je to nesmysl. Jiný org by třeba mohl za jasné pokladat, že se s nějakým hokejovým/fotbalovým týmem pojí nějaké číslo, protože někdy něco něco. Mít různorodý tým znamená úplně něco jiného, než brát do týmu někoho, kdo je chodící ČSFD, sportovního komentáror, učitel pubošů a já nevím, co ještě. Pokud je sice ve své oblasti "bedna" ale jinak je nepoužitelný, radši vezmu někoho, kdo umí luštit šifry, než kdo mi podá přesné faktické informace. A nikdo nikde nepsal, že k úspěšnému projití hrou je za potřebí mít v týmu někoho, kdo je filmový fanda. To už mi přijde běžnější, že je v týmu někdo, kdo rád pije pivo a stejně je to tam napsané.

Co se týče těch televizních soutěží, jistě je to zajímavá poznámka a něco pravdy na ní možná bude, nicméně si myslím, že těžiště problému leží úplně někde jinde. Pokud se podíváš na televizní soutěž starou dvacet let, myslím, že si ji budeš celkem v pohodě dávat, protože tam jsou sice "těžší", ale o to "normálnější" otázky. Minimálně já mam menší problém si vzpomenout na datum bitvy na Bílé Hoře než na jméno nějaké pipiny, co vyhrála v roce X SuperStart, která před pěti lety spala s Y a kdo vyhrál v roce Z ligu mistrů. Pokud jde člověk do televizní soutěže s tím, že má dobrý všeobecný přehled a bude to pro něj hračka, bude zklamaný, pokud je ta soutěž plejádou otázek z bulváru (specifické znalosti). Pokud jde šlověk na šifrovačku, je zklamaný, že jedna šifra je založená na databázi z ČSFD (specifické znalosti). S takovou místo šifry mohou dát orgové k vyřešení nějaký šílený integrál a myslím si, že se učitě najde minimálně jeden tým, který s sebou nemá vysokoškolského matematika a bude nad tím sedět do rána. Toto není o tom, jestli to je nebo není spravedlivé, ale o troše soudnosti.

Vědomosti? Určitě ano, ale takové, které zapadají do všeobecného přehledu, což jsou dejme tomu znalosti člověka s gymnáziem a maturitou. Není ostuda neznat nějaký film (kor sci-fi film, který není filmovou adaptací nějaké klasické literatury nebo film pro puberťáky), stejně tak jako není ostuda nečíst každý den Blesk.

reagovali #Petr