šifra: kniha

Zadání

Tato cedule byla umístěna na víku popelnice, v níž mohly týmy nalézt spoustu knih. Každá kniha byla jiná, všechny však byly přelepeny samolepkou s logem hry a číslem stanoviště. Když tým knihu otevřel, našel na prvních několika stránkách zakroužkovaná písmena, která čtená za sebou dávala sekvenci slov „sudá“ a „lichá“ zakončená slovem „konec“.

Upozornění: k vyřešení této šifry jsou potřeba i informace, které zde nenajdete (např. je důležité místo šifry, součástí zadání byl předmět apod.)

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Nese pytel mouky (Nese pytel mouky)
Konec

Konec na konci sekvence nás vedl k tomu, že tam už nic není. Jen pro jistotu jsme to zběžně prolistovali. Z 18 bitů jde udělat skvělá doplňovačka oddělovačů do morseovky, díky níž jsme měli ERÁRNÍ FE nebo MAKRO MR, které jsme taky v 7 ráno celé obešli. Po návratu na půlkulaté náměstí jsme z 18 bitů udělali 2 čísla. Azimut a vzdálenost. ...A pak šli do cíle.

kempas
Re:

Když řežete asi třístou padesátou stránku, tak už to jde tak nějak samo :-) Je k tomu třeba ostrý nůž, a pak už jen zaříznout jakoby přímo doprostřed mezi listy, ale ve směru do řezaného listu. S brožovanými to jde mnohem lépe, nemusíte se starat, jestli nevypadne taky protější stránka z vazby. Někteří Koniášové používali po méně povedeném řezu tzv. čochnítko - tupý předmět či prst namočený ve vodě, kterým bylo lze mnoho nezdařeného zamaskovat.

vc. (dostal)

no taky by me zajimalo, jak jste to takhle precizne vyrezali, tesne u kraje.

a lustici postup jako nize popsany - vymysleli jsme nejaky pseodopostup, hledali postupne sudou nebo lichou kapitolu, az jsme zjistili, ze tam nejsou vsechny :) moc pekna sifra!

Lukáš

Bohužel jsem doluštili až doma po pár hodinách spánku. Velmi dobře odstraněné stránky, poprvé jsme si toho vůbec nevšimli. (i když nám bylo stále podezřelé, že z 18 bitů nemůžeme složit další stanoviště) Aha efekt přišel, ale bohužel až doma. Ale jinak se přidávám ke chvále.

Bingo (Tykadla)

Pečlivě vytrhat cca tisícovku stránek - zajímavá činnost pro dlouhé zimní večery. :-) Ale výsledek rozhodně stál za to.

Michal (Chlupaté Fraktály Kurta Gödela)

Velmi povedená šifra. Pro mě osobně highlight hry. Podobně jako Spící Volové jsme měli docela šťastnou ruku. Naše kniha měla 18 kapitol, tj. počet písmen řešení, soustředili jsme se tedy na ně. A zrovna dvě z nich měly chybějící stránku s názvem kapitoly, což nás už navedlo na správnou cestu. S trochu horším výběrem bysme tu možná skončili.

A musím říct, že stránky byly odstraněny opravdu mistrně. I když už jsme věděli, co hledáme, museli jsme listovat jednu stránku po druhé, neb z boku nebylo vůbec nic poznat.

Bonusové body jsou za vybírání popelnic uprostřed sídliště v neděli ráno. :)

Vladan (OT)
AHA

Tak to vypadá, že jsem si tu knížku přeci jen měl prohlídnout. Že to z toho sslsslslslssssslsl nedáme bylo celkem zjevné, využití řepské anabáze taky k ničemu nevedlo. No nic ... s naší průměrnou ztrátou 2 a půl hodiny na šifru bysme už stejně moc daleko nedošli. Takhle jsme skončili luštit u mne doma. Jen mne mrzí, že na šifru, která byla úplně nejblíž jsme nedošli.

JiříK (Corn Flakes)

Pro mě nejlepší šifra hry. Netradiční zadání a zajímavý nápad, který ve výsledku musel vykouzlit obrovské AHA snad u každého. Vážně luxusní věcička.

Karel (Spící Volové)

Moc hezké, i když jsme tu měli tak trochu kliku... Po několika slepých cestách jsme vymysleli jeden pseudopostup, u kterého bylo nutné začít od poloviny knihy. Patches ji tedy uprostřed otevřel a co nenašel ... chybějící list :-)