šifra: stromy

Zadání

Zobrazit postup řešení

Diskuse k šifře

Ondra (t.č. s.v.)

Bingo: Tohle bych oficiálně za řešení neoznačil, protože se binárkou zapsaná písmena kromě prefixu (1-4 znaky) místy shodují i v sufixu (a to hned u první dvojice písmen), což znamená, že to vyluštím jen pokud mezi mnoha dalšími možnostmi zkusím zrovna tuhle, anebo pokud jsem pochopil stromovou podstatu šifry. Teda, nedá se říct, že by to byla chyba, protože princip řešení šifry je takový, jak ho popsali orgové. Ale chyba (resp. nekorektnost) by to byla, kdyby řešení znělo "čtu shodný prefix".

Na téhle šifře jsem měl problém s několika věcmi. Zaprvé to, že se binárka roubuje na "neexistující" větve morseovkového stromu - což znemožňuje řešení skrze frekvenční analýzu použitých písmen. Ta naopak vyhodí téměř dokonale pravidelný vzor: "dvě písmena, jedna mezera", který nás minimálně na chvíli poslal někam ke trojkové soustavě.

Další problém pro nás tkvěl v rozdělení cestičky na několik částí po 1 - 4 dvojicích, což sice potvrdilo podezření na morseovku, ale trochu jinak, než mělo - dlouho jsme počítali s tím, že každá dvojice písmen dá právě jeden znak tečka/čárka a "M" navíc pak mohlo být způsobeno tím, že se musela skloubit rozdělovací funkce stromů jak v rámci cestičky, tak v rámci sekvencí šutýrků a traviček. Trochu nás od řešení odváděly i přebytečné stromy, které jen dokreslují šifru a tvoří zbytečný balast - ale otázka je, zda by to bez nich nebylo horší. Možná ano.

Co se týče meitajenky - pocitově to vypadalo, že bude hintovat něco podstatně méně triviálního, než na co ve skutečnosti napovídala. Na to, že půjde o strom, dostatečně napovídaly stromy. Hint napovídal, co dělat, pokud už mám správný strom - jenomže v takovém okamžiku už je jasné, co udělám, a žádnou nápovědu nepotřebuji. Spíš by bodla nápověda na to, jak strom sestavit - a že budu roubovat dva šifrovací principy na sebe. Mezi mnohými chybami, kterých jsme se na této šifře dopustili, bylo, že jsme délku zápisu v bináru nepovažovali za konstantní, ačkoli jsme to měli ze zadání odvodit, a binárkové A jsme vytrvale cpali do kořene stromu.

Fakt je, že v našem případě šlo o souhru blbých náhod, která nás odvedla tak daleko od správného postupu, že jsme ho v první chvíli (v té podobě, jak je nastínil Bingo) nebyli schopní pořádně rozklíčovat a pochopit "proč proboha takhle"? Jinak to ve zpětném pohledu není až tak zlá šifra - princip je pěkný, provedení se mi sice až tak nelíbí, ale ty mouchy pořád nejsou natolik zásadní, abychom si za její nevyluštění nemohli sami. :-)