šifra: podivná čísla
Zadání

Postup řešení
Čísla zapíšeme pomocí mocnin tak, aby základ mocniny vyjadřoval klávesu mobilního telefonu a exponent počet stisknutí příslušné klávesy vedoucí k zapsání písmene do textové zprávy, která tvoří sekvenci římských čísel (u kolidujících mocnin je třeba vybrat tu, která odpovídá římské číslici). Získaná čísla (oddělená čárkami) převedeme na arabská a znovu stejným způsobem zapíšeme pomocí mocnin a vytvoříme na mobilním telefonu textovou zprávu, která již obsahuje řešení.
Řešení
KOSPARKVLASSKAZ
Diskuse k šifře
Marwin: jo. Ještě že šlo o hru striktně bez nápověd, jinak bychom si snad přítomnost orgů spolu s nečekaně vytrvalou hudební produkcí v zoufalství špatně vyložili, a začali ve zpěvu pátrat po mocninách :)
šuf: Oni s tím karaoke fakt vydrželi až do zavíračky? Tak to jsem rád, že jsme odešli ož kolem druhé. (Přiznávám, "vyřešeno" také víceméně jen díky zdvojenému písmenu.)
aha, tak proto jsem napoprve poradne nepochopila popis reseni - my totiz rimsky cisla objevili prave tou analyzou struktury zadani. dostali jsme se az k tem koncovejm mocninam, ale protoze jsme tupci, tak ten mobil nas na konci uz nenapadnul :)
No, ale to E (3^2) je právě v kolizi s W (9^1), což jsme v řešení nechtěli. Navíc římská čísla (alespoň podle autorského řešení) neměla být odhalena frekvenční analýzou nebo analýzou struktury zadání, cesta k řešení asi měla vést přímo přes mobil a jeho dvojí použití.
neměl jsem na mysli 9 ale IX (nebo taky IV, XC, CM..), zkrátka římana který porušuje ustálenou posloupnost MDCLXVI.
Pokud by tajenka obsahovala třeba to E, mě by to potěšilo :). Protože E = 2 x klávesa 3 = 3na2 = 9 = IX = 64 81 v zadání. Což je fajn, protože 64ka se jinak vyskytuje vždy jen na konci sekvence, stejně tak ostatní znaky (až na výjimku 125) drží striktně pořadí, což nás mátlo. Ale to je vážně drobnost, jen jsem si tak posteskl co by nám bývalo pomohlo :).
Jakpak by se tam dostala devítka? Ani E ani W není řísmská číslice a v samotném řešení jsme kolize nechtěli.
Díky dvojpísmenu v názvu uhodli řešení, ale zdálo se jim divné. Vymrzli. Trudnomyslnili do Malovanky. Luštili do zavíračky. Znova vymrzli. Rozešli se. Odjeli potupně domů. Prolomili.
Jsou blbí, šifře není co vytknout, snad jen to až moc ustálené pořadí čísel (vyjma jedné 125ky). To tam nemohla být ještě nějaká devítka? :)
P.S. Kdo neslyšel karaoke na Malovance ve čtyři ráno, jako by nežil.
My jsme na římská čísla přišli asi po 3 hodinách, bez telefonu jen podle distribuce čísel (64 je vždy poslední -> I, 6 je na začátku a opakuje se víckrát -> M, atd.) Výsledná čísla jsme si vyjádřili jako mocniny, ale pak jsme vůbec nevěděli co s nimi a nechali se zlákat odjezdem domů...
Ano, i orgove si z nocniho karaoke odnesli trvale nasledky... :)